iNg ^ü»m^ Heemkundig r (Q)ndje liefde voor het eiland Heemkundige Kring Walcheren wwwhkwalcheren.nl GESCHIEDBEOEFENING Zeeuws Erfgoed 13 juni 2006/02 ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op 13 mei 1971 werd door een kleine groep enthousiaste personen onder leiding van de heer J.L. van Leeuwen de Heemkundige Kring Walcheren (HKW) opgericht met als hoofddoel het bevorderen van de kennis van Walcheren en zijn bewoners. Binnen een maand waren er 85 leden en het ledental nam daarna sterk toe, vooral na het uitgeven van het kwartaalblad De Wete, een periodiek met lezens waardige artikelen van allerlei niveau over Walcheren. Het aantrekkelijke van dit blad is gelegen in het diverse karakter van de artikelen. Eenieder met een verhaal over het Walcherse landschap en zijn bewoners of gebeurtenissen en wetenswaardigheden in ons 'heem' kan de redactie aanspreken en plaatsing van zijn of haar artikel aanvragen. Nu, 35 jaar later, is De Wete uitgegroeid tot een regionaal blad van formaat, niet alleen kwalitatief qua inhoud, maar ook in uitstraling - gedrukt op glanzend kwaliteitspapier - met een professionele omslag. Bijna 2.800 leden, en daarmee zijn we een van de grootste heemkundige organisaties van Nederland, kijken elk kwartaal weer uit naar 'hun' Wete. Maar de HKW doet meer; zo organiseert de activiteiten commissie elk jaar een zogenaamde 'buitenheemse' excursie naar een stad of landstreek buiten Walcheren. Indrukwekkende plaatsen als leper, Gouda, Delft en Cassel in Frans-Vlaanderen werden in de afgelopen jaren bezocht tot grote tevredenheid van een flink aantal deelnemers. Voorts wordt getracht het Walcherse cultuurgoed uit te dragen door het houden van lezingen; de laatste jaren in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Een scala van Walcherse c.q. Zeeuwse thema's passeerde hier de revue. Ook aan onderzoek wordt binnen de vereniging veel aandacht besteed; zo heeft de Commissie Veldnamen inmiddels na jarenlange inspanningen zes delen over de Walcherse veldnamen laten verschijnen. Met behulp van vele vrijwilligers werd een groot deel van de eigennamen van percelen, paden, wegen, waterlopen, boerderijen, buitenplaatsen en zelfs paalhoofden op wetenschappelijke wijze geïnventariseerd en voor het nageslacht vastgelegd. Dit jaar is tijdens een feestelijke bijeenkomst op 24 maart jl. in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het zesde en laatste deel De veldnamen van Arnemuiden/Kleverskerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint Laurens gepresenteerd. De trotse voorzitter van de Veldnamencommissie, Wim van der Heijden, reikte de eerste exemplaren uit aan de burgemeesters van Middelburg, Veere en Vlissingen. Dat de HKW zich ook daadwerkelijk inzet voor het behoud van het Walchers cultuurgoed moge blijken uit het toekennen van de drie-jaarlijkse HKW cultuurfonds prijs. Deze prijs wordt uitgereikt aan personen of een groep van personen of instelling, die zich in de niet- professionele sfeer heeft ingezet voor het behoud, de verspreiding van de kennis en de bewustwording van het Walchers cultuurgoed. Afgelopen jaar viel de prijs ten deel aan het Polderhuis Westkapelle, het dijk- en oorlogsmuseum. Ook recente landschappelijke ontwikkelingen worden door de HKW nauwgezet en kritisch gevolgd; denk aan de aanleg van de rotonde bij het kasteel Westhove te Oostkapelle en de plannen van de overheid om de provinciale weg N57 vanaf de Veerse Dam tot de A58 bij Middelburg dusdanig aan te passen, dat het landschap op sommige plaatsen door geluidsschermen, rotondes en rondwegen ingrijpend en onomkeerbaar aangetast zal worden. Kortom, een dynamische vereniging met actieve leden, waarbij de 'liefde voor het eiland' een belangrijke plaats inneemt! De contributie bedraagt op dit moment €12,50 per jaar, inclusief toezending van De Wete. Voor inlichtingen en lidmaatschap: secretariaat Toorenvliedtwegje 4, 4335 HE Middelburg, telefoon 0118-629449. U kunt ook onze website raadplegen: i UJ^ruuYpr

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 13