Zicht op Erfgoed - 5 jaar SCEZ Zeeland Zeeland vraagt zij de diverse programma's op en verwerkt deze tot een handzaam overzicht, en kinderen en volwassenen worden uitgedaagd mee te doen met een prijsvraag of een kleurwedstrijd. De feestelijke aftrap van het monumentenweekend vindt plaats door een provinciale Zeeuwse opening met lezingen en presentaties. Duizenden mensen - ook van buiten de provincie - maken jaarlijks kennis met monumenten en het werk van Monumentenwacht Zeeland; in 2001 in Veere voor het eerst in zijn nieuwe outfit gehuld. 8 september 2001 Open Monumentendag Stichting onthult nieuwe huisstijl SCEZ Samen met de plaatselijke comités in Zeeland en L U-l de landelijke Stichting Open Monumentendag p f*T(XOËrl geeft de SCEZ (al vijf jaar op een rij!) invulling aan de 'Zeeuwse OMD'. Van gemeenten in 5 november 2005 Sint-Felix quade Saterdach herleeft in verdronken Rilland Overvallen door het hoge water. Oud-Rilland overstroomt en twee jaar later, in 1532, verdwijnt het dorp voorgoed in de golven. Het project 'Verdronken dorpen in Zeeland' van de SCEZ vestigt de aandacht op de minstens 117 verdronken dorpen op Zeeuws grondgebied. Tentoonstellingen, lezingen, de publicatie Sluimerend in slik, een symposium over de Sint-Elisabethsvloed uit 1404 en een Sint-Felixtoer op 5 november verhalen over de natuurprocessen waaraan Zeeland eeuwenlang onderhevig is geweest. Reden voor het provinciaal bestuur om een monument op te richten ter herdenking aan de gevallen slachtoffers. Eind 2006 staan in Kats de namen van de 117 dorpen in hard natuursteen gegrift; slijtproef voor zeewater. 1 juli 2004 Symposium plaatst culturele planologie hoger op politieke agenda Het Steunpunt Monumentenzorg Zeeland, op 1 november 2003 ondergebracht bij de SCEZ, organiseert in korte tijd het inspirerende symposium 'culturele planologie'. Krachtige, prikkelende constateringen van zes inleiders tonen waar in Zeeland nog kansen liggen om de cultuurhistorie beter te integreren in de ruimtelijke planvorming. Scherpe stellingnames en een grote opkomst leiden tot boeiende discussies onder de 130 aanwezigen. Dat de boodschap overkomt blijkt uit het grotere draagvlak in de provincie Zeeland voor het Belvederegedachtegoed en de bewustwording van gemeenten omtrent de mogelijkheden op het gebied van monumentenzorg en cultuurhistorie. 1 april 2001 SCEZ? Waar staat dat voor? Ontstaan uit een fusie van een viertal provinciale posten - de provinciaal archeoloog, de provinciaal museum consulent, de consulent regionale geschiedbeoefening en Monumentenwacht Zeeland - wordt in april 2001 Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland opgericht. Al snel wordt de stichting versterkt met de pijlers streektalen, erfgoededucatie en monumentenzorg om optimaal invulling en uitvoering te geven aan het culturele erfgoed- beleid van de provincie. Inmiddels doet zij dit met een vast team van 28 personen, tijdelijke krachten en vrijwilligers vanaf drie locaties op Walcheren: gebouw De Burg en het Provinciaal Archeologisch Depot in Middelburg en het depot van de monumentenwacht in Nieuw- en Sint- Joosland. Soms wordt de SCEZ zelfs overzee opgemerkt...

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 12