Zeeuwse muziek: een dialectwedstrijd Tijdschrift Zeeland: themanummer over streektaal archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseaSTREEKTALEN U hoorde hier al eerder over 'De Zeeuwse Klapbank', een reizende, multimediale presentatie van geselecteerde dialectfragmenten die de verschillende dialectgroepen van het Zeeuwse taalgebied representeren. De originele tekstfragmenten, opgenomen in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, bevinden zich in het Meertens Instituut in Amsterdam en in de Gentse universiteit. In de tentoonstelling kan men niet alleen luisteren, maar ook het Zeeuwse dialectlandschap bekijken, aan de hand van taalkaarten, voorwerpen, e.d. De presentatie van 'De Zeeuwse Klapbank' staat gepland voor eind juni 2006, bij de SCEZ (gebouw De Burg in Middelburg). Meer informatie op www.scez.nl De werkgroep Dialect en Muziek (Stichting De Zeeuwse Taele) organiseert een wedstrijd. Geen gewone wedstrijd, maar een wedstrijd vc muzikanten en groepen die een song met een Zeeuwse tekst op de planken willen brengen. Bands die tot nu toe Engels- of Nederlandstalige songs maakten, maar ook nieuwe bands en muzikan ten worden uitgenodigd om mee te doen. Het doel van deze wedstrijd is het Zeeuws als taal in alle soorten muziek te stimuleren, met als eind product een muziekavond in november 2006 waarop de deelnemers hun Zeeuwse nummer zullen brengen. Hoort u in uw buurt wel eens iemand zeggen dat wat de Lamaketta's doen leuk is en dat ze dat ook wel eens zouden willen proberen? Wel, in 2006 krijgen zij de kans om zich te bewijzen als songschrijver in één van de Zeeuwse dialecten. Men kan ook meedoen als men alleen maar een songtekst inlevert. Men zoekt dan een Zeeuwse muziekgroep of zanger om het lied uit te voeren. De wedstrijd staat open voor een groot publiek, maar richt zich in het bijzonder op jongeren (in heel ruime zin). Wie wil deelnemen, kan zijn bijdrage insturen voor 1 mei 2006 (liedteksten) of 1 september 2006 (arrangementen) naar dialectmuziek '\nl of naar de SCEZ, Dialect en postbus 49, 4330 AA in Middelburg. Muziek, Het volledige reglement is te vinden op www.scez.nl Vorig jaar vonden in Sluis twee symposia plaats. De lezingen die daar gehouden werden zijn nu gebundeld in een themanummer van het tijdschrift Zeeland: '(Zeeuwse) taal en letteren'. Na een inleidend artikel over de positie van het Zeeuws binnen de Nederlandse dialecten (V. De Tier: 'Zeeuws. Dat bestaat toch niet?') volgen artikelen van Lo van Driel over 'Van Dale, het Zuid-Nederlands en het dialect' en van Siemon Reker over de woordenboek schrijver Ter Laan. Het symposium over dialectetymologie resulteerde in twee artikelen: 'Over de herkomst van dialectwoorden van Johan Taeldeman' en 'Zeeuws tussen Vlaams en Brabants' van Jan Stroop. Een laatste artikel, van Clasien Rooze-Stouthamer, handelt over de 'Zeeuwse pronomina in de negentiende en twintigste eeuw'. Wie geïnteresseerd is in dit nummer kan terecht bij het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, telefoon 0118-654347, e-mail kzgw@zeeuwsebibliotheek.nl Zeeuws ErfgOed 22 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 22