4 Onderzoeksvergoeding Informatiedossiers Zeeuws Documentatiecentrum archeologieerfgoededucatieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Zoals bekend bestaat al geruime tijd de regeling onderzoeksvergoeding. Onderzoekers, vooral studenten, kunnen hierop een beroep doen door een tegemoet koming in hun reiskosten aan te vragen. Dat kan door middel van een bij de SCEZ verkrijgbaar aanvraagformulier. Het afgelopen jaar kwamen, met financiële steun van deze regeling, de volgende scripties tot stand: Derek Biront, Leven aan boord van 18de-eeuwse slavenschepen; Petra van den Hende, Cornells van Kakom, slaafhaalder. Een biografische benadering van de slavenhandel van de Middelburgse Commercie Compagnie, 1764-1790; Arno Neele, Veere en de Wereld. De regionale en extraregionale functie van Veere 1472-1572; Matthias Van Overtveldt, Zeelieden in dienst van de Middelburgsche Commercie Elise Verdegem, De Zeeuwen in Suriname, 1667-1682; Ton Vlaeminck, De equipagemeesters van de Zeeuwse Admiraliteit in de 18de eeuw; en Katrien De Vleesschauwer, Nederlandse ontdekkingsreizigers in de Stille Oceaan (16de-18de eeuw). Casus: De Middelburgse Commercie Compagnie naar de Zuidzee (1724-1727). Deze scripties zijn desgewenst te raadplegen op het Zeeuws Archief, in de Zeeuwse Bibliotheek en bij de SCEZ. Het zijn momenteel vooral Gentse studenten die actieve belangstelling aan de dag leggen voor de Zeeuwse (maritieme) geschiedenis. Daarvan getuigt ook de bundel onder redactie van Jan Parmentier, Uitgevaren voor de Kamer Zeeland (Walburg Pers, Zutphen 2006, 135 pag.). Die doet verslag van een project dat tot doel had informatie uit de scheepssoldijboeken van de VOC (kamer Zeeland) toegankelijk te maken. Hoewel het Zeeuws Documentatiecentrum als onderdeel van de Zeeuwse Bibliotheek zoveel mogelijk tracht zijn collecties te beschrijven en te digitaliseren, zijn er nog altijd collectieonderdelen die hier buiten vallen, maar wel degelijk de moeite van het raadplegen waard zijn, zoals de informatiedossiers. Al sinds de oprichting van het documentatiecentrum, in 1963, wordt hier per eiland, plaats en waternaam én op onderwerp alles verzameld wat over de provincie wordt geschreven in dag- en week bladen, tijdschriften, enzovoorts. Wie bijvoorbeeld iets wil weten over de Februariramp in zijn eigen plaats kan een boek lenen, maar zal ontdekken dat met betrekking tot deze gebeurtenis de informatiedossiers vaak veel meer directe informatie bevatten. En zo kun je de dossiers doorzoeken van Aardenburg tot Zuidzande en van de trefwoorden 'aardappelen' tot 'zwakzinnigenzorg'. Die trefwoorden overigens bevatten ook typisch Zeeuwse onderwerpen zoals 'vliedbergen', 'ringrijden' en 'meekrap'. Met betrekking tot het regionale nieuws wordt de PZC (Provinciale Zeeuwse Courant) sinds 1999 niet meer bijgehouden. De inhoud van de krant kan nu door de klanten zelf worden geraadpleegd. Alle verschenen artikelen zijn vanaf die datum online te bekijken (raad pleeg daarvoor wel de baliemedewerker). Ook als u een dossier wilt bekijken, moet u zich melden bij de balie op de tweede verdieping. Zeeuws nieuws uit andere media, zoals de landelijke dag- en weekbladen wordt nog wel met ouderwets knip- en plakwerk verzameld. De Zeeuwse Bibliotheek is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en op maandag van 17.30 tot 21.00 uur. Voor meer informatie kunt u de website bekijken, www.zeeuwsebibliotheek.nl of contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek: 0118-654285 of zbdoc@zeeuwsebibliotheek.nl Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 12