wè «aoi! \v prtot 31 maart 2006 Digitale schatkamers van Zeeland online Wie wil weten welke cultuurschatten zich waar bevinden, hoeft niet langer alle instellingen langs te gaan. Eind maart voltooit Zeeland zijn 'MusIP', het Museum Inventarisatie Project, en zijn talloze schatten op het gebied van kunst, cultureel erfgoed en natuur via een database te bezichtigen. 31 musea in Zeeland werken aan dit project mee, aangevoerd door de SCEZ onder de bezielende slogan 'Zeeuwse Schatten goed bewaard'. Vastgelegd wordt de omvang van hun (deel)collecties, de registratiegraad van objecten, ouderdom, gebondenheid aan gemeente, streek, provincie of land. De digitale 'Schatkamer van Zeeland' levert zo'n 150.000 geregistreerde objecten op en is te ontsluiten op trefwoord of interessegebied. Vanaf mei is de 'Collectie Zeeland' te raadplegen op de landelijke website www.musip.nl 2 juni 2005 Mobiel erfgoed toert met cultuureducatie door provincie In het cultuurbeleid 2001-2004 van staatssecretaris Van der Ploeg van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen is een van de speerpunten collectiemobiliteit. Museale collecties uit depots halen en onder de aandacht brengen van het onderwijs blijkt een sterke motor te zijn voor de opstart van het educatieve project 'Collecties Onderweg'. Het resultaat is ernaar: een verrijdbare tentoonstellingsruimte waarin leer lingen van het primair en voorgezet onderwijs lesmodules uitvoeren. De archeologische module 'Uit de put' wordt tij dens een bezoek van staatssecretaris Van der Laan (OCW) aan de Erfgoedmobiel in 2005 vol enthousiasme ontvan gen. Zodoende bereikt 'de speerpunt van OCW' nu vele schoolpleinen van Zeeland. 3 november 2003 Ploegens en maaiens trekt boekje open over agrarisch erfgoed Soms dienen onderwerpen zich vanzelf aan, zo ook de 'Zeeuwse agrarische bedrijfskaartboekjes'. Ze liggen vaak weggestopt in een bureaulade, maar de SCEZ weet deze vorm van typisch Zeeuws erfgoed op te sporen en vast te leggen. Oproepen in bladen en via de radio en krant leveren ruim 50 manuscripten op, variërend van simpele schriftjes tot uitbundig versierde atlassen. Voor de boer bij het runnen van zijn bedrijf is het een hulpmiddel: opstallen, erf en landerijen in kaartvorm getekend om bijvoorbeeld het stukloon te berekenen. In 2003 Jaar van de Boerderij belichten de expositie 'Ploegens en maaiens. De Zeeuwse boerderij te boek gesteld' en de begeleidende brochure deze vorm van vrijwel vergeten erfgoed. SCEZ o (foto Caroline van Santen) en Santorini, Griekenland. KI ''£-4 ■jW I 12 maart 2002 Zeeland voert actie voor erkenning Zeeuws als regionale taal De SCEZ mobiliseert grote groepen Zeeuwen, er komt een handtekeningenactie, er worden posters en ansichtkaarten gemaakt en de Zeeuwse basisscholen krijgen het verzoek om mee te doen door tekeningen, gedichten en verhaaltjes te maken. Op 12 maart 2002 vertrekt een volle bus 'supporters' naar Nieuwspoort in Den Haag om de handtekeningen aan te bieden aan staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. De beslissing valt niet direct, maar in juni 2004. Minister Remkes van BZ vindt dat de Zeeuwse dialecten "vanouds dialecten van het Nederlands zijn, in tegenstelling tot het Nedersaksisch en het Limburgs". Zeeland is teleurgesteld over de afwijzing, maar tevreden over de bereikte aandacht.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 13