t1 archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtMONUMENTENZORGmuseastreektalen De daadwerkelijke aanvraag van de rijksstatus voor de sluis werd overigens gedaan door de Provinciale Commissie Zeeland van de Bond Heemschut. Deze commissie is namelijk statutair gerechtigd een dergelijke aanvraag te doen. Vervolgens is er ook samenwerking gezocht en gevonden met het Waterschap en Rijkswaterstaat, organisaties die verantwoordelijk zijn voor de sluis. Hoewel er nogal wat onduidelijkheid bestond over het formele eigendom van de sluis en de al dan niet gemaakte afspraken over beheer en onderhoud, nemen beide organisaties hun verantwoordelijkheid. Op de Open Monumentendag 2004 werd op locatie een informatie bord onthuld en dit gaf min of meer het startsein voor het instellen van een projectgroep waarin de betrokken partijen (gemeente Terneuzen, Waterschap Zeeuws- Vlaanderen, Rijkswaterstaat, SCEZ, SLZ en de Werk groep Behoud de Zwartenhoekse Zeesluis) participeren. Maurice Kindt, initiatiefnemer van het hele proces, in gesprek met van Hurck van de gemeente Terneuzen (foto Sandra Dobbelaar). Uitdagingen voor de toekomst Met de aanwijzing tot rijksmonument is eigenlijk slechts een eerste (grote) stap gezet op weg naar consolidatie. Het belang van de sluis op zelfs nationaal niveau is nu immers spijkerhard aangetoond door de ministeriële beschikking. Inmiddels is met behulp van een financiële bijdrage van de Provincie Zeeland een bestektekening gemaakt en een consolidatieplan opgesteld. Om dit plan uit te voeren is echter veel geld nodig. Direct betrokken organisaties (Waterschap en Rijkswaterstaat) hebben zich inmiddels bereid verklaard een substantiële bijdrage te leveren aan het herstel van de sluis. Ook de gemeente Terneuzen lijkt hiertoe bereid. Het is nog niet duidelijk of hiermee de benodigde 4 a 5 ton bijeengebracht zal worden. Wellicht niet, maar misschien zijn er nog andere partijen die een bijdrage kunnen of willen leveren (Provincie Zeeland, het bedrijfsleven in de gemeente Terneuzen)? Geschiedenis van oe Daarnaast is de gemeente ook bezig om een bijzondere sluitsteen die in het verleden bij een particulier terecht is gekomen, terug te krijgen. Deze fraaie gevelsteen aan de zeezijde van de sluis was voorzien van een klimmende leeuw met zwaard en pijlenbundel en een aanduiding van het jaar van oplevering van de sluis (1789). Het terug brengen van deze steen zou een mooie kroon kunnen zijn op een toekomstig herstel en consolidatie van de sluis. Het belangrijkste is echter de sluis weer een functie te geven. Uit onderzoek is gebleken dat er geen stringente technische noodzaak was voor de omlegging van de waterloop in de jaren zeventig van de twintigste eeuw. Het lijkt daarom goed mogelijk de sluis weer een functie te geven in het systeem van waterbeheer. Ook zou de sluis kunnen worden opgenomen in de ecologische hoofd structuur in dit gebied, waar de sluis bijna deel van uitmaakt, maar net niet. Het bijvoorbeeld openhouden van één koker kan naast de nieuwe waterfunctie de sluis een ecologische verbindings zone geven. Ook kan de sluis verbonden worden met andere elementen in het landschap, zoals de naastgelegen batterij en andere vestingwerken welke grotendeels uit de tijd van de Staats-Spaanse linies stammen. Er is immers nadrukkelijk sprake van een waardevol ensemble door de historisch gegroeide samenhang tussen zeesluis, polder en verdedigingswerken. Het versterken van deze visueel- ruimtelijke relaties kan ook een impuls geven aan de toeristisch-recreatieve ontwikkeling van dat gebied. En met deze stapeling van waterstaatkundige, ecologische en toeristisch-recreatieve functies kan ook het behoud op lange termijn verzekerd worden. Zeeuws Erfgoed 18 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 18