r Steunfonds voor de Zeeuwse Musea: Zeeuws Behout Zeeuwse Schatten goed bewaard - Museum Inventarisatie Project voltooid archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgMUSEAstreektalen Voor het project Zeeuws Behout' zijn onder een beeldje van Karei V (Historisch Museum De Bevelanden), een wanmolen (Fruitteeltmuseum) en een fiets (Streekmuseum Het Land van Axel). Op basis daarvan is inmiddels een plan van aanpak en een begroting voor het hele project opgesteld. Voor het behoud van deze houten voorwerpen zoekt het steunfonds samenwerking met het Zeeuwse bedrijfsleven. Indien de financiering van 'Zeeuws Behout' kan plaatsvinden, zal het project in de loop van 2006 in uitvoering worden genomen. Sommige voorwerpen zullen worden ondergebracht bij restauratieateliers, andere bij een restauratieopleiding en ook zal bij enkele voorwerpen de behandeling worden uitgevoerd door museum- vrijwilligers onder leiding van een professioneel restaurator. Op deze wijze draagt het project ook bij aan kennis en vaardigheid op het gebied van hout onder de Zeeuwse musea. Na afloop van het project zullen alle voorwerpen te zien zijn in een tentoonstelling (2007). De resultaten zijn tussentijds te volgen via de webpagina van het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea op www.scez.nl Najaar 2005 is vanuit het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea een oproep uitgegaan naar alle musea (aangesloten bij de Vereniging van Zeeuwse Musea) voor een Zeeuwsbreed restauratieproject. Dit heeft geresulteerd in de keuze van het steun fonds voor het project 'Zeeuws Behout': uitgangspunt hierbij is dat in iedere Zeeuwse museumcollectie zich wel houten voorwerpen bevinden. In veel gevallen zal de houtworm in het object vernietigend werk hebben verricht, maar kan er nog gerestaureerd worden. Vanuit vele musea werden houten voorwerpen aangemeld. Een commissie bestaande uit kunsthistorica Katie Heyning, restaurator Inske Immink en museum consulent Leo Adriaanse, selecteerde een lijst van vijftien voorwerpen uit vijftien musea. De lijst geeft een goed overzicht van de breedte van de 'Collectie Zeeland', in dit geval specifiek op het gebied van houten voorwerpen. Onder de selectie bevindt zich onder meer een middel eeuwse pijnbank uit het Belfort in Sluis, een zestiende-eeuws verguld houten beeldje van Karei V afkomstig uit de gevel van het Goese stadhuis (Historisch Museum De Bevelanden), een zeventien- de-eeuws (beschilderd) houten plafond (Zeeuws maritiem muZEEum), twee achttiende-eeuwse houten schooltassen (Museum De Burghse Schoole) en een vroeg negentiende-eeuwse microscoopkast van het Natuurkundig Gezelschap 'Physica' uit Zierikee (Gemeentelijke Musea Zierikzee). Restaurator Inske Immink bezocht in januari en februari alle deelnemende musea en stelde conditierapporten op met aanbevelingen voor conservering of restauratie. In september 2004 startte de SCEZ met het Museum Inventarisatie Project (MusIP) in Zeeland. Tussentijds bent u via Zeeuws Erfgoed van de vorderingen binnen dit project op de hoogte gehouden. Inmiddels is de inventarisatie van de deelcollecties van ruim dertig musea in Zeeland succesvol afgerond. De gegevens van deelcollecties in de Zeeuwse musea zijn vanaf april voor iedereen vrij te raadplegen op de website van de SCEZ (www.scez.nl). Op de landelijke website (www.musip.nl) zijn afgelopen najaar de eerste dertien Zeeuwse musea reeds opgenomen. De complete lijst met Zeeuwse musea zal medio mei 2006 (bij een volgende update) beschikbaar zijn op deze website. De inventarisatie is in Zeeland uitgevoerd door projectmedewerkers van de SCEZ, eerst Erik van Rossum en later Janneke de Wit, onder leiding van museumconsulent Leo Adriaanse. MusIP Zeeland kreeg als slogan 'Zeeuwse Schatten goed bewaard' mee. Najaar 2006 zal MusIP in heel Nederland zijn voltooid. In de database kunnen geïnteresseerden informatie vinden over de collecties die de Zeeuwse musea beheren, onder meer te zoeken per trefwoord (thema). Een verkorte lijst van de trefwoorden die het meest voorkomen in de 'Collectie Zeeland' is hiernaast afgedrukt. Eind maart zal het eindrapport van MusIP Zeeland verschijnen, waarin de resultaten worden behandeld, conclusies worden getrokken en aanbevelingen worden gedaan. Welke collecties bevinden zich waar, hoe groot is de collectie, hoeveel langdurig bruiklenen zijn er, hoeveel is geregistreerd, hoe is de conditie, hoe zijn de bewaaromstandigheden, wat is de ouderdom, wat is de gebondenheid aan gemeente/streek/ provincie of land, wat is kerncollectie en wat zijn de topstukken? Maar ook waarin overlap in de collecties zit of welke thema's in het geheel ontbreken in Zeeland. Een gedeelte van de inventarisatie betreft vertrouwelijke gegevens. Deze worden alleen vastgelegd in een rapportage, door het museum en het consulentschap ondertekend, en verschijnen niet in het openbare eindrapport. Bij het eindrapport hoort een cd-rom met de Top 100 uit de Collectie Zeeland, waarin honderd objecten zijn verdeeld over de meest toegepaste trefwoorden en geografisch verspreid over de provincie. De afbeeldingen zijn ook te vinden op de website van de SCEZ. Onder een deelcollectie wordt verstaan: een groep objecten die samenhang met elkaar vertonen. Dat kan doordat ze dezelfde functie hebben (bijvoorbeeld landbouwwerktuigen), uit hetzelfde materiaal bestaan (bijvoorbeeld zilverwerk) of over hetzelfde onderwerp gaan (bijvoorbeeld Tweede Wereldoorlog). De deelnemende instellingen in Zeeland zorgen al voor een totaal van zo'n 260 deelcollecties. Zeeuws ErfgOed 20 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 20