enda maart 2005 Zeeuws Erfgoed maart 2005 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop- i van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Piet de Blaeij (eindred.) Midden- Zeeuws-Vlaanderen 1940-1944. Oog- en oorgetuigen over oorlog en bevrijding. Uitgave ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding (Sas van Gent, 2004) 152 pag. Dit boek is door de gezamen lijke heemkundige verenigingen in de gemeente Terneuzen uitgegeven ter gelegenheid van zestig jaar bevrijding. De bevrijding wordt beschreven aan de hand van dagboeken en ooggetuigen verslagen. Ook bevat het boek vertaalde tekstfragmenten uit Engelstalige regimentsgeschiedenissen. Paul M. Crucq, Codenaam 'Nelly' Britse Radareenheden op Walcheren en in Vlaanderen. Verdediging van de Scheldemonding, december 1944-mei 1945 (Vlissingen, 2004). Na de overgave van Walcheren wachtte de geallieerden een nieuwe taak: het vrijmaken van de Schelde en de bescherming van de konvooiroute van de Theems naar de Schelde en Antwerpen. Hiertoe werd met de codenaam 'Nelly' een radar op de Westkapelse vuurtoren geïnstalleerd. Crucq beschrijft de strijd van de Royal Air Force, Royal Navy en Royal Artillery Fixed Defences tegen de aanvallen van de Duitse Kriegsmarine en Luftwaffe met onder meer Junker 88-bommenwerpers, dwergonderzee boten en E-boten. Domburg bevrijd 1 november 1944. Hoe de mensen het beleefden, uitgave van Het Comité Herdenking Domburgse Oorlogsslachtoffers 1940 1945. Bij de herdenking van zestig jaar bevrijding van Domburg gaven 45 Domburgers gehoor aan het verzoek om hun belevenissen in oktober- en november van 1944 te boek te stellen. Fish, War and Politics 1300-2003 International Conference. Thema- uitgave van NETwerk, Jaarboek Visserijmuseum 2004 (Vlaardingen). In december is in het Visserijmuseum te Vlaardingen de publicatie gepresenteerd met de lezingen van het internationale symposium Fish, War and Politics 1300—2003. Onderdeel van het symposium, in oktober 2003 gehouden in Amsterdam en Middelburg, was een studiedag over de Zeeuwse visserijhistorie in de Zeeuwse Bibliotheek. De bundel bevat zowel Engels- als Nederlandstalige bijdragen. Toon Franken, Op stoom! Industrieel erfgoed in Zeeland (1850-1970), (Middelburg, 2004), 104 pag. Twintigste en laatste uitgave in de serie Cultuurhistorische uitgaven van de Provincie Zeeland. Het industrieel erfgoed van Zeeland uit de periode 1850-1970 wordt beschreven aan de hand van watertorens, oude fabrieken, stations, sluizen, vuurtorens, etc. Elk object vertelt zijn eigen verhaal over ontwikkeling op het gebied van bedrijf en techniek en de mensen van toen. Categorieën: openbare voorzieningen zoals gas, water, elektriciteit, telefonie en televisie; verkeer en vervoer; nijverheid en industrie; opslag en distributie en waterbeheersing. Mieke van der Jagt en Danker Jan Oreel, De wereld van Joos Kop (Raamsdonkveer, 2004) 87 pag. Joos Kop (1856-1930) was onder meer klokkenluider, aanzegger, gemeente bode en koster in Borssele, maar in zijn vrije tijd vooral dichter. In dit boekje heeft de schrijfster (een nazaat van Kop) diverse gedichten weten te achterhalen en bij elkaar gebracht. Elk gedicht is voorzien van een uitgebreide toelichting In de reeks Ooggetuigen van de 20ste eeuw (waarin eerder verschenen: 'Hier was eens Capelle' door Kees Slager, en 'Wij zijn goed gezond en hopen van u hetzelfde' door Loes Vreugdenhil) kwamen eind 2004 drie nieuwe delen uit. J.J. van der Weel heeft zijn jeugd herinneringen aan Middelburg in oorlogstijd neergelegd in Opeens was alles anders. Oorlogsjaren in Middelburg 1940-1944. In Doelwit dijk... bevrijdingsdrama (red. A. Louws e.a.) passeren alle burgerslachtoffers die in Westkapelle tijdens en kort na de oorlog vielen, de revue. Tiny Polderman en Jan-Willem Antheunisse interviewden veertien Zeeuwen voor wie pas met en na de bevrijding hun persoonlijke oorlog begon. Bevrijd, maar... Zeeuwen over de keerzijde van de bevrijding doet hiervan verslag en levert een CD daarbij. J.H. Midavaine, Veere in vroeger tijden. Deel 6 (Klaaswaal, 2004), 84 pag. De zoveelste uitgave van uitgeverij Deboektant in de populaire reeksen met dorpsgeschiedenissen aan de hand van foto's en ansichtkaarten. Ditmaal is er aandacht voor Veere in het tijdvak 1900-1975. Oorlog in het Land van Cadzand in 1604. Een stripverhaal van Floris Balthasar, uitgegeven door de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (IJzendijke, 2004), 20 pag. Floris Balthasar vervaardigde nieuws- kaarten of prenten waarop de wapen feiten die hij van nabij als oorlogs verslaggever zelf meemaakte werden weergegeven. Toegevoegde teksten accentueerden de politieke boodschap van zijn werk. De nieuwskaart van de Vlaamse veldtocht van 1604 is een beeldreportage van de landing bij het Zwarte Gat tot voor de wallen van Sluis. Vijftien uitgelichte fragmenten vormen een soort stripboekje over de Tachtigjarige Oorlog in het Land van Cadzand. Errit Petersma, Zenuwarts in Zeeland (Vlissingen, 2004), 142 pag. Zenuwarts in Zeeland vertelt de geschiedenis van Maria Adriana Detiger en Jan Pieter Petersma, de moeder en vader van de auteur. Beiden leren elkaar kennen als student geneeskunde in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. In 1932 vertrekt Jan naar Walcheren waar hij een eigen praktijk als zenuw arts kan beginnen. Het boek is geba seerd op dagboeken en brieven, maar beschrijvend opgezet in vier hoofd stukken, die een deel van het leven van het echtpaar afsluiten: van Amsterdam naar Middelburg, Zwitserland, de Tweede Wereldoorlog en Vlissingen. Hans Renders, Wie weet slaag ik in de dood. Biografie van Jan Campert (Amsterdam 2004), 479 pag. Het korte, maar spectaculaire leven van Jan Campert (1902-1943), beschreven in een lijvige studie. Daarin is het eerste hoofdstuk getiteld: 'Een Zeeuwse jongen', want Campert was dan wel geboren in Spijkenisse, zijn hele jeugd bracht hij door in Westkapelle. Over de invloed van dit dorp, van Walcheren op het werk van Campert komt de lezer het nodige te weten. Jo de Ridder, De geschiedenis van Vlissingen en haar ambachtsgilden. Werkgroep Ambachtsgilden (Vlissingen, 2004) 276 pag. "Het Vlissing's Gildewezen verdient eene afzonderlijke studie", schreef stads archivaris Dommisse in 1903, en nu honderd jaar later is het zover. Jo de Ridder beschrijft de Vlissingse gilden tussen 1500 en 1800 en gaat in op de stad Vlissingen voor, tijdens en na de Middeleeuwen, het Bourgondische tijdvak en de periode na de bevrijding van de Spanjaarden in 1572. Hans Sakkers, Ambonezenkamp Westkapelle 1956-1957. Reactie van Nederlands gezag op Moluks idealisme (Koudekerke, 2004), 188 pag. Sakkers haalt met dit boek een 'vergeten' stuk Zeeuwse geschiedenis op over de escalatie van de problemen die ontstonden met de Molukkers in het kamp in Westkapelle en beschrijft hoezeer de toenmalige overheid daarin de hand had. Hans Sakkers, Vesting Vlissingen. Een veranderende vormgeving door de eeuwen heen (Middelburg Stichting Bunkerbehoud, 2004), 143 pag. Een boek over de opbouw van Vlissingen als vestingstad van de Middeleeuwen tot de Koude Oorlog, eindigend in 1992. Het grootste deel behandelt de periode van de opbouw van de Duitse Atlantikwall. Als tastbare bewijzen van vele eeuwen opbouw van verdedigings werken kunnen worden genoemd de ringwalburgen, vliedbergen en forten (De Ruyter) rondom de stad; de Gevangentoren en het Keizersbolwerk. Sluis. Zo was het in oude prentbriefkaar ten, samenst. André D'hoore, e.a. (Sluis, 2004) 240 pag. Boek waarin zoveel mogelijk ansichtkaarten van Sluis zijn verzameld en van kort commentaar voorzien. Thema's zijn o.a.: het Kanaal van Brugge naar Sluis, kerken, Sluis kort voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog, Johan Hendrik van Dale, de tram, het belfort, de legende van Jantje van Sluis. Dorothee Sturkenboom, De elektrieke kus. Over vrouwen, fysica en vriendschap in de 18de en 19de eeuw. Het verhaal van het Natuurkundig Genootschap der Dames in Middelburg (Amsterdam/Antwerpen, 2004) 336 pag. Een bijzonder gezelschap: de deelneemsters van het Natuurkundig Genootschap der Dames (1785-1887) uit Middelburg die als eerste een vrouwelijke wetenschappelijke vereniging oprichtten waar gezamenlijk de 'wetmatigheden en wonderen van Gods natuur' werden bestudeerd. De elektrieke kus vertelt het verhaal van aantrekking en afstoting tussen vrouwen en de opkomende natuurwe tenschappen in de 18de en 19de eeuw. Tijdschriften In Nehalennia afl. 146, winter 2004, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek (met als nieuwe werknaam Zêêuwse Dialect Verênigieng), trekt D. Roos in het hoofdartikel 'Het "wangedrochte- lijke" Hollandse aanstellingsbeleid en de vloot van de Republiek, van mythe naar werkelijkheid' ten strijde tegen de zijns inziens hollandocentrische benadering van onze maritieme geschiedschrijving van de 17de eeuw. A. Willeboordse gaat nader in op het een eeuw geleden ontdekte, oudste Nederlandse 'marktroepen-motetus' met Zeeuwse connecties. B. Oele beschrijft hoe het oude, uit het gotische kerkje van Schore afkomstige, doop vont weer terug in Schore is, maar nu in een modern kerkje. Naast een verslag van de Dialectdag 2004 en huishoudelijke mededelingen zijn er bijdragen van H. de Vos over Zeeuwse krachttermen (of de verwantschap tussen Zeeuws en Chinees) en van H. Uyl over een 'laete Kerst' (in dialect). Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 13, nummer 3, 2004, pag. 85-124 en nummer 4, 2004, pag. 125-164. In het derde nummer een artikel van Froukje Rienks en Ad Huiskes over de ecologen van Yerseke; de geschiedenis en tot stand- koming van het Nederlands Instituut voor Ecologie en centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie. Rietje van Vliet beschrijft de juridische strijd van Willem Schorer tegen zijn vrouw Anna Elisabeth Eversdyck en de nietigverklaring van hun huwelijk. P.A. Henderikx schrijft over het archief van de norbertijner Onze Lieve Vrouwe abdij van Middelburg, Adrie de Kraker bespreekt verdronken dorpen op kaarten in de Zelandia Illustrata. In het vierde nummer is er aandacht voor de loterijen in Zeeland in de 16de en 17de eeuw en de publiciteitscampagnes hiervoor van de hand van Nienke de Bruijn. Ter gelegenheid van het schenken van de schelpencollectie van Hans Warren aan het Zeeuwsch Genootschap sprak Mario Molegraaf een toespraak uit, die integraal is weergegeven. L. Wüllschleger gaat in op de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland, Paul Aarssen op aantijgingen aan het adres van Richard Schilders als stadsdrukker van

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 25