agenda juni 2006 ACTIVITEITEN Zeeuws Erfg°ed jUni 2006 Goes zeshonderd jaar stad. Drie studies over zijn geschiedenis (1405-2005) (Uitgave gemeente Goes, 2005) 96 pag. Bundel van een academische zitting in de Grote Kerk te Goes. C. Dekker behandelt 'Van dorp naar stad'; S. Groenveld 'De Heeren van Ter Goes in de zeventiende eeuw'; A.L. Kort 'Het Nut van Goes'. De veldnamen van Arnemuiden/Kleverskerke, Grijpskerke. Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint Laurens (Uitgave Heemkundige Kring Walcheren, Middelburg 2006) 139 pag. en tien losse kaarten. Overzicht in tekst en op kaart van vooroorlogse namen, in gebruik voor landbouwpercelen. Tijdschriften In Nehalennia afl. 151, voorjaar 2006, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zééuwse Dialect Verénigieng, schrijft L. van der Tuuk over de Deense kapers op de kust van Walcheren in de negende eeuw. V. De Tier behandelt dialect i.v.m. kinder spelen in Zeeland, H. de Vos het Zeeuwse kaartspel 'bieden'. Verder o.a. fragmenten in dialect n.a.v. de verhalenbundel Luusterkruud van de Vertelkring Midden-Zeeland. Literatuur zonder leeftijd. Publicatiereeks voor de studie van kinder- en jeugd literatuur. Wim Hofman-nummer 69, voorjaar 2006, 136 pag., ill. Bijdragen van veertien auteurs die ofwel zelf kinderboekenschrijver zijn of op een andere wijze met Wim Hofman hebben te maken. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 15, nummer 1, 2006, pag. 1-64. Themanummer naar aanleiding van het historisch- demografisch congres in 2005 in het provinciehuis, met congreslezingen van o.a. Kees Mandemakers (levensloopon- derzoek), Ulbe Bosma (Zeeuwse emi gratie naar Indië 1815-1940), Hilde Bras en Frans van Poppel. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 55, nummers 5/6, 2005, pag. 1-80 en nummer 7 special, 2005, pag. 1-16. Nr. 5/6 handelt over de Zeeuwse economie met specifieke bedrijven, zoals Prins Dingemanse in Yerseke (Jan Kuipers) en een klompenmakerij in Clinge (George Sponselee). Verreweg het grootste artikel is van Natasha Gersonen over kansen op een integraal plan voor de ontwikkeling van de Kanaalzone. Verder aandacht voor nieuwe interesse voor meekrap, bierbrouwerijen en gobelins in Zeeuws- Vlaanderen. Nr. 7, 'Schatgraven in de Campveerse Toren in Veere', bevat tekst van Will Jansen, foto's van Hendrian van Cranenburgh en Edwin Marlissa. Veel tekeningen en foto's tonen de geschiedenis van het restaurant. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland nr. 115, april 2006, beschrijft J. Midavaine een diefstal te Zierikzee in 1827. B. Blikman- Ruiterkamp spreekt met nieuw bestuurslid A. Flikweert, verslaat het optreden van telepaat Maloïtz te Zierikzee (maart 1923) en meldt een anoniem gedicht uit 1932 over vliegveld Haamstede. Sint-P hilipsland In de Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 1, maart 2006, een artikel (overgenomen uit de Nedlloyd Pensioenkrant) van R. van Erkel over het zeemansgraf van Fluplander Toon Reijngoudt op de Stille Oceaan (1967). J. Kempeneers behandelt wederwaar digheden van de familie Everaers. Tholen Nieuwsbriefnr. 15, februari 2006, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen bevat alleen huishoudelijke mededelingen. Walcheren In De Wete nr. 2, april 2006, kwartaal blad van de Heemkundige Kring Walcheren, toont J. Braat hoe de bezetter zich in 1940-1944 vermaakte. J.D. de Voogd behandelt de crisisjaren in Veere. Verder een (bewerkt) artikel van J.A. Bal (1888-1971) over zijn zestigjarige turnloopbaan in Middelburg. J. Zwemer behandelt een grensconflict tussen Serooskerke en Oostkapelle in de dertiende eeuw, F. van den Driest vertelt over liefdadige initiatieven van de Middelburgse elite in de negentiende eeuw. In maart presenteerde de Heemkundige Kring Walcheren het veldnamenboek van Arnemuiden/Kleverskerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint Laurens. Het telt 140 pagina's, het kaartenmapje bevat 10 kaarten. Het is het zesde en laatste deel van de serie Veldnamen van Walcheren. Het Walcherse veldnamen- onderzoek is na bijna 35 jaar klaar. In Arneklanken nr. 1, april 2006, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, bespreekt G. de Nooijer ''t oot', één van de pleisterplaatsen van de oude garde. L. van Belzen beschrijft de familie Oreel te Arnemuiden, P.J. Bos en J. Adriaanse de geschiedenis van het 'plaetje' (de Bastiaan de Langepolder en de Calandpolder). In 'Aspecten van het economisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf ca. 1550', tweede deel, vertelt P.J. Feij over de roerige jaren vanaf het rampjaar 1672. Andere bijdragen zijn van A.H.G. Verouden, J.C. Bliek, J. Adriaanse en P.J. Bos. Het Polderhuis Blad nr. 30, maart 2006, informatieblad over Westkapelle, bevat weer een artikel uit het boekje van Lourus Willem Roelse, geboren 1766; nu over het bezoek van stadhou der Willem V aan Westkapelle (1786). J. Kaland herinnert zijn kindertijd in de jaren vijftig in één van de noodwoningen op 't vroon. In Den Spiegel nr. 2, april 2006, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen, benadrukt C. Teulings de betekenis van Vlissingse ambachtsgildepenningen; J. Braat verslaat relletjes bij het Duitse consulaat in Vlissingen in 1916. A. van Dijk beschrijft in het kort de historie van het Keizersbolwerk en een stukje boulevard. De Bevelanden De Spuije afl. 66, winter 2005, tijd schrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, belicht A.L. Kort de bejaardenzorg door Zuid-Bevelandse armbesturen, ongeveer een eeuw geleden. J.L. Kleinepier beschrijft de geschiedenis van molen De Haas te Oud-Sabbinge; W.P. den Toom belicht gevolgen van amoureuze avon turen in de achttiende eeuw, J. Adriaanse blikt rond in Goes anno 1755. In De Spuije afl. 67, voorjaar 2006, schrijft G.S. van Holthe tot Echten over de negentiende-eeuwse architect L.Ph. de Lannée de Bétrancourt. F. de Klerk verhaalt over 75 jaar elektriciteit in huis. In 'De Meedelvers', geschreven door P.J. Geill in de jaren twintig van de vorige eeuw, speelt meekrap een belangrijke rol. J. de Ruiter en A. de Smit behandelen de meestoven bij Nieuwdorp. Zeeuws-Vlaanderen In het Tijdschrift nr. 1, maart 2006, geheel vernieuwd bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen, belicht D. de Vries zijn onderzoek naar vier grafstenen uit midden negentiende eeuw bij de Schoondijkse kerk. In de nieuwe column van Maurits van IJzendijke fietst Nout Eikenhout vanuit Walcheren in West-Zeeuws- Vlaanderen. 'Het Sluis van weleer' bevat herinneringen en anekdotes door G.E. Albregts (1911-1998). W. Wintein gaat in op de geschiedenis van Biervliet, A. Willeboordse beschrijft één der houtsculpturen in het Belfort van Sluis. Tenslotte een samenvatting van A.R. Bauwens, op basis van een aan de vereniging geschonken manuscript, over bier in de eerste helft van de twintigste eeuw. Het Bulletin afl. 1 (2006) van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten is grotendeels gewijd aan huishoudelijke mededelingen. Daarnaast schrijft P. de Blaeij over het spoorwegviaduct in de Graaf Jansdijk te Axel, een van de eerste gewapend- betonconstructies van ons land. In de Nieuwsbrief nr. 57, maart 2006, van de Heemkundige Vereniging Terneuzen, een bijdrage van Paul Goris jr. over een dagje bij bergers in 1984, n.a.v. de aanvaring tussen de Franse roro 'Mont Louis' en de ferry 'Olau Britannia'. F. Inniger benadrukt weer het bewaren van foto's, documenten en eigenlijk alles met betrekking tot vroegere familieleden. J.L. Platteeuw belicht het gebruik van kerkzegels, P. Stuij het ontstaan van de Gereformeerde kerk in Terneuzen. Tenslotte een vertaling uit het Zweeds over de ramp met s.s. 'Cornelis' van rederij Lensen uit Terneuzen in 1922; dertien Terneuzenaren kwamen om. De 17de uitgave (2005) van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine bevat o.m. gegevens over Norbert van Hurck (1924-1945) en oud-burgemeester Aloysius Taelman (1827-1882). Ook het eerder in het tijdschrift Zeeland verschenen artikel door Adrie de Kraker, 'Philippine, strategisch punt in niemandsland' staat 10 juni Dialectdag in Vlaanderen Lokeren (B), Cultureel Centrum, 10.00 uur. Verschillende Vlaamse, Brabantse en Limburgse dialecten. Variaties (koepel van Vlaamse dialectverenigingen). Info: www.vcv.be; dialectendag@vcv.be; SCEZ, Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl 11 juni Park Poëzie 2006 Luisteren naar gedichten en muziek in de stadstuinen van Middelburg. Stichting Park Poëzie en de Zeeuwse Bibliotheek. Deelname: 7,50. Info en aanmelding: www.parkenpoëzie.nl 23, 24, 29, 30 juni en 1 juli De Bruiden van Burgh Het verhaal van 'de vikingen in Zeeland' kan dit jaar op een bijzondere manier worden beleefd tijdens de opvoering van het muzikale spektakelstuk 'De Bruiden van Burgh' door de Stichting Historische Spelen Zierikzee op het terrein van de ringwalburg in Burgh-Haamstede. Info: www.historischespelen.nl 13 juli 1 ste Fo lklo ristische dag, paard en promotie Middelburg. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland Info: www.trekpaarden.nl 1 augustus Terre des Hommes Dorpentocht Fietstocht langs en door karakteristieke Walcherse dorpen. Info: 0118-470930. 17 augustus 2de Folkloristische dag, paard en promotie Middelburg. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland Info: www.trekpaarden.nl 9 en 10 september Open Monumentendag Thema: 'feest' 30 september Jaarlijkse buitenheemse HKW-excursie Buitenheemse excursie naar Leuven e.o. Heemkundige Kring Walcheren. Info en aanmelding: secretariaat HKW, 0118-629449; info@hkwalcheren.nl; www.hkwalcheren.nl

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 26