.Zeeuws !00( Middelb Zeeuws Erfg°ed juni 2006 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Ben van den Aarssen (et al.), Van veldwachters, kapers, stormen en regenten (Uitgave van Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 2005) 44 pag., ill., foto's, krt. Albert Kort schrijft over een veldwachter uit Oud-Vossemeer die in 1851 zijn congé kreeg, Jannie Gunter-Knulst over inwoners van Sint-Maartensdijk die een Frans schip kaapten bij de Yersekendam. Kees Fase en Ben van den Aarssen vertellen over 'die storm van 1911...', Ton Romeijn over burgemeesterszoon Bonifacius van Vrijberghe op reis naar Parijs. Joost Adriaanse, Wandelingen door Goes in de 18de eeuw (Goes, 2005) 159 pag. Met foto's uit de verzameling van Hans Lindenbergh. Wegens de viering van 600 jaar stadsrechten van Goes (2005) zijn Adriaanse's stadswandelin gen, bekend uit het gemeentelijk infor matieblad, gebundeld. Wie zich wil verplaatsen in achttiende-eeuws Goes kan niet zonder deze in totaal vijftien wandelingen: overtuigend beschreven, overweldigend beeldmateriaal. Ook vanuit de luie stoel laten de wandelingen zich genieten. Eerst lezen en kijken, dan de ogen sluiten en vervolgens mijmeren. Positief effect van Adriaanse's onderzoek is het terug brengen van de authentieke namen op historische panden, waaraan de Stichting Maatschappelijke Belangen al uitvoering heeft gegeven. Wandelingen door Goes in de 18 eeuw C. van den Bovenkamp, Ovezande in vroeger tijden (Klaaswaal, 2006) 84 pag. Visuele wandeling door de geschiedenis van 'Ovezand' aan de hand van foto's. Korte stukjes tekst met veel namen van dorpsbewoners. P. Davidse, Oostkapelle in vroeger tij den (Klaaswaal, 2006) 84 pag. Deel 3 in de reeks 'Oostkapelle in vroeger tijden'. De historie van het dorp belicht door fotomateriaal met als uitgangspunt het dorps-ABC. Jan van Damme en Ernst Jan Rozendaal, Wim zonder titel (Vlissingen, 2006) 196 pag., ill, tek. Uitgebreid en rijk geïllustreerd overzicht van het beeldend werk - en denken - van de Vlissingse kinderboe kenschrijver en dichter Wim Hofman. Frank Deij en Hans de Coninck (tekst), Reynier de Muynck. Op Goese gronden (Goes, 2005) 104 pag. Chronologisch opgezette biografische oeuvreschets van de Goese kunstenaar Reynier de Muynck, waarbij de artistieke loopbaan in acht fasen/hoofd stukken wordt omschreven. Rijk geïllustreerd. Graddy Boven Arne Zuidhoek, In de schaduw van de Vliegende Hollander (Zaltbommel, 2006), 96 pag., ill. Jongste toevoeging aan de omvangrijke literatuur over de Vliegende Hollander-sage en verwante motieven. Ook de bekende Terneuzenconnectie komt aan bod in dit door Jack Staller en Arne Zuidhoek geïllustreerde boek. Omslagen van vele Vliegende-Hollanderboeken uit het verleden zijn ook opgenomen. Jeanine Dekker (eindred.), De Abdij van Middelburg (Utrecht, 2006) 320 pag., ill., tek. Een dertiental auteurs en vier grote hoofdstukken behandelen de periodes 1123-1574, 1574-1798, 1798-1940 en 1940 tot heden. Aandacht voor de abdij onder de norbertijnen, tijdens de Opstand en de ingebruikname door de Staten van Zeeland, voor politieke gebeurtenissen en architectonische ingrepen. In het laatste hoofdstuk aandacht voor de verwoesting in 1940 en de restauratie na de oorlog. Uitgebreide verantwoording met o.a. calendarium, bronnen- en literatuurlijst, lijst van afkortingen, notenlijst en register. Ed de Graaf, d'Guld Waerrelt. De wondere huisnamenwereld van Middelburg (Vlissingen, 2006) 304 pag. ill. Thematische aanpak met uitleg over historische context en oorsprong. Hoofdstukken behandelen botanische, drank-, emblematische, klassieke en maritieme namen; foto's tonen ornamenten en detailopnamen van de huisnamen. Het boek bevat een uniek register op straatnaam en nummer, verwijzend naar de hoofdstukken die een corresponderende alfabetletter en cijfernummering meekregen die weer verwijst naar de naam van een Middelburgs huis; hierbij nog andere verwijzingen in de vorm van icoontjes. Nico Guns, Kungsholm, Europa, Columbus C. Een internationaal schip (Amsterdam, 2005) 303 pag., foto's, krt. Het in 1950 gebouwde Scheldeschip behandeld aan de hand van ontwerp, bouw, inrichting en de namen waaronder het voer:Kungsholm, Europa en Columbus C. Veel foto's en voor de Engels- en Zweedstalige lezers is een uitgebreide summary en Sammanfattning. Literatuurlijst en register van scheepsnamen. Elly van Haersma Buma-van Werkum, Kind in Heinkenszand 1933 1945 (Amstelveen, 2005) 183 pag., foto's. Het grootste deel van dit boek gaat over de oorlog (de auteur is van 1933). Voorts het dorpsleven vóór en tijdens de oorlog (huishouden, dierenleven, sneeuw- en ijspret, vervoermiddelen). Achterin zijn kinderversjes en spelletjes uit die tijd opgenomen. Dorine van Hoogstraten, Dirk Roosenburg, 1887-1962 (Rotterdam, 2005) 223 pag., foto's, krt., tek. De Haagse architect Dirk Roosenberg ontwierp toonaangevende Zeeuwse gebouwen, maar was vooral actief in de industriële en overheidssector. Eén hoofdstuk behandelt zijn Zeeuwse werk, o.m. het Wooldhuis en het stad huis van Vlissingen. Uitgebreid noten apparaat, literatuurlijst en register. P.J. Huijbrecht, Verdwenen havens van Zeeland. Een historisch-geografische verkenning (Stichting Museumhaven Zierikzee, 2006) 111 pag., ill., foto's, krt., tek. Negen hoofdstukken; per hoofdstuk worden een regio of eiland met alle daarbij gelegen havens en havenwerken besproken. A.H. Huusen jr. en J.F.A. van Paaschen-Louwerse, Jacoba van Heemskerck van Beest 1876-1923. Schilderes uit roeping (Zwolle, 2005) 295 pag. Biografie over de Haagse schilderes, die een groot deel van haar leven doorbracht in Domburg. Drie hoofdstukken behandelen 'Eerste oriëntatie, 1901-1913', ''Sturm'-kunstenares, 1913-1919' en 'Eigen wegen, 1919-1923'. Na slotbe schouwing en notenapparaat een uitge breide oeuvrecatalogus. Tony van Kemseke, Liefdehuis - Sint Liduina. 127 jaar zorg in woord en beeld (S.l., 2005) 172 pag., foto's, tab., tek. Aanvullend boek op eerdere publicaties over het Liefdehuis en het Liduinaziekenhuis. Tal van nieuwe foto's maken de geschiedenis van beide aanschouwelijk. Tekst is schaars, inhoudsopgave ontbreekt. Frank de Klerk, De Goese j aren van Frans Naerebout (Goes, 2005) 12 pag. Uitgegeven door het Historisch Museum De Bevelanden t.g.v de onthulling van het monument voor Frans Naerebout. Het boekje belicht de 'Goese' tijd van de loods en men- senredder, zijn laatste levensfase sinds zijn verhuizing uit Vlissingen. Achterin een wandelroute van Goes via Wilhelmina-dorp naar de Oosterscheldedijk. Kees de Koning en Wally Blaas, Gevallen en gebroken. Slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op en van Tholen en Sint-Philipsland (Uitgave van Heemkundige Kring Stad en Lande van Tholen, 2005) 192 pag., foto's. Ofschoon Tholen en Sint-Philipsland amper strijdtoneel waren, raakten veel bewoners bij de oorlog betrokken. Chronologisch aansluitende hoofd stukken behandelen de belevenissen van verschillende eilandbewoners, waarbij ook de strijd in Nederlands- Indië door Tholenaren en Fliplanders aan bod komt. 225 personen die om het leven kwamen krijgen een korte biografie. Adri Meerman, Wim Hofman, Kees Sleutel en Ad Tramper (red.), Slopen of niet. De stadhuizen van Vlissingen (Vlissingen, 2005) 255 pag., foto's, krt., tek. Boek ter gelegenheid van de opening van het 'gerestylde' gemeente huis van Vlissingen. Inleiding door Wim Hofman; Ad Tramper schrijft over de vroege stadhuizen 1315-1594, het stadhuis op de Grote Markt 1594 1809 en een stadspaleis als raadhuis 1733-1986. Adri Meerman bespreekt het nieuwe stadhuis. Voorts bijdragen van Kees Sleutel, architect Wytze Patijn en Ruben Oreel (fotokatern). Jan Parmentier (red.), Noord-Zuid in Oost-Indisch perspectief (Zutphen, 2005) 192 pag. Bundel van elf bijdragen aan een congres in 2002 in Antwerpen en Vlissingen over 400 jaar VOC. Femme Gaastra beschrijft bijvoorbeeld de rol van de Zeeuwen in de VOC in de achttiende eeuw. Jan Parmentier (red.), Uitgevaren voor de kamer Zeeland (Zutphen, 2006) 135 pag., ill., krt., graf., krt. 'Uitgevaren voor de kamer Zeeland' was een onderzoeksproject van de Universiteit Gent o.l.v. Jan Parmentier, uitmon dend in een symposium te Gent. De (sympsium)bundel bevat zes artikelen van o.a. VOC-deskundigen Ton van Velzen, Femme S. Gaastra en Parmentier zelf. Hans Sakkers en Johan den Hollander, De bouwgeschiedenis van schuilkelders in Middelburg 1939-1984 (Koudekerke, 2005) 64 pag. De Middelburgse schuilkelders in de twintigste eeuw. Opvallend genoeg zijn ze vooral tijdens de Koude Oorlog gebouwd. Het eerste hoofdstuk over de Tweede Wereldoorlog beslaat slechts een derde deel van het boek. De rest behandelt vooral schuilkelders voor bijvoorbeeld het provinciebestuur (Groenewoud) en de grote schuilkelder onder de Geere. Zwart-wit foto's, bouwtekeningen, literatuuropgave. Jaco Simons, Walcheren, wat anders. Bijzondere plekken in de schijnwerper (Vlissingen, 2005) 60 pag., foto's. De lezer wordt langs interessante plaatsen op Walcheren gevoerd; toeristische highlights worden overgeslagen. Wat zien we dan wel? Bijvoorbeeld een urinoir in Ritthem en de schuur van boerderij Klein Zeeduin te Oostkapelle.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 25