agenda maart 2006 Zeeuws Erfgoed maart 2006 kerken, school, molen en herbergen. Verder infrastructurele zaken als haven en veerdiensten, en de geschiedenis van onder andere de Napoleontische tijd en de Tweede Wereldoorlog en de water snoodramp. Kwadendamme wordt op eenzelfde wijze besproken. Zaken die er hier qua omvang en inhoud uitspringen zijn de wegen en voetpaden rond het dorp, de positie van de rooms-katholieke kerk in het dorp, de handboogschutterijen en de bende van Jan Catoen. Achterin beide boeken is een lijst met geraadpleegde literatuur en een naamregister opgenomen. Kees Slager, Armoede treedt binnen. Levensverhalen van landarbeiders (Goes, 2005) 272 pag., ill., tek. De herziene uitgave van het in 1981 verschenen boek Landarbeiders. Het aantal veranderingen ten opzicht van die druk is echter gering en de inhoud is vooral gebaseerd op interviews met voormalige landarbeiders die in de jaren zeventig zijn afgenomen. Het boek kent 33 hoofdstukken waarbij allerlei facetten van het boerenleven aan bod komen zoals: armoede, werk, school, kinderarbeid, vrije tijd, bruiloft en eerste huis, loon, werkomstandig heden, kerk, vakbond, stakingen, crisis jaren, mechanisatie en het einde van het boerenwerk. Achterin is een lijst met woordverklaringen opgenomen. Gerard Smallegange, Leven op 't hof. Mensen en beesten op Zeeuwse boerderij en (Goes, 2005) 144 pag., ill., tek. Een nieuwe bundeling PZC-artikelen maakt dit tot het derde boek in de reeks die Smallegange tot op heden schreef over het leven op en rond de boerderij in Zeeland. In een veertigtal artikeltjes wordt de lezer weer rond geleid op Zeeuwse boerderijen in de hele provincie. In tegenstelling tot de twee eerdere delen gaat het hier veeleer om de boeren en hun woon- en leef omstandigheden dan om de gebouwen. Rinus Verheijke, De bevrijding van Ellewoutsdijk. Herinneringen na zestig jaar (Waalre, 2004) 32 pag., ill. Een kort persoonlijk verhaal van Rinus Verheijke over hoe hij als jongen van tien tot veertien jaar de oorlog te Ellewoutsdijk beleefde. Aan bod komen onder andere de evacuatie en bevrijding van het dorp en de terugkeer de inwoners. Wim Vrieze en Giel Overbeeke, Stranding en schipbreuk voor de Schouwse kust, 1824-1999 (Haamstede, 2005) 184 pag., ill., tek., krt. Dit boek is het product van een amateur-historicus en een schipper op de reddingboot van Schouwen. In een tiental overzichtelijke hoofdstukken wordt de lezer langs stormen en strandingen gevoerd. Te beginnen met een uitleg over de Banjaard en andere zandbanken, scheepstypologie, een lijst van gestrande schepen en een wrakken- kaart. Vervolgens diverse hoofdstukken over strandingen en het reddingwezen. De laatste hoofdstukken handelen over de kustverlichting, loodswezen, bergingsmaatschappijen en strand vonderij. Het boek wordt afgesloten met een verklarende woordenlijst, verantwoording van de vele illustraties en een bronnenlijst en bibliografie. Cees Willemsen, Bankieren in Zierikzee; 180 jaar Nutsspaarbank 1819-1999 (Zierikzee [2005]). Extra themanummer in de serie jaar boeken Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland) van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Deze mono grafie is de neerslag van een historisch onderzoek naar de oudste bank in Zierikzee. Zowel de houding t.a.v. 'sparen' als de invloed van economische ontwikkelingen op het bankwezen komen aan de orde. Tijdschriften In Nehalennia afl. 150, winter 2005, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, gaat M. van den Driest uitgebreid in op de in vergetelheid geraakte Pieter Louwerse uit Oost-Souburg (1840 1908), schrijver van jeugdboeken met veelal een historisch onderwerp en dichter van o.m. Waar de blanke top der duinen en Op de grote stille heide. A.L. Kort verhaalt over diverse veld wachters op Zuid-Beveland en B. Oele staat stil bij een zeldzame gotische kaarsnis die onlangs bij de sloop van een pand in Kapelle verloren is gegaan. Op zaterdag 5 november 2005 was het 475 jaar geleden dat de Sint-Felixvloed de landkaart van Zeeland sterk wijzigde, vele dorpen in Zuid-West Nederland verdronken. Ter herdenking organiseerde de SCEZ op 5 november 2005 een Sint-Felixtoer door Zeeland. De tijdens de toer uitgesproken tekst van J.J.B. Kuipers is in dit nummer opgenomen. Verder sluit V. De Tier in een artikel met als titel 'Van broek- omstulen tot juunbuze' de serie over de dialectwedstrijd af met een reeks woorden en uitdrukkingen die de top niet haalden, maar die zeker niet minderwaardig zijn. Tenslotte volgt nog het uitgebreide verenigingsnieuws van beide verenigingen. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 14, nummer 4, 2005, pag. 121-172. Zeeland staat ditmaal in het teken van het dialect. Veronique De Tier schreef 'Zeeuws. Dat bestaat toch niet?'; van de hand van Lo van Driel komt 'Van Dale, het Zuid-Nederlands en het dialect'. Onder de titel 'Open de sluis' beschrijft Siemon Reker 'Ter Laan en Van Dale en hun imposante erfenis in woorden- boekenland', Johan Taeldeman heeft het 'over de herkomst van dialect woorden', Jan Stroop over 'Zeeuws tussen Vlaams en Brabants' en Clasien Rooze-Stouthamer bespreekt de 'Zeeuwse pronomina in de negentiende en twintigste eeuw'. In de 'Genootschapsverzamelingen' bespreekt I.H. Vogel-Wessels Boer, de gravure van het stadhuis van Middelburg door Pieter Bast. Zeelandboek ZL-9 2005 (Middelburg: Stichting Zeelandboek, 2005) 224 pag., ill., foto's, tek. In de nieuwe jaaruitgave van Zeelandboek komen de volgende onder werpen aan bod: Van der Straaten, honderd jaar specialist in funderings technieken en waterbouw door Kees Bos, een biografisch portret van Nel Ginjaar-Maas door Mirjam van Zuilen, een bijdrage over de schilder Johnny Beerens door Lo van Driel, Bert Meijering van Topsy Baits ziet in aquacultuur perspectief voor Zeeuwse boeren door Jan Hendriksen, een portret van palingvisser Bram van den Hoek door Kees Bos, het luisterende oor van Kees Slager door Lo van Driel, een reportage over de Wonderkamer van het Zeeuws Museum door directeur Valentijn Bijvanck en de wielertraditie van Zeeland door Jan Willem Antheunisse. Arnold Parre bericht over 75 jaar Rothuizen, van Doorn, 't Hooft. Jan Willem Bosch beschouwt de pleinen van de gemeente Borsele. Van Huub Droogh is de bijdrage 'Innovation Island: Schouwen- Duiveland op zoek naar een nieuwe balans', en verder 'Een deltaplan voor de Zeeuwse kennisinfrastructuur' door George van Heukelom, 'Leen Quist, keramist' door Dolf Snel en 'Arend de Ru, 1944-2005' door Andreas Oosthoek. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland Historische bijdragen en mededelingen nr. 114, november 2005, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland begint met een verhaal van A.L. Kort over een veld wachter die als oud-onderofficier van het Oostindisch Leger de post van veldwachter in Ouwerkerk verkrijgt en zich dan moet zien te voegen naar de luimen van de dorpsburgemeester. In de rubriek 'Praet' heeft B. Blikman- Ruiterkamp een gesprek met Bart van der Wekken, liefhebber en deskundige op het gebied van trekpaarden en in het kader van het Andersenjaar 2005 geeft S. den Haan antwoord op de vraag wat de Deense sprookjesschrijver Hans Christian Andersen en Zierikzee met elkaar te maken hebben, namelijk dankzij de in Zierikzee geboren letter kundige Jacobus Leunis van der Vliet, oprichter en uitgever van een cultureel tijdschrift. Verder zijn er nog een aantal huishoudelijke mededelingen in deze uitgave opgenomen. Tholen De Nieuwsbriefnr. 14, december 2005, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen is grotendeels gewijd aan huishoudelijke mededelingen. Het Jaarboek 2005 van de Heemkunde kring Stad en Lande van Tholen, met als titel Van veldwachters, kapers, stormen en regenten, bevat bijdragen van A.L. Kort over 'Thoolse veldwachters onder vuur', van J. Gunter-Knulst over 'Kaapvaart op de Zeeuwse stromen', van J. Meerman met 'Jeugdherinne ringen' in Thools dialect, van K. Fase en B. van den Aarssen over 'Die storm van 1911en van T. Romeijn over 'Een reisje naar Parijs in 1680'. Walcheren De Wete nr. 1, januari 2006, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, opent met een artikel van J. Kaljouw over zijn geboorteplaats Groot-Abeele bij Oost-Souburg, een buurtschap met een lange geschiedenis en A.L. Kort gaat nader in op de lotgevallen van twee veldwachters in Oostkapelle in de negentiende eeuw. A. de Visser uit Dronten beschrijft de geluiden die aan het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw te horen waren in Ritthem en Welzinge, zoals het gekletter van paardenhoeven, het knarsen van wielen op de keien en nog veel meer. Verder haalt E. Braat herinneringen op aan het leven en werk van het kunstenaarsechtpaar Wim en Wil Abeleven-Labberton en reageert P. Baaijens n.a.v. het 'Vadertje' in De Wete van juli 2005 met een verhaal over het galgenveld van Arnemuiden op een berg ten westen van de stad. In zijn rubriek 'Vadertje' vertelt F. van den Driest deze keer over het liefdes leven van de meiden en knechts in de negentiende eeuw op Walcheren. In Arneklanken nr. 4, december 2005, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, gaat G. de Nooijer terug in de tijd met herinne ringen aan het 'Ouwe Gat' en besteedt L. van Belzen in zijn genealogische rubriek aandacht aan de familie Schets te Arnemuiden. J. Adriaanse beschrijft de twee nog overgebleven zestiende- eeuwse klokken van Arnemuiden, thans ondergebracht in het Nationaal Beiaardmuseum te Asten en P.J. Feij vervolgt zijn serie 'Aspecten van het economisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf ca. 1550' met een aflevering over de roerige jaren vanaf het rampjaar 1672. A.H.G. Verouden vervolgt eveneens zijn serie over de kerkenraadsnotulen vn Arnemuiden, deze keer over de jaren 1585 en 1586. P.J. Feij gaat vervolgens nader in op het feit dat Willem van Oranje in 1581 tweemaal een bezoek aan Arnemuiden bracht. In zijn rubriek 'Een bekend persoon te Arnemuiden' schetst J. Adriaanse het leven van ds. Jacobus van Miggrode, predikant te Arnemuiden in de periode 1608-1625 en J. de Ridder verhaalt van de visleurders en visleursters in vroeger tijd, hierbij is een leurderslijst vanaf ca. 1930 opgenomen. Tenslotte nog een bijdrage van P.J. Bos over het langdurig verblijf van ds. J. Wanrooij te Arnemuiden in de jaren 1825-1839. Als bijlage bij Arneklanken nr. 4, december 2005, is van de hand van L. van Belzen in een aparte uitgave een overzicht van de bewoners van Arnemuiden in 1880 opgenomen. Het Polderhuisblad nr. 29, november 2005, het informatieblad over Westkapelle, bevat, naast huishoude lijke mededelingen, een bijdrage van J. Kaland over de verdwenen Bartstraat. Verder wordt aandacht besteed aan de expositie in het Polderhuis 'De dijk- dichtingen op Walcheren in 1945'. Ook nieuwe aanwinsten voor het museum komen aan bod, deze keer een bijzonder voorwerp, namelijk een aan tekenboekje van Lourus Willem Roelse (1766-1847), die als gemeenteontvan ger van Westkapelle een veelzijdige taak had, o.a. het taxeren van inboedels van overleden inwoners, inkopen doen voor de gemeente, achter jutters aangaan, enz. Hij maakte in een soort dagboek vervolg verderop in dit nummer

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 26