Van de consulent Zeeuwse romans in het Zeeuws Documentatiecentrum Spreekuur consulent regionale geschied beoefening Actueel overzicht heemkundige organisaties watei archeologieerfgoededucatieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Van de vele activiteiten op heemkundig terrein noemen we hier twee, betrekkelijk willekeurig gekozen voorbeelden: het ene betreft een recent verschenen boek, het andere een komende uitgave. Op 13 december presenteerde de nog jonge Heemkundekring Stad en Lande van Tholen het boek Gevallen en gebroken. Slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op en van Tholen en Sint-Philipsland. In negen hoofdstukken schilderen Kees de Koning en Wally Blaas de zeer uiteenlopende omstandigheden waaronder slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. Het gaat dan om burger- en militaire slachtoffers die op beide eilanden vielen, maar ook elders, zoals in Duitse krijgsdienst of in Nederlands-Indië. Een aparte bijlage bevat de levensbeschrijvingen van alle 225 personen die omkwamen. Het is een indrukwekkende bijdrage geworden aan een fase in de recente geschiedenis die ook op Tholen en Sint-Philipsland tot voor kort onderbelicht was gebleven. Een andere en al wat oudere vereniging is de Heemkundige Kring Walcheren. Die bestaat dezer dagen 35 jaar. Dit jubileumjaar wordt opgeluisterd met de presentatie, op vrijdagmiddag 24 maart, van het zesde en laatste deel in de serie publicaties over de Walcherse, vooroorlogse veldnamen. Met dit deel over Arnemuiden/Kleverskerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint-Laurens komt een einde aan 35 jaar deskundig verzamelen en verklaren van vroeger gebruikte veldnamen. Een prestatie van formaat! Na een uitgebreide toelichting op het werk volgt een bijdrage door prof. dr. Magda Devos, verbonden aan de Universiteit van Gent, en de officiële aanbieding van het eerste exemplaar aan de drie Walcherse burgemeesters. Zie verder de agenda in deze Zeeuws Erfgoed en website www.hkwalcheren.nl/veldnamen.htm Zeeland ons erfgoed van toen nu De succesvolle serie 'Erfgoed van toen nu' (Uitgeverij Waanders i.s.m. het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ) is in januari afgerond met het verschijnen van de allerlaatste aflevering. De laatste delen die verschenen zijn: 14. Herdenkend Zeeland; 15. Besturend Zeeland; 16. Kunstminnend Zeeland, alle drie geschreven door Jeanine Dekker. Zie ook: www.zeelandvantoenennu.nl Een apart onderdeel van de collectie van het Zeeuws Documentatiecentrum vormen de Zeeuwse romans. Alle romans die een Zeeuws onderwerp hebben of zich ergens in de provincie afspelen zijn bij elkaar geplaatst. Dat kunnen boeken van typisch Zeeuwse schrijvers zijn, zoals de serie dagboeken van Hans Warren, Mijn tante Coleta en Twee vorstinnen en een vorst van R.J. Peskens, maar ook bijvoorbeeld De vierde man van Gerard Reve of het nog recent verschenen De verdronkene van Margriet de Moor. Andere bekende schrijvers zijn bijvoorbeeld A. den Doolaard (Het verjaagde water), Jan Campert, Leonhard Huizinga, Wil Abeleven-Labberton en Dignate Robbertz. Ook zijn er niet-Nederlandse romans zoals The Pretender, Astraea en The empress of the last days van Jane Stevenson en enkele Duitse en Franse werken. Als onderdeel van de reeks Zeeuwse romans worden ook de jeugdboeken, gedichten en dialectboekjes verzameld. Zo kan de jeugd er het aloude en bekende Paddeltje'van Joh. H. Been lenen of Oosterschelde windkracht 10, van Jan Terlouw; maar ook het nieuwste boek van Johanna Kruit staat er. De kasten met Zeeuwse romans kunt u vinden op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek. Dit is ook de plaats waar u gratis de nieuwe catalogus kan afhalen waarin alle romans, gedichten, jeugdboeken en dialectboekjes alfabetisch zijn opgesomd zodat u ze thuis nog eens op uw gemak kan doornemen. De Zeeuwse Bibliotheek is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en op maandag van 17.30 tot 21.00 uur. Voor meer informatie kunt u de website bekijken, www.zeeuwsebibliotheek.nl of contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek, telefoon 0118-654285 en e-mail zbdoc@zeeuwsebibliotheek.nl De consulent regionale geschiedbeoefening houdt elke woensdag middag van 13.30 tot 17.00 spreekuur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studie zaal, waar u desgewenst en zonder voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezig heid, dan is een telefoon tje vooraf raadzaam: 0118-678800 (Zeeuws Archief) of 0118-670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg (telefoon 0118-670870). Op www.scez.nl treft u de adressen van de heemkundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk>geschied- beoefening>zeeuwse heemkundige organisaties). Zeeuws ErfgOed 9 maart 2006/01

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 9