4 2 •-* - y J 'V «L- |fc~> i t aJtS Succesvolle studiedag en afsluiting kastelenjaar Veel belangstelling voor 'Zeeuws Buitenleven' Werkgroep Sint-Janskerk Sluis vraagt ideeën l ARCHEOLOGIE ~4t t ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Het omstreeks 1820 afgebroken kasteel van Sluis, op een litho van C.W. Mieling (negentiende eeuw). Vrijdagmiddag 18 november 2005 vond in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek een goed bezochte studiemiddag plaats over Zeeuwse (voormalige) kastelen en buitenplaatsen. Deze negentiende Historische Studiedag 'Zeeuws Buitenleven' van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen was georganiseerd in samenwerking met de SCEZ. Omdat 2005 Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats was, stond ook de studiemiddag in dit teken. Prof. drs. Hans Janssen behandelde in 'De kastelenbouw in het graafschap Holland en Zeeland in de Middel eeuwen' verschillen tussen de kasteeltypen en ontwikkelingen van de kastelen in de Nederlandse kuststreken. Drs. Katie Heyning gunde de bezoekers in 'Binnen op buitenplaatsen - was er mode, comfort en luxe op de Zeeuwse buitenverblijven?' een blik in het binnenleven op een buitenhuis. Drs. Veronica Frenks behandelde de Hypnerotomachia Poliphili, een Italiaanse 'tuinarchitectuurbestseller' uit 1499 in relatie tot Zeeland. Verval en vormveranderingen van kastelen en buiten plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen waren het onderwerp van drs. Ronald van Immerseel. Leerzame ontspanning boden filmbeelden van het voormalige buiten Zorgvliet te Ellewoutsdijk. Deze witte villa, met de uitstraling van een Arabisch paleis, ging verloren in de Tweede Wereldoorlog. Kastelenlexicon De officiële afsluiting van het kastelenjaar in Zeeland vond op vrijdag 14 december eveneens plaats in de Zeeuwse Bibliotheek (foyer). Gedeputeerde George van Heukelom kondigde bij die gelegenheid de 'herstart' aan van de Zeeuwse sectie van het landelijke kastelenlexicon, waarbij ook de SCEZ is betrokken. it tr ti De redding van de restanten van de Sint-Janskerk gaat alle inwoners van Sluis aan, vindt een werkgroep van de stadsraad Sluis. Daarom doet men een oproep om suggesties en ideeën bij de werkgroep aan te leveren. De resten van de kerk met het bijbehorende kerkhof liggen in een stadspark, begrensd door de Dinsdagstraat, Sint-Jansstraat, Sint-Pieterstraat en de Rentjes (zie ook de vorige Zeeuws Erfgoed). De aan Johannes de Doper gewijde kerk uit de veertiende eeuw brandde in 1811 af, waarna de overgebleven resten in 1823 zijn opgeruimd. Het terrein van kerk en kerkhof werd weiland. In 1948 zijn de funderingen opgegraven; de contouren van het kerk- gedeelte werden door grondkeermuurtjes aangegeven. Het kerkgedeelte zelf bleef na de opgraving circa tachtig centimeter onder het maaiveld verdiept achter. In dit verdiepte gedeelte liggen restanten van circa zestig grafstenen die na de opgraving weer teruggeplaatst zijn. Enkele fragmenten van middeleeuwse beschilderde grafkelders zijn eveneens bewaard gebleven; twee zijn opgesteld in de raadzaal van het Belfort in Sluis, twee andere in de crypte onder de Abdijgebouwen in Middelburg. Reddingsplan Bijna zestig jaar na de opgraving zijn de opgegraven resten in zeer slechte staat. Opschriften en afbeeldingen zijn nauwelijks waarneembaar. Daarnaast is vrijwel geen enkele grafsteen heel; een aantal is in fragmenten uiteengevallen, delen ontbreken. De grafstenen zijn niet gedocumenteerd en ook de exacte ligplaats is niet vastgesteld. Het is de hoogste tijd om de stenen alsnog te documenteren en een reddingsplan op te stellen om een deel van de grafstenen voor de toekomst te behouden, vindt de werkgroep. Voorts verdient het verwaarloosde park een nieuwe inrichting. De gemeente Sluis is eigenaar van het complex. Maar een beslissing over inrichting, aankleding en gebruik van een openbaar stadspark gaat uiteindelijk alle inwoners aan, meent de werkgroep. Een eerste idee ligt op tafel en wordt door de werkgroep gebruikt om het actieplan met de gemeente te bespreken. Met een publicatie in 2006 hopen de samenstellers de waarde van dit historische complex onder ieders aandacht te brengen. Ideeën met betrekking tot de aanpak en het behoud van het terrein zijn welkom bij: Henk Hendrikse, Dinsdagstraat 23, 4524 AM Sluis, hendriksha@zeelandnet.nl Beschilderde grafkelder uit de Sint-Janskerk te Sluis, met een Calvarie (de gekruisigde Christus geflankeerd door Maria en Johannes); opgraving 1948/1949 (foto RACM). Zeeuws Erfgoed 4 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 4