4 Monumentenwacht inspecteert Zeeuwse molens MONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Nederland staat in het buitenland onder meer bekend om zijn windmolens die her en der in het land staan en het silhouet van het typisch 'Hollandse' landschap mee bepalen. Iedere plaats van enige omvang had in het verleden een eigen molen, en de molenaar behoorde tot de notabelen. Er moeten vele duizenden molens in Nederland hebben gestaan, in Zeeland ongeveer 160. In totaal telt Nederland momenteel nog circa 1.800 molens waarvan we vinden dat ze goed bewaard moeten worden; ze zijn dan ook aangemerkt als rijksmonument en hebben een beschermde status. Belangrijk bij de instandhouding van molens is dat zij moeten kunnen draaien; anders gezegd: als de molen niet meer draaivaardig is, gaat de technische staat snel achteruit en dreigt daarna niets anders dan sloop. Om de molen te kunnen laten draaien is het van groot belang dat zowel de 'installatietechni- sche' als de bouwkundige staat van de molen in orde is en blijft; dit geldt ook voor de molenomgeving (de molenbiotoop). Zeeland telt 87 molens die rijksmonument zijn; daarvan zijn 83 complete en incomplete windmolens, één restant van een windmolen en drie restanten van getijdenmolens. Daarnaast zijn er nog een aantal onbeschermde molen restanten. Volgens de Vereniging De Zeeuwse Molen Instrumenteel bouwwerk De (wind)molen is in eerste instantie een gereedschap, een werktuig om graan te vermalen tot meel of om boomstammen te verzagen tot houten planken of om water voort te stuwen, enzovoort. Het is een werktuig dat buiten staat en vaak op een dusdanige locatie dat de weersomstandigheden (wind, regen en andere vormen van neerslag) extremer zijn dan elders het geval is. De molen als gereedschap, als installatie, wordt tegen deze weersinvloeden beschermd door een bouwwerk bestaande uit vloeren, fundering, buitenwanden, kapconstructie en dergelijke. Als we de Nederlandse molen wat grondiger analyseren bestaat deze voor circa 30% uit een bouwkundig deel en voor circa 70% uit een werktuig, een stuk gereedschap. (DZM) hebben 43 molens een restauratieachterstand, waarvan er 10 alleen al het eerste jaar het dubbele (gesubsidieerde bedrag) nodig hebben voor alleen het noodzakelijke onderhoud. BRIM Per 1 januari 2006 is de nieuwe subsidieregeling van de rijksoverheid, de BRIM, in werking getreden, die per 1 januari 2007 tot uitkering komt. Hiermee komen de eerdere restauratie- (BRRM) en onderhoudssubsidie (BROM) te vervallen, beter gezegd: ze zijn samengevoegd tot de BRIM. BRIM staat voor Besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten. Nederland heeft zeker 50.000 rijksmonumenten. Om de invoering van de BRIM enigszins soepel te laten verlopen, is er voor gekozen de Een monumenten wachter in overleg met de molenaar van 'De Nijverheid' in Sint-Maartensdijk. Zeeuws ErfgOed 10 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 10