Hergebruik van erfgoed Zon en verf? archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningMONUMENTENWACHT monumentenzorgmuseastreektalen De balkonhekjes garandeerden destijds de veiligheid van de gasten op de bovenverdieping; nu geven ze de grens aan tussen land en water. Helaas kunnen we het bruggetje niet in onze inspectie opnemen; daarvoor is het te jong. Maar die spijltjes..., Zeeuwser kan toch niet!" Het Badhotel in Domburg circa 1880 (foto Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie centrum, Middelburg). De spijltjes van de balustrade van het voormalige Badhotel hebben hun herbestemming gevonden. Waaruit bestaat van oudsher de grootste aantrekkingskracht van Zeeland? Voor Coert van Spall, 1e monumentenwachter bij de SCEZ, is dat geen moeilijke vraag. Als Brabander van oorsprong valt hij voor de ruimte, de natuur en de zee. Met zijn baan komt hij dan ook ruimschoots aan zijn trekken. "In de gouden eeuw had Walcheren die aantrekkings kracht blijkbaar ook al. Dankzij de welvaart van die tijd werden er veel buitenplaatsen gebouwd. Toentertijd was toerisme er alleen nog maar voor de bemiddelden onder ons, Walcheren was dus niet bepaald een 'Llorret de Mar'. Schilders kwamen uit heel Europa om hier studies van luchten te maken, want nergens is de lucht zo mooi als hier in Zeeland. Mogelijk kwamen ze hier ook voor vakantie of om te netwerken onder de rijken, maar dat was natuurlijk bijzaak (of bijvangst?). Onlangs inspecteerden we het hotel villa Duinvliet, een van de buitens die Walcheren nog heeft. Deze villa voldoet nog helemaal aan haar oorspronkelijke functie, daar schuilt geen hergebruik in. Het zit hem in het bruggetje. Iedereen die een rondje Walcheren doet, ziet dit bruggetje schitteren, en als je geluk hebt zwemmen er zwanen in de vijver; een mooi plaatje tussen Oostkapelle en Domburg. Het bruggetje is nog geen twintig jaar oud, maar zeker interessant. De spijlen van de leuning vormden voorheen immers de balustrades van het Badhotel in Domburg! Met de komst van de zon en de zomer in het verschiet krijgt menig huiseigenaar weer de kriebels. Wat zal er dit jaar aan schilderwerk aan mijn pand moeten gebeuren? sommige eigenaren laten het schilderwerk uitvoeren door een professioneel bedrijf, anderen nemen zelf de kwast ter hand. Dat het zelf uitvoeren of het verstrekken van een juiste opdracht aan een schildersbedrijf niet altijd makkelijk is, blijkt wel uit de praktijk van de monumentenwacht. Als na een opknapbeurt de verf binnen een jaar weer bladdert, is er iets mis met de ondergrond of de toegepaste materialen. Budgettair gezien wordt 40 tot 50% van het geld dat aan onderhoud wordt besteed, uitgegeven aan schilderwerk. Een niet geringe kostenpost dus. Vaak wordt er pas aan schilderwerk gedacht als het verfwerk niet meer is aan te zien en er overal barsten zichtbaar zijn: u bent dan dus te laat! Verwaarloosd schilderwerk brengt zeer hoge kosten met zich mee. Het komt namelijk regelmatig voor dat de oude verflaag tot op het hout moet worden verwijderd, om nog maar te zwijgen over de gevolgen die kunnen ontstaan door het inrotten van kozijnen, deuren en ramen. In dit geval was het voor uw portemonnee beter geweest tijdig het schilderwerk bij te werken en zo een hele (dure) schilderbeurt en het mogelijk vervangen van houtwerk uit te stellen. Kijk dit jaar nog eens naar uw schilderwerk. Ziet u barstjes of blazen, verpoedert het oppervlak of komt de roest van metaalwerk weer opzetten, dan is het tijd om tot actie over te gaan. Volstaat het met bijwerken, de liggende delen een keer extra onderhanden te nemen of moet er een nieuw verfsysteem worden toegepast? De monumentenwacht heeft jarenlange ervaring met het beoordelen van schilderwerk en voorziet u graag van advies. Zeeuws Erfgoed 14 juni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 14