agenda maart 2005 Zeeuws Erfg°ed maart 2005 Middelburg en de Staten van Zeeland aan het eind van de 16de eeuw. In de rubriek 'Genootschapsverzamelingen' bespreekt Lex Kattenwinkel de fossielenrijkdom uit de Westerschelde. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 54, nummer 6/7, 2004, 64 pag. Het gecombineerde nummer 6/7 is gewijd aan de herdenking van zestig jaar bevrijding van Zeeland. Alle teksten zijn in het Nederlands én het Engels afgedrukt. Jan Kuipers interviewde Cor Heijkoop over het werk van de Stichting Bunkerbehoud. Hans Houterman behandelt de illegale bladen en kranten in Zeeland en bespreekt tot op heden verschenen publicaties over de Tweede Wereld oorlog in Zeeland. Artikelen hierover in ZT worden door Marcel Migo besproken. Dingenus van de Vrie haalt herinneringen op aan de schilder Hens van der Spoel. Oscar Steens en Paul van der Velde roepen aan de hand van dagboeken en ooggetuigenverslagen een beeld op van de bevrijding, André van der Veeke zoekt uit hoe de oorlog in zijn leven doorwerkt. Paul Crucq vat de inhoud van zijn boek over 'code-name Nelly' samen. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In de Historische bijdragen en medede lingen nr. 111, november 2004, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, is in de rubriek 'Wie is dat noe?' een foto uit Bruinisse afgedrukt. J.H. Midavaine beschrijft de gevolgen van een buitenechtelijke relatie in 19de-eeuws Nieuwerkerk; B. Blikman-Ruiterkamp sprak met L. Luijendijk, voorzitter van de Commissie Monumenten. De bijdrage van J. en M. van Damme, bewerkt door B. Blikman-Ruiterkamp, gaat over het 19de-eeuwse echtpaar Jan Zoeter en Pieternella van Sas in Kerkwerve. De rubriek 'Uut de pepie ren' besteedt aandacht aan de beleve nissen van de jonge kleermaker Martinus Johannes van Stappen uit Oosterland, in 1895 aangesteld als 'klokkenist'. Sint-Philipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 3, december 2004, de uitgave van de Heemkundekring Philippuslandt, bevat een bijdrage van J. van Alphen, met als onderwerp de overval van Duitse soldaten op Sint Philipsland op 22 januari 1945. Verder artikelen van J. Kempeneers, resp. over de veerdienst die de gebroeders Maas onderhielden tussen Anna Jacobapolder, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en over de monumenten van Flipland. Tenslottebesteedt J.W. Kempeneers aandacht aan brand op de boerderij Broedershof tijdens WO II. Tholen De Nieuwsbrief nr. 9, november 2004, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, bevat naast een huishoudelijk gedeelte verhalen van K. de Koning, B. van der Klooster- Heijboer, wijlen J.J. Gelok en J. Leune, inwoners van Tholen die hun herinneringen aan het voor hen ingrijpendste moment van de Tweede Wereldoorlog aan het papier toevertrouwden. Nieuwsbrief nr. 10, januari 2005, bevat uitsluitend huishoudelijke mede delingen. Walcheren De Wete nr. 1, januari 2005, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, opent met de eerste aflevering over de ontwikkelingen in de 19de eeuw die ertoe leidden dat er in 1877 in Middelburg een opleiding werd gestart voor onderwijzers (T. Visser). J. Braat schrijft over de laatste bommen op 23 januari 1945 op Middelburg; C. Feij verhaalt van een Vlissingse hangplek in de jaren dertig van de vorige eeuw en A. Maljaars beschrijft aspecten van het polder gebied benoorden Vrouwenpolder. Verder een kort verslag van gebeurtenissen bij de zestigjarige bevrijdingsherdenking in november 2004 en aandacht voor nieuwe gedenk tekens. Vervolgens een gebeurtenis uit de 19de-eeuwse kerkgeschiedenis van Meliskerke, door L. van den Broeke, predikant van de protestantse gemeente te Biggekerke/Meliskerke. F. van den Driest besteedt aandacht aan het middeltje Haarlemmerolie. In Arneklanken nr. 4, december 2004, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, wordt aan de hand van een foto de 'oude garde' uit 1936 getypeerd door G. de Nooijer en gaat L. van Belzen in zijn genealogische rubriek nader in op de andere 'De Nooijers'. J. Adriaanse schetst in de rubriek 'Een bekend persoon te Arnemuiden' ds. Balduinus Walacus, predikant te Arnemuiden (1655-1666). P.J. Feij vervolgt zijn feuilleton over het economisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf circa 1550 met een eerste aflevering over de Mansfeldse soldaten. A.H.G. Verouden verdiepte zich in de kerkenraadsnotu- len van Arnemuiden van 1582 en 1583. J. Adriaanse vertelt in een tweede aflevering over de zoutziederij van Arnemuiden. Tenslotte bijdragen van dokterszoon A. de Haas over zijn jeugdherinneringen uit de jaren dertig van de vorige eeuw; van P.J. Bos over enkele Arnemuidse grafzerken uit de 16de en 17de eeuw en van B. de Nooijer over de kleurstof die gebruikt werd bij een greinen rok. Als bijlage bij nr. 4 een extra boekje, waarin L. van Belzen zijn onderzoek naar de bewoners van Arnemuiden en hun huizen in 1890 weergeeft. Het Polderhuis Blad nr. 26, januari 2005, het informatieblad over Westkapelle, is bijna geheel gewijd aan de officiële opening, in het bijzijn van vele veteranen, van het Polderhuis Westkapelle, het dijk- en oorlogs museum, op maandag 1 november 2004. Daarbij vond ook de onthulling plaats van een deel van het fundament van molen De Roos in de tuin van het Polderhuis. Den Spiegel nr. 1, januari 2005, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeente archief Vlissingen, gaat in grote lijnen over kinderen, hun leren en spelen, hun lectuur en hun rol in boeken, met bijdragen van E. Geuze-Tazelaar over rijdende scholen; van T. van Gent over drie Vlissingse schoolplaten; van A. Tramper over Vlissingse schoon schrijvers; van A. Verdonk-Rodenhuis over helden in maritieme boeken en van D. Broers over spelen met slaven- geld (kaurischelpjes). De Bevelanden In De Spuije afl. 63, winter 2004, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid en Noord-Beveland, wordt de Goese handboogschutterij Jacoba van Beieren door J. Boogaard nader bekeken. J. Adriaanse beschrijft het leven in Goes in het jaar 1704, waarbij H. de Potter het onderwerp in een meer nationaal/internationaal kader plaatst. A.L. Kort behandelt de zorg, of het gebrek daaraan, voor de Noord- Bevelandse armen in de 19de eeuw. Tenslotte enkele verhalen over 18de- eeuwse smokkelaars door W.P. den Toom en huishoudelijke mededelin gen. Zeeuwsch-Vlaanderen Het Mededelingenblad nr. 4, december 2004, van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, bevat een bijdrage van H. Waldeck waarin hij verslag doet van zijn zoektocht naar meer gegevens over de auto met het kenteken Z-24, afgebeeld op een foto uit circa 1905. In de rubriek 'Venster op het landschap' gaat W. Wintein nader in op het graf van Mr. Willem Schorer, een éénpersoonsbegraafplaats ten noorden van IJzendijke. R. Willemsen vertelt over soldaten en hun activiteiten tijdens de Tachtigjarige Oorlog in Biervliet. C. van Lierde beschrijft zijn herinneringen aan de bevrijding van IJzendijke, najaar. A.R. Bauwens diepte in de rubriek 'Sprokkelingen uit het archief van gegevens op over de Aardenburgse rederijkerskamer In minnen groen, 1860-1918. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten afl. 2 (2004) bevat bijdragen van P. Everaers over het ruimen van graven op het kerkhof van Clinge; van P. de Blaeij over het herstel van het viaduct over de spoorlijn Mechelen-Terneuzen in de Graafjansdijk bij Axelse Sassing en van J.P.M. Brand over het refugium van de Duinenabdij te Hulst. Het Jaarboek 2001-2003 van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten bevat bijdragen van S. Groenveld met een overzicht van de Hulster historie tijdens de Tachtigjarige Oorlog; van A.M.J. de Kraker over de veranderingen die de drie polders van de inundatielijn (Kieldrecht-, Ferdinandus- en Canisvlietpolder) tussen 1600 en 1800 ondergingen; van P.W. Stuij over hoe het conflict dat leidde tot de befaamde Keteloorlog zich in de 18de eeuw langzaam tot een climax ontwikkelde; van Y. De Beleyr over de drooglegging van de Prosper- polder in de 19de eeuw en tenslotte van C. Witte over de periode april-mei 1940 die hij als buitengewoon dienst plichtig soldaat in Bergen op Zoom, Rijswijk en Delft meemaakte. CURSUSSEN Informatie en aanme, SCEZ, Aafke Bij de Vaate, tel. 0118-670885. Westkapelle, Het Polderhuis, Dijk- en Oorlogsmuseum Tentoonstelling maken 21 maart 2005 plus vervolgdatum. Tweedaagse cursus 10.00-16.00 uur. Docent: Ingrid Leeftink-Meijer. Deelname twee dagen: 90,-. Inschrijven tot 7 maart. Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum Rondleiden 13 en 20 juni 2005. Tweedaagse cursus 10.00-16.00 uur. Docent: Francesca Estourgie. Deelname twee dagen: 90,-. Inschrijven tot 30 mei. Drieschor, Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland Schrijven van een museumbeleid 12 en 26 september 2005. Tweedaagse cursus 10.00-16.00 uur. Docent: Leo Adriaanse. Deelname twee dagen: 90,- incl. boek 'Elementen voor een beleidsplan van een museum' (ICN, LCM, NMV, 1999). Inschrijven tot 29 augustus. Streekmuseum Het Land van Axel Behoud en beheer 3, 10 en 17 oktober 2005. Driedaagse basiscursus 10.00-16.00 uur. Docent: Wim Phaff. Deelname drie dagen: 135,- incl. syllabus 'Preventieve conservering' (LCM 2002). Inschrijven tot 19 september. Goes, Historisch Museum De Bevelanden Kwaliteitszorg in kleine musea 7 en 21 november 2005. Tweedaagse workshop 10.00-16.00 u. Docent: Kees Plaisir. Deelname twee dagen: 90,- incl. boek 'Kwaliteitszorg in musea'. Inschrijven tot 24 oktober. Themadag Platform Maritiem Erfgoed Zeeland Op zaterdag 29 januari organiseerde het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland haar tweede themadag. Het thema was deze keer 'Maritiem erf goed Recreatie'. De dag, gehouden in het Arsenaaltheater in Vlissingen, werd bezocht door ruim 60 personen. Na de opening door de heer A.J.G. Poppelaars, waarnemend Commissaris van de Koningin, kwamen diverse sprekers aan bod die hun visie gaven over de combinatie van maritiem erf goed en recreatie. Zo deelde de heer R. Schuddeboom van het Haven museum te Rotterdam zijn ervaringen over het onderhoud van traditionele schepen en vertelde de heer H. Rubbens over het jaarlijks terugkeren de evenement 'Oostende voor Anker', waarbij altijd veel historische schepen aanwezig zijn. Tijdens de themadag werden heel wat bestaande en nieuwe ideeën aangedragen waaraan het plat form in 2005 zeker aandacht zal besteden.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 26