Leskist over Walcherse klederdracht archeologieERFGOEDEDUCATIEgeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen 'Vraag het Ome Wim', deskundige 'Wim Phaff beantwoordt vragen van gen. De kennisquiz. In andere ruimtes van het theater was er gelegenheid om vragen te stellen aan een deskundige op het gebied van behoud beheer in musea. Sommigen hadden vragen over allerlei aantastingen zoals aantastingen door licht, vocht, ongedierte, zuur, etc.; anderen vroegen zich af hoe je schade kunt opsporen en hoe je het kunt voorkomen. Tijdens een kennisquiz werd de kennis die de leerlingen tijdens het werken aan dit thema hadden opgedaan getest. De scholen streden daarbij tegen elkaar. Uiteindelijk won de beste school een trofee! Het programma werd rond 15.30 uur afgesloten; daarna gingen de leerlingen weer met de bus naar hun school. Voor een vervolgbezoek aan een ander museum in Zeeuws-Vlaanderen kregen de leerlingen een vrijkaartje mee naar huis. Deelnemende musea Streekmuseum Het Land van Axel te Axel Streeklandbouwmuseum Agrimuda te Sint-Anna ter Muiden Vlaemsch Erfgoed te Groede Visserijmuseum te Breskens Stadhuismuseum Het Belfort te Sluis Gemeentelijk Archeologisch Museum te Aardenburg Bezoekerscentrum Het Zwin te Retranchement Het Vlasschuurken te Koewacht Streekmuseum IJzendijke te IJzendijke Schoolmuseum Schooltijd te Terneuzen Streekmuseum De Vier Ambachten te Hulst Naar aanleiding van de wisselexpositie 'Folkore' in Museum Polderhuis te Westkapelle is er een leskist ontwikkeld omtrent 'klederdracht'. In de meeste dorpen op Walcheren zijn er nog maar enkele in klederdracht geklede mannen en/of vrouwen. Toch weet elk kind wel iemand te noemen die nog in originele dracht loopt. Het is duidelijk dat de klederdracht grotendeels uit het straatbeeld is verdwenen. Het is belangrijk dat de kinderen van nu weten waar zij vandaan komen, niet alleen geografisch gezien, maar zeker ook sociaal en cultureel. Het kennen van de eigen geschiedenis levert ook respect en begrip op voor de gebeurtenissen en veranderingen uit het verleden. Stichting Polderhuis waakt voor het behoud van kennis over oude tradities en cultuur. Klederdracht is daar zeker een onderdeel van. Kinderen krijgen door de lessen en activiteiten uit de leskist een beeld van hoe de kleder dracht eruit ziet en hoe deze gedragen wordt. Ze maken bovendien kennis met een aantal culturele activiteiten. De leskist is tevens bedoeld als opstap voor een bezoek aan het Polderhuis. Voor de bovenbouw is dit museum, zeker met het oog op omgevingsonderwijs, een bezoek waard. De Tweede Wereldoorlog staat centraal, maar de eerdere geschiedenis van Westkapelle wordt niet vergeten. Geschiedenislessen zijn op deze manier levendig te maken. Bovendien zal het onderwerp bij kinderen beter beklijven als het visueel gemaakt wordt, zoals dat in het museum gebeurt. Tijdens de periode dat deze leskist zal circuleren is er een speciale wisselexpositie waarbij kinderen foto's, aangeklede poppen en extra informatie kunnen zien en krijgen over klederdracht. Meervoudige Intelligentie De dertig activiteiten zijn ingedeeld naar de acht intelligenties van Meervoudige Intelligentie (MI). MI is een onderwijstheorie die wordt gesteund en gepromoot door het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Ook als een basisschool nog niet bekend is met de werkvormen en gebieden van MI, valt er met deze leskist te werken. Leskist bestellen Er zijn geen kosten verbonden aan het gebruik van de leskist. Hij wordt tevens gratis bij de school afgeleverd en opgehaald. De school mag gedurende drie weken gebruik maken van de leskist. Veel materialen voor de activiteiten worden bijgeleverd. Voor informatie kunt u contact opnemen met: Polderhuis Westkapelle Dijk- en Oorlogsmuseum Zuidstraat 154-156 4361 AK Westkapelle telefoon 0118-570700 www.polderhuiswestkapelle. nl Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 8