SCEZpresse In Memoriam Hedi Bogaers (1956-2006) n ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Het is misschien wat overdreven om het schrijven van SCEZpresse te vergelijken met het bereiden van een cocktail waarvan de ingrediënten in hun samenhang niet eerder zijn beproefd, maar toch. Het heeft iets avontuurlijks om hetgeen in de afgelopen maanden met zekerheid is gebeurd en hetgeen de komende maand naar alle waarschijnlijkheid gaat gebeuren te mixen tot een werkelijkheid die aansluit bij de actuele werkelijkheid op het moment dat Zeeuws Erfgoed uitkomt. Je moet daar voorzichtig mee zijn, vanzelfsprekend. Een cocktail die niet bevalt heeft een wrange nasmaak. Anderzijds gaat van het onbekende ook een zekere bekoring uit, zeker als er vertrouwen is in de goede afloop. Waar gaat het over? Welnu, de door mij veronderstelde actuele werkelijkheid in juni is dat er drie provinciale (concept-) uitvoerings nota's op het gebied van het cultureel erfgoed zijn verschenen. Het zijn nota's over de beleidsvelden archeologie, musea, en cultuurhistorie en monumenten zorg waar geruime tijd aan is gewerkt en waar door de gemeenten en de direct betrokken organisaties met een zekere spanning naar uit is gekeken. De beleidsvelden vragen nadrukkelijk om verdere uitwerking op basis van provinciaal beleid. Welke implicaties bijvoorbeeld heeft het recent door de Tweede Kamer aangenomen voorstel tot wetswijziging van de Monumentenwet 1988 voor de archeologische monumentenzorg voor de Zeeuwse overheden? Hoe staat de provincie tegenover de verdere positionering en samenwerking van musea en op welke onderdelen wil zij de niet-provinciale musea feitelijk ondersteunen? Hoe zet de provincie het instrument van Op 5 april overleed geheel onverwacht Hedi Bogaers. Hedi was de ontwerpster van het slavernijmonument en de fontein op de Balans in Middelburg. Het slavernij- monument werd op 2 juli 2005 in het bijzijn van velen onthuld tijdens een indrukwekkende manifestatie die tevens de afsluiting vormde van het Jaar van het Zeeuwse Slavernijverleden. Over haar motivatie zei ze indertijd: Ik zag het woord slavernijmonument staan en dat maakte meteen veel los bij mij. Ik heb een antenne voor dingen die met recht en onrecht te maken hebben. Ik moest reagerend Ze ontwierp een samengestelde granieten zuil uit vier delen in zwart en wit met dwars daar doorheen een rode ader. Om de zuil, op vier plekken, plaatste ze halve cirkels met de breukvlakken naar buiten gekeerd. Het slavernijmonument en de fontein hebben de Balans een nieuw gezicht en een nieuwe betekenis gegeven. Hedi hoopte dat het een plein zou worden van troost en bezinning. Een plein ook dat perspectief zou bieden op een collectieve toekomst. Dat deze hoop gerechtvaardigd is moge blijken uit het feit dat vanaf de onthulling een jaar geleden, mensen van velerlei herkomst het monument in hun hart hebben gesloten. de Cultuurhistorische Hoofdstructuur in en waar ligt bij de monumentenzorg de balans tussen stimulerende en regulerende maatregelen voor behoud en ontsluiting van monumentale ensembles en objecten? Het zijn vragen waarover al lang wordt nagedacht, maar met de beantwoording waarvan pas echt kan worden gestart op het moment dat de (concept)nota's zijn verschenen. In juni dus?! Zeeuws Erfgoed is voor de SCEZ een belangrijk, zo niet het belangrijkste medium om u te informeren over de eigen activiteiten, over ontwikkelingen en over het cultureel erfgoed zelf. Het aanbod is omvangrijk en iedere keer weer worden keuzes gemaakt met betrekking tot de informatie en voor de wijze waarop deze informatie wordt gepresenteerd. De huidige opzet in rubrieken, waarvoor in 2002 is gekozen, is anno 2006 vervolmaakt. De informatie is ruwweg onderverdeeld naar werkveld van de SCEZ. Daarnaast zijn er de 'vrije' rubrieken als de agenda en MOnuMENTaal en verschijnen er regelmatig specials. Alles kan echter altijd beter en daarom heeft de redactie een vragenlijst opgesteld om uw mening over Zeeuws Erfgoed te peilen. En om iets te weten te komen over uw achtergrond en vooral ook uw motivatie voor een abonnement op Zeeuws Erfgoed. De vragenlijst vindt u bijgesloten. Hoewel ik besef dat het wat tijd kost, hoop ik toch dat u de gelegenheid vindt de vragenlijst in te vullen en op te sturen. Als lezer kunt u er alleen maar beter van worden! Wim Scholten, directeur Bijsluiter meesturen met Zeeuws Erfgoed? Voor erfgoed- en andere aanverwante organisaties bestaat de mogelijkheid informatie als folders e.d. mee te zenden met Zeeuws Erfgoed. Voor deze dienstverlening aan derden vraagt de SCEZ een financiële vergoeding. Kijk voor meer informatie op www.scez.nl (klik op nieuwsbrief), of neem contact op met Saskia Buitenkamp, communicatiemede werker, 0118-670884, zeeuwserfgoed@scez.nl Bereikbaarheid SCEZ in juli Vanaf maandag 3 tot en met vrijdag 21 juli is de balie van de SCEZ telefonisch niet altijd bereikbaar. Wel kunt u een bericht achterlaten op het antwoordapparaat (0118-670870), dat op werkdagen dagelijks wordt afgeluisterd. U wordt dan zo spoedig mogelijk teruggebeld. Voor de doorkiesnummers en e-mailadressen van onze medewerkers verwijzen wij u naar www.scez.nl (ga naar: organisatie> medewerkers). De SCEZ is vanaf maandag 24 juli weer rechtstreeks te bereiken via bovengenoemd telefoonnummer (maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 17.00 uur; openstelling publieksruimte tussen 10.00 en 16.00 uur). Zeeuws Erfgoed 3 ^ni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 3