iels Verlichtings- iddelen Vervoer middelen ilverwerk Zeeuws Erfgoed 21 maart 2006/01 Ambachten Archeologie Architectonische elementen Beeldmateriaal Bouw- fragmenten Fossielen Gebruiks- voorwerpen Gereedschap Hoofddeksels Huishoudelijke artikelen Keramiek :ding ijverheid itrusting rten quettes Meekrap Meetinstrumenten Merklappen Meubilair Munitie Munten Natuurlijke historie Opgezette dieren Penningen Poppen Porselein Religieuze objecten cheepsmodellen elpen derijen Drinkhoorn, Museum Belfort. archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgMUSEAstreektalen De 'Pinas' Gemeentelijk Musea Zierikzee. Schutterstuk, Historisch Museum De Bevelanden. Schotel, Museum De Schotse Huizen. Het totale aantal objecten in de 31 onderzochte musea in de provincie Zeeland bedraagt circa 150.000. Doublures in collecties kunnen worden achterhaald door eenheid aan te brengen in de trefwoorden waarmee wordt geregistreerd. MusIP maakt veelal gebruik van de AAT, de Nederlandstalige versie van de internationale Art and Architecture Thesaurus. Een voorbeeld: de AAT-trefwoorden 'Interieurinrichting' en 'Huishoudelijke artikelen' komen in de Zeeuwse musea voor onder (eigen geregistreerde) trefwoorden 'Huishouding', 'Huiselijke omgeving', 'Huishoudelijke artikelen', 'Huishoudelijke voorwerpen', 'Voorwerpen uit het huishouden'Huisinrichting', 'Inrichting Huiskamer' en 'Interieurinrichting'. Het is voor musea, zeker daar waar de collecties nog niet digitaal zijn ontsloten, niet altijd mogelijk dit trefwoordenregister direct als leidraad over te nemen, maar binnen MusIP zijn hun deelcollecties op deze wijze wel landelijk onsloten. De website www.musip.nl biedt een breed publiek de gelegenheid te zoeken naar deelcollecties van de Nederlandse musea. De museumbezoeker kan op de website zoeken naar collecties op een bepaald interesseveld, onderzoeksterrein of onderwijsgebied. Daarnaast zijn de gegevens over deelcollecties bruik baar voor musea, die op zoek zijn naar voorwerpen voor een tentoonstelling en ook onderzoekers kunnen er hun voordeel mee doen. Zo is vanaf mei 2006 een overzicht te vinden van de deel collecties die zich in Zeeland bevinden en zijn de provinciale gegevens met elkaar in verband gebracht om een landelijk overzicht te verkrijgen. De - zowel kwantitatieve als kwalitatieve - collectiegegevens van de Zeeuwse musea zijn tevens interessant voor lokale en provinciale overheden. Landelijk is inmiddels sprake van het opstellen van een zogeheten Erfgoedbalans, een algemeen waardestellend kader voor roerend erfgoed. Staatssecretaris Medy van der Laan geeft in haar nieuwe museumbeleid Bewaren om teweeg te brengen (Museale Strategiedecember 2005) aan, MusIP te willen inzetten bij het beter afstemmen van collectiebeleid. In Zeeland zou nader bekeken kunnen worden of kern collecties zich specifieker moeten toespitsen op geografische gebondenheid of wellicht meer op thema. MusIP zal zeker ook tot de afweging leiden of bepaalde (voorwerpen in) deelcollecties moeten worden afgestoten of overgedragen aan andere collectiebeherende instellingen. In de afstemming van provinciaal en gemeentelijk museum beleid kan hiertoe worden opgeroepen.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 21