Onderzoek en meldingen Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen ARCHEOLOGIEerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Schouwen-Duiveland Romeinse sporen bij Scharendijke Op 19 en 20 december verrichtten de SCEZ en de AWN archeologische waarnemingen langs de Nieuwe Kerkweg bij Scharendijke, na een vondstmelding van een lid van de AWN-afdeling Zeeland. Op twee plaatsen zijn in een sloot, door het Waterschap Zeeuwse Eilanden verbreed tot een watergang met natuur vriendelijke oevers, aardewerkconcentraties uit de Romeinse tijd aangetroffen, te dateren in de tweede eeuw na Christus. Ook zijn over een lengte van meer dan tien meter stookplaatsen waargenomen. Verder waren op diverse plaatsen sporen van moernering te zien. Stookplaatsen uit de Romeinse tijd bij Scharendijke. Walcherse vliedbergen In het najaar van 2005 is vooral onderzoek verricht op Walcheren. In Serooskerke werd gezocht naar een afgegraven vliedberg, de Luyksberg. De berg is in 1834 afgegraven onder leiding van de heer Reuvens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden (Leiden). Hierbij kwamen nederzettingssporen aan het licht waaronder beenderen, as en houtskool. Er is ook een tekening bekend van een grote steen die ook van deze vindplaats afkomstig zou zijn (zie afbeelding). In de negentiende eeuw opperde ds. J. ab Utrecht Dresselhuis dat het hier om een offersteen zou gaan en dat de Luyksberg mogelijk een voormalige offerplaats was van de Germanen. Dit paste goed in het plaatje van een toenmalige theorie: vliedbergen als verhoogde offerplaatsen voor erediensten van Germaanse druïden.'11 In de boringen op de locatie van de afgegraven vliedberg werden botresten aangetrof fen. Maar van dergelijke offerstenen echter geen spoor... Zeeijws-Vlaanderen waarnemingen voormalige gasfabriek, Aardenburg De SCEZ verrichtte op 24 november archeologische waarnemingen op de saneringslocatie van de voormalige gasfabriek aan de Beekmanstraat te Aardenburg, na een vondstmelding van de gemeente Sluis. Men had ter plekke menselijke skeletdelen en aardewerkresten aangetroffen. Vermoedelijk gaat het om herbegraven menselijke skelet- resten van het kerkhof bij de Mariakerk, die tot in de zeventiende eeuw in de nabijheid stond. Enkele schedels en dijbeenderen bijeen wezen op een knekelkuil. Ten noorden van de vroegere teerkelder van de gasfabriek bevonden zich aardewerkresten, waaronder een steengoed- kruik met zoutglazuur en kobaltblauwe versiering, vermoedelijk achttiende-eeuws. De saneringswerkzaam heden zijn tijdelijk stilgelegd. Vervolgens werden de werkzaamheden onder begeleiding van het archeologisch bureau SOB Research (Heinenoord) uitgevoerd. Menselijke skeletresten op het terrein van de voormalige gasfabriek te Aardenburg. De 'offersteen' van de Luyksberg; de steen diende later tot drempel van de kerk (torentrapdeur) te Serooskerke. [1] J.J.B.Kuipers, 'Vliedbergen als offerhoogten', Spiegel Historiael 25(1990)9, 401-405. Op elke eerste dinsdag middag van de maand houdt de SCEZ een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaar de wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreek uren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 7 maart, 4 april en 2 mei 2006, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl Dank voor uw medewerking! Zeeuws ErfgOed 5 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 5