Open Monumentendag 2006: 'FEEST!' ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCAT GESCHIEDBEOEFENINgMONUMENTEN^WACH. MONUMENTENZORG USEASTREEKTALEN Zeeuws Ej 12 Monumenten van feest, ontspanning en vermaak De Open Monumentendagen vallen dit jaar in het weekend van 9 en 10 september. Het is alweer de twintigste aflevering van dit evenement. Reden om het landelijke thema voor 2006, 'feest', op dit heugelijke feit te laten aansluiten. Overal in het land zijn monumenten opengesteld en vinden rond deze objecten feestelijke activiteiten plaats. In Zeeland zijn de monumenten vooral op zaterdag 9 september te bezichtigen. Zeeland kent een rijke variëteit aan jonge en oude monumenten. Er zijn kerken, boerderijen, molens, vesting werken, enkele kastelen, buitenplaatsen, handels- en industriële gebouwen en natuurlijk allerlei soorten woonhuizen. Ook heeft de provincie veel varende monumenten, die eveneens zijn te bezichtigen. De afgelopen jaren waren de Open Monumentendagen steeds een feest voor jong en oud. Dit jaar wordt het zeker niet anders. Speciale aandacht gaat dit keer uit, vanwege het landelijke thema, naar monumenten die raakvlak hebben met feestvieren, ontspan ning en vermaak. Denk hierbij aan theaters, schouwburgen en biosco pen of hotels, herbergen, cafés, dorpshuizen en sociëteiten. Maar ook een concertzaal, feest- of balzaal, of 'de mooie plaats in huis' zullen te zien zijn. Ook kleinere monumentale objecten en bouwwerken als muziekten ten, circustenten, oude draaimolens en draaiorgels staan extra in de belangstelling. De vele feestelijke activiteiten in en rond de monumenten zijn afgestemd op alle leeftijden. Er zijn boeken- en rommelmarkten, spelen en wedstrijden, optredens van muzikanten en andere artiesten. Bovendien zet men puzzel-, wandel-, fiets- en autoroutes uit langs historische plaatsen, gebouwen en andere bezienswaardig heden. Zeeuwse identiteit Monumentale gebouwen en objecten vertellen ons 'in levende lijve' over de Zeeuwse geschiedenis en maken onlosmakelijk deel uit van de Zeeuwse identiteit. Ze vormen een 'levend archief' van de provincie. Het is dan ook van het grootste belang dat er nu en in de toekomst op een goede en verantwoorde wijze mee wordt omgegaan. Eigenaren van deze objecten, maar ook de gemeenten waarbinnen ze staan, kunnen hun bezoekers op de Open Monumentendagen met trots en plezier hun waardevolle bezit tonen. Ook kan uitgebreid worden verteld over de historie van de objecten, hun eigenaren en gebruikers, de ontwikkelingen van de lokale gemeenschap en de historisch-geografische relatie tot de rest van Nederland. Ga er opuit, het is FEEST overal in Zeeland! Iedere plaats in Zeeland heeft wel een centrale plek, plein of marktplaats waaraan een kerk, een schoolgebouw en een aantal andere monumentale panden en objecten liggen. Ook hebben ze elders vaak een monumentale windmolen die de moeite waard is. Zoek dit jaar met Open Monumentendag eens de kleinere dorpskernen op, of ga naar een ander 'eiland' of naar Zeeuws- Vlaanderen, doe mee aan een uitgezette historische wandel-, fiets- of autoroute. Kortom, doe eens wat anders dan u met de Open Monumentendag tot nu toe gewend bent. Musea, monumenten, attracties, optredens en festiviteiten zijn op Open Monumentendag (OMD) geheel gratis of hebben een zwaar gereduceerd tarief. De gidsen die u rondleiden zijn veelal vrijwilligers, met een grote passie voor het gebouwde erfgoed in Zeeland. Ze zetten zich deze dag geheel belangeloos voor u in. Informatie Informatie over de opengestelde monumenten en de festiviteiten daaromheen is te verkrijgen via de website van de landelijke stichting Open Monumentendag, www. openmonumentendag, nl Hier kunt u het dagprogramma van de Open Monumentendag van iedere gemeente in Zeeland bekijken en raadplegen. De meeste Zeeuwse gemeenten geven een speciale OMD-brochure uit, die bij de gemeentehuizen, scholen, het plaatselijke VVV-kantoor of poskantoor te verkrijgen is. Op de Open Monumentendag zelf zijn de genoemde brochures vaak nog te verkrijgen bij de grotere monumenten in de gemeenten. Daarnaast wordt enkele weken vóór de Open Monumentendag in de huis-aan- huisbladen veel aandacht besteed aan de plaatselijke monumenten en bijbehorende festiviteiten.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 12