VerfclSS: Project Verdronken Dorpen: nog deze zomer realisatie monument Nehalenniatempel Herdenkingsavond voor dijkval nabij Kats uit 1966 Het definitief ontwerp voor het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland werd op 20 maart gepresenteerd in Kats zelf. De SCEZ had hier samen met de Dorpsgemeenschap Kats een herdenkingsavond belegd. Voor een goed gevulde zaal van Dorpshuis De Vriendschap opende Jan Kuipers, archeologisch medewerker van de SCEZ, de avond met een boeiende dialezing over de geschiedenis van de strijd tegen het water op Noord-Beveland. Piet van der Maas (destijds als dijkbaas verbonden aan het waterschap) bracht de gebeurtenissen uit de nacht van 20 op 21 maart 1966 in herinnering, toen zo'n driehonderd meter zeedijk van de Leendert Abrahampolder, compleet met polder- Z*e|luI,l Op 14 maart stemden Gedeputeerde Staten van Zeeland in met de voordracht van de projectgroep voor het definitief ontwerp van het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland van Lydia Schouten. Ruim een jaar eerder presenteerde Lydia haar voorlopige ontwerp. In de tussenliggende tijd is de SCEZ op zoek gegaan naar een geschikte locatie en vooral naar financieel draagvlak voor het ontwerp. De geschikte locatie werd gevonden nabij Kats op Noord-Beveland, op de plek waar veertig jaar geleden de laatste grote dijkval in Zeeland plaatsvond (zie onder). Nabij het monument, bij de parkeerplek langs de Leendert Abrahamweg, wordt tevens een infopunt gerealiseerd met een historisch overzicht van de Verdronken Dorpen in Zeeland. De financiering van het monument geschiedt met bijdragen van de Provincie Zeeland, de Gemeente Noord-Beveland, het Waterschap Zeeuwse Eilanden, het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland en Delta N.V. Het is de bedoeling het monument in het vroege najaar op te leveren. Op www.scez.nl treft u uitgebreide informatie aan over het monument en de opdracht hiertoe. U kunt ook contact opnemen met Leo Adriaanse, projectleider, telefoon 0118-670889, e-mail lcm.adriaanse@scez.nl magazijn en peilboot, in zee verdween. Gelukkig lag er een inlaagdijk achter, anders was de polder overstroomd. Aan de hand van uniek fotomateriaal uit 1966 van de heer C. Kotvis (tegenwoordig ondergebracht bij het Zeeuws Documentatiecentrum in Middelburg) lichtte hij toe hoe destijds de herstelwerkzaamheden plaatsvonden. De presentatie van Lydia Schouten op het toekomstige monument sloot mooi aan op de historische informatie. Met deze avond werd nog eens benadrukt hoe bijzonder de gekozen locatie is. In Kats wordt met belangstelling uitgekeken naar de komst van het monument. Meer monumenten op Noord-Beveland Als het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland in de loop van 2006 is gerealiseerd, sluit het goed aan bij enkele andere monumenten op Noord-Beveland die de geschiedenis van de strijd tegen het water verbeelden, zoals de Nehalenniatempel en 'Houen Jongens!', beide in Colijnsplaat. De locaties van de monumenten in Kats en Colijnsplaat worden door middel van fiets- en wandelroutes (onderdeel van het Nationaal Park Oosterschelde) met elkaar verbonden. De gereconstrueerde tempel van de inheems-Romeinse godin Nehalennia (sinds 2005) herinnert aan de tempel in de havenplaats Ganuenta, van rond het jaar 200 n.Chr. (op ruim een kilometer afstand van de huidige haven, in zee verdwenen). Vanaf 1970 zijn talrijke overblijfselen van die tempel op een diepte van zo'n 25 meter opgevist en opgedoken. Daarmee is deze plek één van de belangrijkste vindplaatsen aan de noordwestelijke grens van het toenmalige Romeinse wereldrijk. In juli en augustus is de tempel dagelijks geopend van 10.30 tot 17.30 uur. Het monument 'Houen Jongens!' herinnert aan de ramp van 1 februari 1953. In de stormnacht dreigde toen de coupure bij de haven te verdwijnen, omdat de stenen pijler in het midden losraakte en begon te schuiven. Enkele tientallen mannen duwden bij iedere golf tegen de pijler en de vloedplanken om het water tegen te houden. Doordat een in de haven losgeslagen schip voor de kering op de kade werd gesmeten, bleef Colijnsplaat voor een overstroming gespaard. Het herdenkingsmonument werd in 1993 onthuld. Lydia presenteert het definitief ontwerp Dijkval Kats (foto Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie centrum, Middelburg) Houen Jongens! Zeeuws Erfgoed 4 juni 2006/02

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 4