.Zeeuws PUBLICATIES Tussen isolemvnt an ontsluiting Zeeuws Erfgoed maart 2006 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven A.J. Barth en A.L. Kort, Tussen isolement en ontsluiting. Een bestuurlijke geschiedenis van Noord-Beveland, 1795 1995 (gemeente Noord-Beveland, 2005) 384 pag., ill., tab. Een kloek boek van de gemeentearchivaris en een geschiedenisdocent te Goes, onder verdeeld in 17 hoofdstukken. Hierin is uiteraard aandacht voor de afzonder lijke gemeentebesturen voor de grote herindelingen van 1995. Daarnaast zijn er ook hoofdstukken opgenomen waarin onder andere ordehandhaving, armenzorg, onderwijs, nutsvoorzienin gen en toerisme op Noord-Beveland aan de orde komen. Achterin is een index op plaats,- persoons- en eigen namen en een beknopte bronnenlijst opgenomen. Het boek is voorzien zwart-wit foto's en illustraties. Piet Bimmel, Zeeland, leven met het water: overstromingen, dijken, water, stormen (eigen uitgave, ca. 2001) 459 pag., ill., krt. 30 cm, 1 bijl. 120 pag. impressies van en over twintig eeuwen geschiedenis met afbeeldingen en tekeningen, statistieken van door braken, rampen en fragmenten van herstel. Een bundel herinneringen uit het verleden over de ontwikkeling van de Zeeuwse Delta en over menselijk verdriet. Deze kroniek dwaalt door de wordingsgeschiedenis van het Eilandengebied; langs gebeurtenissen die hun schaduwen ver vooruit wierpen in de toekomst; langs ondernemings geest, welvaart en rampspoed naar de problematiek van deze tijd. C. van den Bovenkamp, Heinkenszand in vroeger tijden (Klaaswaal, 2005) 84 pag. Dorpsgeschiedenis aan de hand van fotomateriaal uit de vorige eeuw. Paul van Kempen Caroline Hom, Verborgen kastelen in zicht. Archeologisch onderzoek en inrichting van kasteel terreinen (Amsterdam, 2005) 104 pag. in november 2005 verscheen ter gelegenheid van het Jaar van het Kasteel 2005 en het daarmee samen vallende twintigjarig jubileum van RAAP Verborgen kastelen in zicht, een publieksboek over archeologisch onderzoek en de inrichting van kasteelterreinen. RAAP Archeologisch Adviesbureau stelde het rijk geïllustreerde boek samen voor gemeenten, eigenaren en beheerders van kasteelterreinen, maar ook voor ontwerpers en anderen met belangstelling voor kastelenonderzoek Per provincie wordt een voorbeeld van kasteelonderzoek uitgelicht. Voor Zeeland is dit de Toren van Bourgondië in Sluis (2002). Voorafgaand hieraan wordt een kaartje 'Kasteelonderzoek in Zeeland' gepresenteerd (pag. 91). Vijftien door RAAP onderzochte locaties in Midden-Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen zijn hierop te zien. Kees de Koning en Wally Blaas, Gevallen en gebroken. Slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op en van Tholen en Sint-Philipsland (Tholen, 2005) 192 pag. Over de omstandigheden waaronder slachtoffers op en afkomstig van Tholen en Sint-Philipsland tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Met korte biografieën van 225 slachtoffers en veel fotomateriaal uit particulier bezit. Frank de Klerk, De Goese jaren van Frans Naerebout (Goes: Historische Museum De Bevelanden, 2005) 14 pag. Dit boekje werd geschreven voor de tentoonstelling 'De Goese jaen van Frans Naerebout' in het Historisch Museum De Bevelanden. Naerebout bracht de laatste elf jaar van zijn leven door aan het Goese Sas, nadat hij in 1807 besloot samen met zijn vrouw Saartje te verhuizen vanuit Vlissingen, waar veel van zijn vroeger vergaarde roem was vergeten. Hier gaat hij een baan als lichtwachter aan de Oosterschelde vervullen. in enkele korte hoofdstukjes zijn de laatste jaren van Naerebout beschreven. Achterin het boekje is een (wandel)kaartje met 'sporen van Naerebout' opgenomen in de omgeving van Goes. Jan J.B. Kuipers, De jaren vijftig in Zeeland. 1954 (Middelburg, 2005) 64 pag., krt., ill. Aan de hand van korte stukjes en voorzien van veel foto's worden de gebeurtenissen in Zeeland in het jaar 1954 besproken en van commentaar voorzien. Rob van der Laarse (red.), Bezeten van vroeger. Erfgoed, identiteit en musealise- ring (Amsterdam, 2005) 220 pag. Boek, voortgekomen uit het congres 'The challenge of heritage: cultural policy, tourism, museums' ter gelegenheid van het vijftien- jarig bestaan van de opleiding Culturele Studies of Algemene Cultuurwetenschappen aan de universiteit van Amsterdam en georganiseerd in samenwerking met het Huizinga-instituut voor Cultuurgeschiedenis. Tegelijkertijd markeerde dit congres de oprichting van de nieuwe duale masteropleidingen museumstudies en erfgoedstudies aan dezelfde instelling. De bundel bevat twaalf artikelen; doel is het stimuleren van de wetenschappelijke discussie over de erfgoedproblematiek. Politiek en samenleving hebben erfgoed hoog op de agenda staan. Erfgoed biedt legitimiteit aan toeristische exploitatie van historische steden en landschap pen, aan groepsidentiteiten en aan beleid van overheden. Er is inmiddels ook een erfgoedmarkt, waarin cultuurhistorische advies bureaus en archeologische bedrijven elkaar beconcurreren in een "dynamische belangen verstrengeling van politiek, wetenschap en commercie" (Van der Laarse). Een nieuwe studie als erfgoedstudies moet het hebben van een multidisciplinaire aanpak. De auteurs, deskundigen op het gebied van (cultuur) historie, toerisme, musea, kunst historie, geografie, literatuurweten schap en architectuurgeschiedenis, schreven lezenswaardige artikelen over onderwerpen binnen hun specialisme. De bundel geeft een goed overzicht van het weten schappelijk discours over erfgoed op dit moment. Een aanrader voor iedereen die bij de erfgoedsector is betrokken. G.J. Lepoeter en J.C. de Groene, Wemeldinge. Historie van een dorp tussen Kerk en Kanaal (Kapelle/ Wemeldinge, 2005) 256 pag. Lepoeter, een historicus en De Groene, een fotograaf, combineerden hun krachten in dit rijk geïllustreerde en informatieve boek. Historie van een dorp tussen Kerk en Kanaal is met een thematische opzet geschreven. Dat resulteerde in een 46-tal hoofd stukjes variërend van de ontstaans geschiedenis van het dorp en de oorlogsjaren tot thema's als post en telegraaf, kanaal, herbergen en cafés, de lokale bank en de voetbalvereniging. De hoofdstukken zijn voorzien van minimale annotatie. Achterin het boek is een lijst van afkortingen en beknopte literatuurlijst weergegeven. Cornelis A. van Minnen, Amerika' beroemdste Nederlander. Een biografie van Hendrik Willem van Loon (Amsterdam, 2005) 447 pag. Van Minnen, directeur van het Roosevelt Study Center, schreef een kloeke biografie over de schrijver Hendrik Willem van Loon (1882 1944). Het boek heeft zestien hoofd stukken die zijn ondergebracht in vijf delen: de vormingsjaren, op zoek naar een plaats, de jaren van depressie, New Deal en dreiging, het grote gevecht voor vrijheid en vaderland. Het boek heeft een uitgebreide epiloog met nawoord, lijst met afkortingen, notenapparaat, lijst van geraadpleegde archieven en literatuur en een personenregister. Roger van Pamelen en Johan Verstraeten, Het vooroorlogse Oostburg herleeft in een reconstructie van het toenmalige stratenplan en een uitgebreide fotoreportage (Oostburg, 2005) 176 pag., ill., krt. Het boek begint met een alfabetische naamlijst van hoofd bewoners van geregistreerde percelen en niet-bewoonde percelen, alle straatna men en buitengebieden. Daarna wordt een tekening van een bepaalde straat of gebied in Oostburg gegeven, waarna een reeks foto's, voorzien van bijschrift, de vooroorlogse situatie weergeeft. Peter Priester, 100 jaar Rabobank Beveland, 1905-2005 (Goes, 2005) 217 pag., ill. Ter gelegenheid van het jubileum van de Rabobank Beveland schreef economisch-historicus Priester deze overzichtsgeschiedenis (de vorige verscheen in 1930!). Hiertoe is een indeling gemaakt in vier hoofdstukken en tijdvakken: de oprichting van de boerenleenbanken, 1899-1925, de periode van crisis en oorlog 1925 1950, de overgangsfase van Boerenleenbank naar Rabobank, 1950-1975 en de Coöperatieve bank voor iedereen, 1975-2005. De bijlage bevat een lijst met alle kassiers, directeuren en leden van besturen en raden van toezicht van alle plaatselijke filialen van 1905-2005 Rinus de Regt en Ad Beenhakker, Kleine monumenten in Yerseke (Goes, 2005) 71 pag., ill. Een uitgave van de Werkgroep Kleine Monumenten van de Heemkundige Kring de Bevelanden, die eerder al andere dorpen zoals Wemeldinge en Kapelle voor het voetlicht bracht. Een groot aantal kleine monumenten (elementen die deel uitmaken van het openbaar straatmeubilair) uit het dorp worden, voorzien van foto's en commentaar, beschreven. Door het opnemen van adresgegevens zou dit boekwerkje tevens als wandelgids kunnen dienen. J. de Ruiter, Baarland. Land tussen Honte en Zwake (Goes, 2005) 80 pag., ill., krt., tek. en Kwadendamme. Dorp aan de Quaadendam (Goes, 2005) ill., krt., tek. De serie 'dorpen in de Zak' van J. de Ruiter kent al vele afleveringen, ditmaal zijn Baarland en Kwadendamme aan de beurt. in 25 korte hoofdstukjes voorzien van veel foto's en kaderteksten wordt de lezer langs de geschiedenis van het dorp Baarland gevoerd. Aan bod komen onder meer de polders en topografie, de middeleeuwse ambachtsheren, de Hellenburg, ontstaan van de gemeente en haar naam, wapen en vlag, de

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 25