Van de consulent Spreekuur consulent regionale geschied beoefening Actueel overzicht heemkundige organisaties archeologieerfgoededucatieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Tijdschrift Zeeland themanummer 'Zeeuwen in beweging' In mei 2005 had de SCEZ samen met het Zeeuws Archief en de HSN (de Historische Steekproef Nederlandse bevolking) de hand in de organisatie van de succesvolle studiemiddag 'Zeeuwen in beweging'. De inleidingen van die middag zijn nu gebundeld en uitgegeven in de vorm van een themanummer van het tijdschrift Zeeland. Dat bevat de volgende bijdragen: Kees Mandemakers, 'Levenslooponderzoek in het verleden'; Ulbe Bosma, 'Zeeuwen naar Indië tussen 1815 en 1940'; Hilde Bras, 'Migratie en huwelijkssluiting van Zeeuwse vrouwen, 1850-1940'; Frans van Poppel en Ruben van Gaalen, 'Opgroeien in Zeeland'; Ineke Maas en Marco van Leeuwen, 'Over dienstbodes, landarbeidsters en andere werkende vrouwen'; en Dick van der Wouw, 'Migreren of pendelen'. Belangstellenden voor losse nummers kunnen terecht bij het Zeeuws Genootschap: 0118-654347 of kzgw@zeeuwsebibliotheek.nl De gekrompen dorpen van Veere Samen met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en in opdracht van de gemeente Veere doet de SCEZ momenteel onderzoek naar een intrigerend stukje Veerse geschiedenis en even intrigerende onderdelen van het Walcherse platteland: de gekrompen dorpen. We hebben het dan over plekjes als Boudewijnskerke, Krommenhoeke en Hoogelande. Ooit waren het echte kerkdorpen, nu zijn het gehuchten of nog minder. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar een publicatie verschijnt waarin de 'vergeten' geschiedenis van deze gekrompen dorpen wordt verteld en waarin bewoners en bezoekers worden geattendeerd op de nog zichtbare sporen van die historie. Philippine vierde in 2005 het 500-jarig bestaan. Vooral dankzij de inzet van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine is dat niet onopgemerkt gebleven. Eén activiteit moest noodgedwongen even uitgesteld worden, tot 9 maart van dit jaar. Toen werd het eerste exemplaar van de door de vereniging verzorgde, herziene en aangevulde uitgave van Stad en Land van Philippine in de historie 1505-2005 aangeboden aan burgemeester Lonink van Terneuzen. Dit boekje, dat nu 159 pagina's telt, is de derde druk van Philippine door J.Ch Cornelis uit 1955. Een waardige bijdrage aan een succesvol jubileumjaar! Een bijzondere gebeurtenis was ook de afronding van het project waarmee de Heemkundige Kring Walcheren kort na haar oprichting, in 2006 35 jaar geleden, begon: het optekenen uit de volksmond van de oude, vooroorlogse veldnamen. Het zesde en laatste deel uit de serie veldnamenpublicaties werd op 24 maart gepresenteerd, maar daarover elders in Zeeuws Erfgoed meer. Ook de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen deed van zich spreken. Het mededelingenblad van de vereniging verschijnt met ingang van maart van dit jaar in een compleet nieuwe, aantrekkelijk en professioneel ogende vorm. Ook de naam is gewijzigd: Tijd Schrift. De 784 leden tellende kring kan er trots op zijn! Wat de komende activiteiten betreft valt nu al te melden dat er voor dit najaar twee interessante cursussen worden voorbereid. Het is de bedoeling dat samen met de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) in Middelburg, in ons 'eigen' gebouw De Burg, een cursus wordt georganiseerd over de zogenaamde 'groene' geschiedenis van Walcheren. De start is op 30 oktober. Eén dag later begint in Goes de cursus 'Wonen in een monumentenpand in een monumentenstad (Goes)'. In deze cursus werken ZVU, Gemeentearchief Goes en de SCEZ samen. Geïnteresseerden in beide hoogst actuele thema's kunnen de data vast noteren. Nadere aankondigingen volgen. Tenslotte, om ook alvast te noteren: 15 december, de datum van de 20ste Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de SCEZ, gewijd aan Michiel de Ruyter. De consulent regionale geschiedbeoefening houdt elke woensdag middag van 13.30 tot 17.00 spreekuur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studie zaal, waar u desgewenst en zonder voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezig heid, dan is een telefoon tje vooraf raadzaam: 0118-678800 (Zeeuws Archief) of 0118-670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg (telefoon 0118-670870). Op www.scez.nl treft u de adressen van de heemkundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk>geschied- beoefening>zeeuwse heemkundige organisaties). Zeeuws Erfgoed 11 juni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 11