jl Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] ARCHEOLOGIE ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Een mesheft van de Markt in Middelburg (1998), met fraai gegraveen bekroning. Nieuw project: gegraveerde mesheften en topbekroningen De WMZ vraagt de lezers van Zeeuws Erfgoed om medewerking aan een nieuw project waarmee recentelijk een begin is gemaakt: middeleeuwse gegraveerde messing mesheften of bekroningen uit de periode 1450-1550. Het gaat dus niet om gegoten maar om gegraveerde mesheften, liefst met afbeeldingen van mensen, dieren of anderszins. De messen - of wat er van over is - zijn meestal vrij klein. De heften bestaan uit been of hout en zijn aan beide zijden versierd met messing, terwijl de uiteinden zijn bekroond met een al dan niet gegraveerd messing plaatje. Vaak zijn hierop afbeeldingen te zien van heiligen of andere personen, van dieren of simpele decoraties zoals banderollen of arceringen. Soms staan er ook korte teksten of letters op. In 1998 zijn bij het onderzoek op de Markt in Middelburg 34 messen uit een beerput geborgen, waarvan een flink aantal met fraaie graveringen. De WMZ zou het bijzonder op prijs stellen wanneer u, als u een dergelijk voorwerp bezit, contact op wilt nemen. Ook als u in het bezit bent van zegelstempels, gewichten of exemplaren uit de andere hierboven genoemde categorieën stelt de werkgroep het op prijs als u deze aanmeldt. De enige voorwaarde is dat het voorwerp in Zeeland gevonden moet zijn. Werkgroep Metaalvondsten Zeeland, p/a Provinciaal Archeologisch Depot, Anneniaans Schuitvlot 1, 4331 NL Middelburg, telefoo7i 0118-623732, e-mail h.he7idrikse@zeelandnet.nl De WMZ werd in 1999 opgericht uit bezorgdheid over het feit dat duizenden vondsten van metaal, die zich voor-namelijk in de collecties bevinden van detectorzoekers, om diverse redenen nooit zijn aangemeld waardoor deze archeologisch en historisch waardevolle voorwerpen een verborgen bestaan leiden. De WMZ stelt zich ten doel via persoon lijke contacten met detectorzoekers en anderen de in hun bezit zijnde voorwerpen te registreren, documen teren en er eventueel een publicatie aan te wijden zodat een breed publiek er kennis van kan nemen. Dankzij de medewerking van de detectorzoekers en de enthousiaste inzet van de werkgroepsleden konden bij het zegelstempelproject in nog geen drie jaar meer dan driehonderd stempels worden geregistreerd, wat geresulteerd heeft in een fraaie publicatie en een tentoonstelling. Ook al is een project afgelopen, de registratie van de voorwerpen gaat gewoon door. Stand van zaken Het veldonderzoek van het project is klaar (afrondings datum van het project is 1 juni 2006). In het voorjaar van 2006 is vooral onderzoek verricht in Zeeuws-Vlaanderen. In de omgeving van Cadzand werd onderzoek gedaan naar resten van de vroegste kerk van Cadzand, Onze- Lieve-Vrouw ter Walleke. In Oostburg is bij Scherpbier percelering uit de middeleeuwen teruggevonden, zowel op kaart als in de bodem zelf. Dit onderzoek werd uitgevoerd in samenwerking met Alexander Lehouck, die werkzaam is voor het wetenschappelijk onderzoeksproject 'Verdwenen cultuurlandschappen in het grensgebied van Vlaanderen en Nederland'. Dit project van het Vlaams Nederlands Comité (VNC) is een samenwerkingsverband van de Universiteit Gent en de Wageningen Universiteit. Tussen Aardenburg en Eede - ten westen van de Rijksweg - ligt een groot uitgestrekt gebied dat volledig op de Archeologische Monumentenkaart is aangeduid als een terrein van archeologische betekenis. Het terrein bevat zowel luchtfotosporen, oppervlaktevondsten en een structuur uit de Romeinse tijd. Ook de oude Eede (kreek je) is in dit perceel gelegen. In het noorden van het AMK- terrein zijn vele vondsten uit de Romeinse tijd terugge- vonden, zowel op het oppervlak als in de bodem. Een deel van het terrein zal op de AMK een hoge archeologische waarde toegekend krijgen en een deel zal van deze kaart verdwijnen. Archeologisch gezien blijven de pleistocene dekzandgronden een zeer interessant gebied. In de Grote Boompolder ten noordoosten van Aardenburg zijn luchtfotosporen onderzocht die op een oud wegtracé leken. In de gemeente Noord-Beveland is onderzoek gedaan naar het verdronken dorp Soelekerke. De exacte ligging van dit dorp is niet bekend. Op Walcheren werd de vliedberg bij het verdwenen dorp Poppekerke in de omgeving van Westkapelle niet in het veld teruggevonden, echter wel resten van het kerkhof van dit gekrompen en verdwenen dorp. In de gemeente Borsele zijn het verdronken dorp Oostkerke en het klooster Monster onderzocht. Hier zijn in de bodem archeologische resten teruggevonden. Mogelijk zijn deze toe te wijzen aan het klooster. De komende maanden wordt aan de rapportage gewerkt. In de volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed kunt u lezen wat de resultaten van het project zijn. Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 6