MOnuMENTaal ng van het veer Sluis-Cadzand uit 1821. aquarel door Jacobus Callenfels, 1781-1850; ZA/ZT) Het ruïneuze kasteel van Sluis op een afbeeldi De prent toont de afbraak in volle gang (fragment van een Het kasteelterrein van Sluis zoals het er nu bij ligt. De bult geeft de voormalige binnenplaats aan, gelegen buiten de noordelijke wallen van Sluis (foto Henk Hendrikse). Zeeland beschikt over veel meer terreinen met resten van kastelen, dan kastelen die de tand des tijds hebben doorstaan. Er staan nog maar drie 'echte' kastelen in de provincie overeind: Moermond bij Renesse, kasteel Haamstede en het slot Westhove bij Domburg. Behalve tientallen kleinere, zijn ook veel grote en illustere kastelen verdwenen: Zandenburg te Veere, het kasteel van West-Souburg (Aldegonde) en het Hof Sint-Maartensdijk. Ook het kasteel van Sluis was een groot en belangrijk kasteel. De bouw ervan, voltooid omstreeks 1385, maakte deel uit van de middeleeuwse vestingwerken van de stad. Het kasteel was vooral bedoeld ter controle van de handel tussen Brugge en Engeland. De bouw werd door Frankrijk betaald; voorbeeld was de Bastille in Parijs! Het rechthoekige kasteel kreeg 16 torens. De lange zijden waren zo'n 85 meter lang, de muren 15 meter hoog en 3,8 meter dik. Begin vijftiende eeuw kwam aan de overkant van de Zwingeul de Toren van Bourgondië tot stand, zodat het Zwin met een ketting kon worden afgesloten. Bij het Franse beleg van Sluis in 1794 raakte het al sterk gewijzigde slot zo gehavend, dat besloten werd tot afbraak. Dat gebeurde in de jaren na 1820.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 24