Uitreiking prijzen Kleurwedstrijd Open Monumentendag Hergebruik van erfgoed archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningMONUMENTENWACHT monumentenzorgmuseastreektalen Op woensdag 16 november vond in Middelburg in De Burg de prijsuitreiking plaats van de 'Kleurwedstrijd Open Monumentendag' (OMD). De kleurplaat met een vrolijke haan bovenop een kerktoren stond helemaal in het teken van het landelijke OMD-thema 'religieus erfgoed' (2005). De SCEZ ontving in totaal 126 inzendingen, 14 meer dan vorig jaar, die op creatieve wijze waren ingekleurd, beplakt en voorzien van glitters en touwtjes. Zes winnaars kiezen was niet gemakkelijk! Met kritische blik is de volgende keuze gemaakt: In de categorie tot 9 jaar won Jacolina Poot uit Yerseke (7 jaar) de eerste prijs, de tweede prijs ging naar Mirre Visser uit Terneuzen (4 jaar) en Arthur van de Linde (7 jaar) uit Middelburg behaalde met zijn kleurplaat de derde plaats. In de categorie 9 tot 15 jaar ontving Coen Prinsen uit Bij mijn ouders staat er zo'n mooie koperen was ketel die gebruikt wordt als krantenbak. Mijn moeder kan hem niet meer tillen, dus is hij gepromoveerd tot plantenbak in de achtertuin. Veertig jaar geleden soldeerde mijn vader er nog een nieuwe bodem in. Daarvoor kookte zijn oma er de was in. Helaas heeft hij nu wellicht zijn eind bestemming bereikt. Onlangs inspecteerden we 'De Kwistenburg'. Vanaf de lange oprijlaan verborgen in de mist. Zag je in de verte het boerderijcomplex aan het Zwaakse Weel liggen, met daaraan vast de imposante rietgedekte schuur, die helaas in slechte staat is. De kap is gelicht door de wind, en zonder provisorische stutten was hij waarschijnlijk al ingestort. Is deze boerderij zo bijzonder door de prachtige ligging, of door de gaafheid van het complex? Er is nog een wagenhuis, een varkenskot en een bakkeet, alles gecombineerd in een logische samenhang. Vroeger was het een gemengd boerenbedrijf, nu leeft de pachter van akkerbouw. Meneer Smulder vertegenwoordigt de derde generatie en inmiddels boeren zijn twee zonen mee. Aan de voorzijde van de schuur zitten twee golvingen in de rieten kap waaronder de twee grote mendeuren toegang geven tot de opslag en de dorsvloer, in de tijd van paard en wagen natuurlijk. Het huidige materieel kan er echt niet door. De rentmeester wil wel investeren in het herstel, maar hoe rendabel is dat? Het nut van de schuur is beperkt en schreeuwt dus om hergebruik, maar hoe? Het ideale plaatje is duidelijk, maar daarvoor moet je terug in de tijd en dat is niet reëel. Dus zijn er twee keuzes: aanpassen en hergebruiken, of identiek herstellen en niet gebruiken. De schuur is het oudste onderdeel, gebouwd in de eerste helft van de zeventiende eeuw. Het woonhuis is achttiende-eeuws, de wagenschuur Meliskerke (9 jaar) de eerste prijs, op de tweede plaats eindigde Britt Rijk uit Goes (11 jaar) en de 10-jarige Willemijn Geijtenbeek uit Goes werd beloond met de derde prijs. Helaas konden niet iedereen aanwezig zijn bij de prijs uitreiking, maar door de komst van vaders, moeders, broertjes, zusjes en vriendjes werd het bij een drankje een gezellige en drukke middag. negentiende-eeuws en het varkenshok twintigste-eeuws. Het zijn allemaal waardevolle elementen en het zou bij niemand opkomen om de oorspronkelijke situatie terug te restaureren. De tijd laat zijn sporen na en ik ben benieuwd wat de 21ste eeuw voor 'De Kwistenburg' in petto heeft. Voor de voordeur van de woning ligt een stuk natuur steen, een stuk smaller dan de voordeur. Er zijn met ruwe slagen grote groeven in gekapt. De pachter vertelt me dat de geselsteen van de dorsvloer komt. Daar stond hij schuin op een houten jukje. "Als jong ventje kon ik daar bij slecht weer de rogge op uitslaan, daar werd je sterk van." De halmen van de rogge werden immers gebruikt bij de versterking van de dijken. Later kwam ik in het boerderijmuseum in Dreischor nog zo'n geselsteen tegen. Onze geschiedenis is nog springlevend. De zonen van meneer Smulder zullen hun rug niet meer stuk hoeven te slaan op de geselsteen, maar als voetveeg doet hij nog prima dienst! Coert van Spall, tweede monumentenwachter Zeeuws Erfgoed maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 14