MONUMENTENZORGm Symposium over boerderijen Plankostenregeling stopgezet archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtMONUMENIENZORGmuseastreektalen Er was alom blijdschap dat de restauratie van de kerk gaat beginnen. Veel dorpelingen koesteren immers een bijzondere en emotionele band met het gebouw: velen zijn er gedoopt, zijn er getrouwd of hebben er afscheid genomen van hun dierbaren. Mede hierdoor sprak Van Waveren de hoop uit dat de strikte scheiding tussen kerk en staat wordt doorbroken: deze scheiding geldt immers de leer, en niet het gebouw. Steeds meer kerk besturen hebben grote moeite in het onderhoud van hun gebouwen te voorzien en met name in Zeeuws- Vlaanderen verkeren veel kerken in grote problemen. De gedeputeerde riep de Zeeuwse gemeenten dan ook op hun verantwoordelijkheid te nemen. Naast dit moreel appèl werden er vooral lovende woorden gesproken door Jan Lonink, voorzitter van de stuurgroep van het ROP Zuid-West, wethouder Paul Weemaes van de gemeente Hulst en door Alex Hendriks, vice-voorzitter van het kerkbestuur. De restauratie was immers niet mogelijk geweest zonder de gemeente, de Provincie Zeeland, het bisdom, het kerkbestuur en de vele, vele vrijwilligers die zich met veel tijd en energie hebben ingespannen om de benodigde gelden bij elkaar te brengen. Uiteraard werd er ook druk gespeculeerd over de identiteit van de anonieme gever die recentelijk een ton had gedoneerd. Maar ook na de restauratie is er voor de betrokkenen nog voldoende werk aan de winkel: er zal veel geïnvesteerd moeten worden in kwalitatief, planmatig onderhoud, om een dergelijke dure restauratie in de toekomst te voorkomen. Hierdoor wordt de noodzaak van het opleiden van vaklieden nogmaals bevestigd. Twee als leerling bouwplaats erkende projecten: het Burgerweeshuis in Zierikzee en de werf Meerman in Arnemuiden. Boerderijenstichting Zeeland en de SCEZ organiseren op woensdagmiddag 1 november een symposium over boerderijen onder de titel 'Behoud van Zeeuwse boerderijen tussen de regels door'. Het symposium wordt naar alle waarschijnlijkheid gehouden in het Statenzaalcomplex van het provinciehuis in Middelburg. De titel is bewust enigszins prikkelend gekozen. Natuurlijk is de wet- en regelgeving op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau het kader, maar binnen dat kader en met veel inspiratie, creativiteit en goede wil kunnen er meer kansen worden benut voor het behoud van de historisch waardevolle boerderijen in Zeeland. Het benoemen van die kansen is een van de doelstellingen van het symposium. Inleiders zullen onder andere spreken over de boerderij in relatie tot het cultuurlandschap en over (nieuwe) subsidie mogelijkheden. De discussie zal gaan over de thema's 'Behoud en BRIM' (de nieuwe rijkssubsidieregeling), over 'Behoud door inspiratie' (pakkende voorbeelden in en buiten Zeeland) en 'Behoud met beleid' (afstem ming diverse beleidsniveaus, nieuw provinciaal beleid). Het symposium is in het bijzonder interes sant voor wethouders en ambtenaren monumenten zorg van de Zeeuwse gemeenten. Noteer de datum alvast in de agenda! Meer informatie: SCEZ, Wim Scholten, whp.scholten@scez.nl In 1999 startten de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Prins Bernard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds met de 'Plankostenregeling'. Hiermee werden eigenaren van rijksmonumenten gestimuleerd om een kwalitatief hoogwaardig (globaal) restauratieplan te laten maken, waarmee een gefundeerd besluit kan worden genomen om wel of niet over te gaan tot restauratie. Bijna 250 eigenaren maakten gebruik van deze regeling. De drie organisaties hebben onlangs besloten per 1 maart te stoppen met de regeling. Een van de doelen van de Plankostenregeling was om restauraties te stimuleren. Door het aflopen van de BRRM- regeling valt dat deel van het doel van de Plankostenregeling weg. In de nieuwe regeling BRIM die op 1 februari is ingegaan, ligt de nadruk meer op instandhouding. De Rijksdienst, het Prins Bernard Cultuurfonds en het Restauratiefonds zijn inmiddels in overleg over een passend alternatief, dat (waarschijnlijk) meer zal aansluiten bij instandhouding. In de loop van dit jaar komt hierover meer duidelijkheid. Pierre van der Gijp, Nationaal Restauratiefonds Zeeuws Erfgoed 17 juni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 17