Ondst voor het voetlicht ARCHEOLOGIE - Catharinabeeldje uit Brouwershaven 2» ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN In Aagtekerke is geboord naar de afgegraven vliedberg aan het Bergwegje. In de vorige eeuwen stond hier ook een boerderij, die gesloopt is. Op het veld en in de boringen is daarom veel puin te vinden dat van deze boerderij afkomstig is. In Mariekerke werd naar twee afgegraven vliedbergen geboord; uit het bureauonderzoek bleek dat deze reeds grotendeels verstoord zijn door huidige bebouwing. In de zone naast de bebouwing was het terrein ook sterk verstoord. Te Kleverskerke bij Arnemuiden is naar de afgegraven Konijnenberg gezocht. Deze is niet in de ondergrond teruggevonden. Nabij de nog bestaande vliedberg van Krommenhoeke bij Biggekerke is eveneens naar een afgegraven vliedberg geboord. Op deze locatie bevonden zich erg veel bakstenen aan het oppervlak; tevens veel puin en laatmiddeleeuws aardewerk, ook in de boringen. In de jaren vijftig van de vorige eeuw is een van de vliedbergen van Buttinge opgegraven en gepubliceerd door H. Halbertsma. Nabij deze vliedberg lag een kleiner bergje. Het onderzoek bestond uit enerzijds het traceren van het kleinere bergje en anderzijds het inventariseren van mogelijke niet opgegraven lagen van de grotere vliedberg. De locaties van beide bergen zijn goed bekend. In het veld bleek echter dat de opgravingsput is dichtgegooid met grond die veel puin bevatte. Er zijn geen intacte lagen van de vliedberg aangeboord. In het buitengebied van Ritthem is een mogelijke Romeinse vindplaats nader onderzocht. Geen waardevolle archeologische waarden zijn vastgesteld. VjfTjv n Sint-Catharina uit het Brugse getijdenboek, circa 1435-1440. rad, zwaard, kroon (zij was volgens de legende een Egyptische koningsdochter). Onder de voeten van de heilige de keizer die verantwoordelijk was voor De Catharinaverering bereikte in de vijftiende eeuw een hoogtepunt. Het beeldje uit Brouwershaven zal te maken hebben gehad met huis- of misschien 'instellings'-devotie. Catharina was onder andere patrones van ziekenhuizen. Brouwershaven bezat in de late middeleeuwen een gast huis met kapel, gewijd ech ter aan Sint-Theobaldus (Eewoud); de stad had ook een leprozenhuis of Lazaruskapel. Catharina was eveneens patrones van onder meer de molenaars, maar zowel de Noord molen (afgebroken circa 1581) als de Zuidmolen (afgebro ken circa 1616) van Brouwershaven lagen op grote afstand van de vindplaats bij de haven. Het beeldje van de H. Catharina, gevonden te Brouivershaven. Aan haar voeten het gebroken rad. Onder haar gevouiven handen is nog vaag het andere attribuut, het zivaard, te zien (foto Michael Koppelaar). De heer Michael Koppelaar meldde de vondst van een kalk- of zandstenen beeldje in een achtertuin van Haven Noordzijde te Brouwershaven. Het betreft Sint- Catharina van Alexandrië, met bij de rechtervoet haar bekende attribuut het (gebroken) rad. Ook het zwaard, een ander attribuut van Catharina, is rudimentair onder haar gevouwen handen te onder scheiden. Het hoofd van het sculptuurtje ontbreekt. De af-metingen zijn circa 22 x 9 x 7 cm (respectievelijk hoogte, breedte, diepte). Wegens de halsuitsnij ding wordt het voor werp gedateerd op circa 1500. Als bodemvondsten komen deze beeldjes weinig voor; dit is voorzover bekend het tweede exemplaar dat de afgelopen tien jaar in Zeeland is gevonden. De Heilige Catherina is volgens de legende in 306 of 307 na Chr. gemarteld tijdens het bewind van de Romeinse keizer Maxentius. Zij zou vijftig heidense wijsgeren in twistgesprekken hebben over wonnen. Een engel verhinderde haar foltering op een rad met scherpe punten, waarna de martelares met het zwaard werd onthoofd. Zeeuws El-fgoed 6 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 6