Zing Zeeuws Enquêtes STREEKTALEN ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi In de vorige Zeeuws Erfgoed kon u al lezen dat de werkgroep Dialect en Muziek van Stichting De Zeeuwse Taele een dialect wedstrijd organiseert voor muzikanten en groepen die een song met een Zeeuwse tekst op de planken willen brengen. Er zijn al enkele inschrijvingen binnen en ondertussen is ook bekend dat de slot manifestatie plaatsvindt op 25 november. De Provincie Zeeland heeft immers een subsidie toegekend, waarmee het slotevenement - waarschijnlijk in De Vroone in Kapelle, een plaats die bij dialectliefhebbers goed bekend is - kan doorgaan. Benieuwd wie er allemaal meedoet? Dan hopen we u te ontmoeten op 25 november! Voor wie nog wil meedoen: de meest recente informatie kunt u alweer vinden op www.scez.nl, inlichtingen krijgt u op dialectmuziek@zeelandnet. nl Enquête naar dialectgebruik in Zeeland Martine Schrier, studente Taalwetenschap aan de Universiteit Utrecht en afkomstig uit Kapelle, zal voor haar bachelorscriptie een onderzoek doen naar dialect gebruik in Zeeland. Zij wil het dialectgebruik onderzoeken door middel van een internetenquête, zoals dat ook eerder al in Limburg en Noord-Brabant is gebeurd. Uiteraard wil zij graag een representatief deel van de Zeeuwse bevolking (en niet alleen dialectsprekers) in haar onderzoek betrekken. Zij hoopt dan ook dat heel wat Zeeuwen ongeveer tien minuten willen vrijmaken om deze enquête (negen vragen) in te vullen op de volgende website: www.let.uu.nl/taalevaluatie/zeeuws Misschien hebt u dat al gedaan, want de oproep in de krant leverde al meer dan 1.500 reacties op. Hebt u het artikel in de PZC gemist, dan kunt u nu nog altijd de enquête invullen. Omdat wij natuurlijk wel beseffen dat nog niet iedereen via internet dergelijke enquêtes kan of wil invullen, kunt u - als u hieraan wil deelnemen contact opnemen met de consulent streektalen, Veronique De Tier (v.de.tier@scez.nl, telefoon 0118 670883; SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg). Nog meer enquêtes De Stichting Nederlandse Dialecten (SND) organiseert al jaren tweejaarlijkse Nederlandse Dialectendagen. In 2003 vond de dag plaats in Middelburg, in 2005 in Ede in Gelderland. Dit jaar is het weer de beurt aan België. De dag vindt plaats op 17 maart 2007 in Mechelen. Het thema is 'kinderspel'. Ik hoor u al zeggen dat dat in Zeeland al ruim aan bod is gekomen n.a.v. het 75-jarige bestaan van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Dat is inderdaad zo, maar de invalshoek die door de SND is gekozen ligt iets anders. Door middel van een internetenquête - ja, het is duidelijk in om gegevens op die manier te verzamelen - zullen jongeren en ouderen benaderd worden om na te gaan welke spelletjes er tegenwoordig nog gespeeld worden en hoeveel de grootouders daar van kennen, maar ook hoeveel jongeren eigenlijk nog weten van de spelletjes van vroeger. Natuurlijk zullen er in de enquête ook wel dialectbenamingen gevraagd worden van een paar heel bekende kinderspelen. Het doel van de SND is immers onderzoek naar dialecten bij een groot publiek bekend te maken. Samen vragenlijsten invullen is leerzaam en leuk. Zeeuws Erfgoed 22 juni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 22