Heemkundig r @ndje W Heemkundige Kring Philippuslandt GESCHIEDBEOEFENING O www. sint-philipsland. nl Cronicke van den tanife varK i y xmk ARCHEOLOGIE IFGOEDEDUCATIE' MONUMENTENWACH MONUMENTENZORGMUSI STREEKTA- Ontstaan Het was in 2000 dat regelmatig enkele mensen overlegden om tot de oprichting van een historische vereniging te komen. Een van hen was Henry Rijstenbil die de vertrekpunten op papier had gezet voor een heemkunde kring. Na menigmaal moeizaam vergaderen kwam er tenslotte een voorstel op tafel een dia-avond te organise ren en de mening van het publiek te peilen. We kunnen stellen dat op deze avond de eerste steen gelegd is voor de oprichting van een heemkundekring. "Philippuslandt": deze naam stond bij Henry al op het verlanglijstje. Op deze avond gaven meer dan vijftig bezoekers aan dat zij belangstelling hadden. Zij werden kort daarop ook daadwerkelijk lid van een van de jongste verenigingen op dit gebied in onze provincie, waarmee tevens een van de laatste witte vlekken in Zeeland kon worden ingekleurd. De vereniging werd op 26 januari 2001 opgericht en telt nu 314 leden. Jaarlijks verzorgen we in ons dorp ook de Open Monumentendag. Werkgroepen Van meet af aan is geprobeerd werkgroepen in het zadel te helpen. Tot nu toe is dat alleen gelukt met de foto werkgroep en de werkgroep dialect. De laatste komt op gezette tijd bijeen om de vragenlijsten van de Zêêuwse Dialect Verênigieng te behandelen. Daaraan gekoppeld worden Fluplandse uitdrukkingen en/of anekdotes besproken. De fotowerkgroep heeft als voornaamste doel de foto's die aangeboden worden te documenteren. In de korte tijd van ons bestaan staan meer dan 2.500 plaatjes in ons digitale bestand. Zo worden bijvoorbeeld de klassenfoto's van onze scholen digitaal opgeslagen. Doel De vereniging wil de geschiedenis en folklore van Sint-Philipsland, samen met de huidige zeden en gewoonten van haar bewoners onderzoeken, bestuderen en beschrijven voor latere generaties. Vanaf de oprichting wordt gestreefd drie keer per jaar het verenigingsblad Cronicke van den lande van Philippuslandt onder de leden te verspreiden. Bestuur en redactie proberen daarmee de geschiedenis van het dorp te beschrijven, maar tevens ook een band met de leden te onderhouden. Ons is bekend dat het blad aan anderen wordt doorgegeven. Indien dat bij onze leden of belangstellenden inspiratie zou wekken om iets te publiceren, dan zou onze moeite dubbel beloond zijn! Met alle Zeeuwse heemkunde- en historische verenigingen hebben wij contact in de vorm van een ruilabonnement. Activiteiten Jaarlijks wordt in maart de algemene ledenvergadering gehouden, en in oktober of november een leden bijeenkomst. Op beide vergaderingen is na het officiële gedeelte een lezing met vertoning van beelden. Meerdere foto-exposities zijn inmiddels door onze kring verzorgd. In 2003 is op initiatief van onze heemkunde kring de 50-jarige herdenking van de Watersnoodramp herdacht. Ter gelegenheid daarvan werd het boek De Ramp op Sint Philipsland uitgegeven. Tevens werd bij dorpshuis De Wimpel een monument onthuld dat ons blijvend herinnert aan de hulp uit binnen- en buitenland. Het feit dat we op 4 november 2004 zestig jaar geleden werden bevrijd, werd op initiatief van onze kring op gepaste wijze in dorpshuis De Wimpel herdacht. Daaraan is ook in ons verenigingsblad, de Cronicke, en op onze website veel aandacht besteed. In september 2004 was de georganiseerde paardenkeuring een groot succes. Website Onze kring presenteert zich zo breed mogelijk. Jaarlijks met veel foto's en documentatie op de braderie ter plaatse. Verder kunt u ons vinden op: De contributie bedraagt 11,50 per jaar, een gezinslidmaatschap 16. Indien u nog breder geïnformeerd wilt worden, kunt u terecht bij het secretariaat: Telefoon 0167-573119 cmkunckkrine Fopi'tvliei Zeeuws Erfgoed 11 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 11