Achter] de Schermen MUSEA STREEKTALEN In 't Zeeuws kan 't ok Ter gelegenheid van het 75-jarige jubileum van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek vond op 20 november 2004 het symposium 'In 't Zeeuws kan 't ok' plaats. De aula van de Zeeuwse Bibliotheek zat helemaal vol; er waren meer inschrijvingen dan plaatsen. Altijd jammer dat je dan mensen moet teleurstellen, maar er waren slechts 150 plaatsen beschikbaar. Het initiatief is zeker voor herhaling vatbaar. Op het programma stonden een paar bekende namen, zoals Marjon de Hond, Daan Manneke, Ella Vogelaar en nog enkele anderen. Zij genoten zichtbaar van hun toch niet zo evidente inspanning om een verhaal te houden in het Zeeuws. De ene slaagde er iets beter in dan de anderen, maar voor alle toespraken geldt dat ze met veel animo gebracht werden en dat de toehoorders het duidelijk apprecieerden. Tussendoor kregen we ook een in het Zeeuws rappende Jan Zwemer te zien. In de paneldiscussies, geleid door Kees Slager, konden publiek en sprekers hun mening kwijt over allerlei stellingen. Dat leidde tot boeiende discussies, o.a. over dialect en onderwijs. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek mag trots zijn op deze dag. Wij wensen haar nog vele jaren plezier met het Zeeuws. Traditiegetrouw komen enkele bezoekers in klederdracht naar dialectdagen of andere streektaalevenementen. Onder deze rubriek werden afgelopen jaar al activiteiten op het gebied van verbouwing, herinrichting en nieuwe musea in Zeeuws Erfgoed toegelicht. We kijken dit keer achter de schermen bij Museum De Burghse Schoole, waar plannen worden ontwikkeld om een themamuseum te worden, gericht op de vroeg middeleeuwse burg. Wat zijn de achtergronden? Centraal de ringburgwal van Burgh (bron: presentatie dla+ landscape architects). Allereerst de naam Burgh. Plaatsnamen in Zeeland die op 'burg' eindigen, zoals Middelburg, Souburg (zuidburg), Domburg (duinburg), Oostburg en Burgh, danken hun naam aan de verdedigingswerken die in de Vroege Middeleeuwen zijn aangelegd, de zogenaamde ringwalburgen. De meeste van deze archeologische monumenten zijn nog steeds duidelijk in het landschap of het straten-patroon te herkennen. Al vanaf het begin van de negende eeuw voeren Vikingen vanuit de Scandinavische landen langs de kusten van West-Europa om er zich te vestigen en handelscontacten te leggen. Naast deze vreedzame bedoelingen maakten zij zich schuldig aan plunderingen. Ook de Zeeuwse kuststreken, met rijke nederzettingen bij Domburg (Walichrum) en in de kop van Schouwen (Scaltheim), ontkwamen niet aan deze aanvallen. Toen er langs de kust niet veel meer viel te halen, trokken de Vikingen steeds verder landinwaarts. Een reden voor de plaatselijke bevolking om zich te gaan beschermen tegen deze ongewenste bezoekers. In het laatste kwart van de negende eeuw werden aan de mondingen van het Zwin en de Schelde ronde vluchtburgen aangelegd, bestaande uit een binnenterrein omgeven door een aarden wal en omsloten door een brede gracht. De ringwalburg van Burgh, aangelegd op de overgang van duingebied naar zeeklei-landschap, is het meest in zijn oorspronkelijke staat bewaard gebleven. Na een korte periode van bewoning in de tiende eeuw is dit verdedigingswerk verder onbebouwd gebleven. Reeds vele jaren liggen er plannen om de ringwalburg gedeeltelijk te reconstrueren. Door het ontbreken van financiële middelen verdwenen deze plannen steeds weer in de bureaulade. Op initiatief van Staatsbosbeheer en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek wordt momenteel een gedeeltelijke reconstructie voorbereid. In opdracht van beide organisaties maakte 'dla+ landscape architects' een ontwerp. De eerste fase bestaat uit het ophogen van het binnenterrein en het gedeeltelijk terugbrengen van de aarden wal met inbegrip van de houten palissade. Ook is de aanleg van het tweede pad dwars over de burg en de reconstructie van een toegangspoort in dit ontwerp opgenomen. Staatsbosbeheer hoopt binnen drie jaar tot realisatie te kunnen overgaan. Museum De Burghse Schoole, gelegen aan de rand van de voormalige gracht, wil op dit initiatief inspelen door als themamuseum rondom dit vroeg middeleeuwse verdedigingswerk te fungeren. Vanuit het museum is een mooie wandeling te maken over 't Hoge Burgh, een eeuwenoud pad dat dwars over dit beschermde archeologische monument loopt. Dit museumseizoen wordt alvast een voorproefje gegeven met een wisseltentoonstelling in het kader van het Jaar van het Kasteel. Artist impression' van de toekomstige ringburg, met op de achtergrond Burgh (bron: presentatie dla+ landscape architects). Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 18