De Kunst van het Weten MUSEA ¥1 Museumweekend bezoekers in het muZEEum, het Marie Tak van Poortvliet Museum en het Stadhuismuseum Vee-re ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG Op zaterdag 8 en zondag 9 april hielden veel musea in Zeeland traditiegetrouw open huis tijdens het Nationaal Museumweekend. Dit jaar werd de 25ste editie gevierd. Het Nationaal Museumweekend ging van start in 1982, met de introductie van de Museumkaart. Het Museumweekend is inmiddels uitgegroeid tot het grootste culturele evenement in Nederland. In Zeeland is het voor veel musea tevens de start van het nieuwe museumseizoen. Als motto werd dit jaar gekozen voor 'De Kunst van het Weten'. In voorgaande jaren stonden de kunst van het genieten, het verzamelen, het bewaren en het vertellen centraal. Bij het thema 'weten' kon aandacht worden besteed aan de kennis waarover ieder museum beschikt. Kennis zowel op het gebied van de museumcollecties, als op het gebied van beheer en behoud van de voorwerpen. En natuurlijk heeft een museum ook de expertise die kennis aan publiek over te dragen. Kortom: een museum is een plek vol kennisspecialiteiten; het biedt publiek tevens toegang tot die kennis. In de Zeeuwse musea kom je veel aan de weet over de stad of streek waar je woont, over de inrichting van het landschap en over de natuur. Maar de musea tonen ook voorwerpen uit onderwijs, vrijetijdsbesteding en gezond heidszorg door de tijd heen, over vervoer en industriële ontwikkeling, over werken op het land of op het water, over tradities en streektaal, over oorlogen en watervloeden, te veel om op te noemen. Tijdens het Museumweekend stonden deskundige medewerkers in de Zeeuwse musea klaar om het publiek hierover te informeren. Om de kennis van de Zeeuwse bevolking over de museum collecties te testen, was vanuit de SCEZ een 'Kennisquiz Zeeuwse Museumschatten' (zie hierna) samengesteld en vooraf verspreid onder de musea, bibliotheken, VVV's en gemeentehuizen. De kennisquiz was ook te downloaden vanaf www.scez.nl Tijdens het Museumweekend kon het formulier worden ingeleverd bij de deelnemende musea. Het volledig juist invullen van alle antwoorden bleek nog geen eenvoudige opgave. Toch hoefde men hiervoor niet noodzakelijk alle musea te bezoeken. Het internet bleek ook hier een handig hulpmiddel voor informatievergaring. Zo'n 13.500 mensen bezochten tijdens het Museum weekend een museum in Zeeland. Absolute publieks trekker hierbij was het Tipidorp op het Abdijplein in Middelburg. In de museumcollectie van het Zeeuws Museum bevindt zich een aantal voorwerpen van de Zwartvoetindianen. Ze zijn afkomstig uit de nalatenschap van de Zeeuw Meinard J.I. Sprenger. Deze vertrok in 1881 naar Noord-Amerika. Hij ontmoette in het Siksikareservaat de Zwartvoet en verruilde regelmatig zijn paarden voor voorwerpen van deze indianen. Ter gelegenheid van de presentatie van enkele van deze voorwerpen in de Wonderkamer organiseerde het Zeeuws Museum daarom een wervelend programma in tien grote tipi's (tenten). Zo'n 3.500 mensen bezochten tijdens het Museumweekend het Tipidorp, waarmee het aantal STREEKTALEN bezoekers aan het Zeeuws Museum voor het derde jaar in successie groei vertoont. Dit beeld zette zich over de volle breedte van het Zeeuwse museumveld uit. Een korte ronde: Museum De Schotsen Huizen in Veere registreerde ruim 400 bezoekers, het Stadhuismuseum eveneens in Veere 500, het Watersnood museum in Ouwerkerk 300 bezoekers, het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen 500, Streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst zo'n 200, Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg zo'n 250, Streekmuseum Het Land van Axel ruim 150 en het Maritiem Museum in Zierikzee zo'n 750. Evenals in het Zeeuws Museum werden in de meeste musea activiteiten georganiseerd om de kennis van de collectie te vergroten. Maar ook de vrije entree bleek voor veel bezoekers een stimulans om tijdens het Museumweekend een museum in Zeeland te bezoeken. Het volgende Museumweekend vindt plaats op 14 en 15 april 2007. Thema is 'De Kunst van het Waarnemen'. Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 18