Zwartenhoekse Zeesluis op valreep rijksmonument! Eendrachtige samenwerking archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtMONUMENTENZORGmuseastreektalen .IIW.)1-11- Meer dan vijf jaar geleden is een lokale werkgroep uit Westdorpe, gesteund door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), zich gaan inspannen voor het behoud van een daar gelegen bijzondere zeesluis. Deze uit 1788 stammende Zwartenhoekse Zeesluis verkeerde in slechte staat en lag verborgen onder een polderweg waar vracht verkeer overheen denderde. Hierdoor zette het verval in die mate in, dat zonder actie de sluis over een aantal jaren verdwenen zou zijn. In vijf jaar tijd is er gelukkig een hoop gebeurd, met als absoluut hoogtepunt de recente aanwijzing van de sluis tot rijksmonument! (foto Maurice Kindt) Marieke Bergmann (RDMZ) overhandigt ministeriële beschikking aan gedeputeerde Harry van Waveren. De sluis is De aanwijzing van de Zwartenhoekse Zeesluis tot rijks monument toont aan dat initiatief en entbousiasme van een enkeling en de daarop volgende eendrachtige samenwerking van velen tot bijzondere resultaten kan leiden. De lokale werkgroep is in eerste instantie begonnen met het onderzoeken van de achtergronden en betekenis van de sluis. Ook werd breed publiciteit gezocht om zo veel mogelijk draagvlak voor het behoud van de sluis te genereren. Zo heeft de werkgroep deelgenomen aan de door SLZ georganiseerde wedstrijd 'Erfgoed al goed', een wedstrijd die door de initiatiefnemers werd gewonnen. Samen met vrijwilligers van de SLZ zijn eerste conserverende acties verricht. Vervolgens is ook bet Steunpunt Monumentenzorg Zeeland van de SCEZ bij het proces betrokken, om te adviseren, te onder steunen bij de artikel-3-procedure (aanvraag status rijksmonument) en partijen bij elkaar te brengen. Dit was op de valreep, want de staatssecretaris bad in 2004 een stop afgekondigd op de aanwijzing van nieuwe rijksmonumenten. De aanvraag is nog geen maand voor deze stop gedaan, waardoor de zeesluis volgens 'bet oude regime' beoordeeld moest worden. Op grond van de positieve adviezen van de Raad voor Cultuur, Provincie Zeeland én de gemeente Terneuzen, beeft de staats secretaris eind vorig jaar - ondanks bet nieuwe beleid - een positief besluit genomen. Op 24 november beeft gedeputeerde Harry van Waveren de bescbikking van de staatssecretaris uit banden van Marieke Bergmann van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ, accountbouder Zeeland) in ontvangst genomen. Hiermee is bet bijzondere belang van de sluis zelfs op nationale scbaal onderscbreven, waardoor er ook meer deuren kunnen worden geopend om tot beboud en conservering van de sluis te komen. Zeeuws Erfgoed 17 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 17