Kennismaken met Monumentenwacht Zeeland? Böstenkot Dat kan op 9 september tijdens de Open Monumentendag HONUM1: archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningM O NUM ENTENWAC H T monumentenzorgmuseastreektalen Eén plaats kunnen we u al vertellen: Goes, voor de andere locatie verwijzen we u naar onze website, www.scez.nl, waarop begin september meer informatie over de twee demonstraties van Monumentenwacht Zeeland te vinden zal zijn. Monumentenwacht Zeeland levert een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumenten panden. Momenteel maken eigenaren van ruim negenhonderd monumenten gebruik van de diensten van deze monumenten- wacht. Met goed uitgeruste bussen rijden vier ploegen van elk twee wachters door de hele provincie. De objecten die zij inspecteren variëren 'van groot tot klein' en 'van hoog tot laag'. Het kan om een grenspaal gaan, of een kerk, een kasteel, een molen of een woonhuis. Indien hieraan kleine gebreken worden geconstateerd, dan worden deze direct verholpen. Via een gedetailleerd inspectierapport krijgt de eigenaar vrijblijvend advies over de gewenste herstel- en onderhouds werkzaamheden. Wilt u meer weten over de werkzaamheden van Monumentenwacht Zeeland, raadpleeg dan www.scez.nl, of breng op 9 september een bezoek aan een van de twee locaties waar de monumentenwacht een presentatie verzorgt. Presentatie van de monumentenwacht in 2005 bij Kasteel Westhove, te Domburg. Uw eerste indruk van de titel boven dit stukje is misschien dat het gaat over een oneerbiedige uitdrukking voor het paleis van onze koningin. Nee, een kot waar onze vorstin in woont is niet wat we bedoelen. De vorsten op een woning zijn de dakpannen die een prominente plaats innemen bij de afwerking van uw dakbedekking. Als sluitstuk bevinden deze pannen zich, als een vorst, hoog verheven op de nok van uw huis. Waarschijnlijk is daarom de naam vorstpan in zwang geraakt. Deze dakpannen dienen als afdekking tussen twee dakvlakken en liggen schubvormig over elkaar. Een uitzondering hierin vinden we op Schouwen-Duiveland, waar de meeste vorstpannen tegen elkaar gestuikt liggen. Nu weer terug naar het vorstenkot. Om schoorstenen aan de bovenzijde te beschermen tegen inslag van regenwater en in sommige gevallen om de trek te bevorderen, worden ingenieuze bouwwerken van vorstpannen boven op de kop van een schoorsteen gebouwd. Hier wordt dus letterlijk met vorsten een kot gebouwd om de schoorsteen van een afdekking te voorzien. Een moeilijke werkje, waarbij de vorsten op hun zijkant lijken te balanceren en het geheel van pannen elkaar in stand moet houden. Onderhoudsgevoelig ook, zo in weer en wind bovenop de schoorsteen en bijeen gehouden door fijne specieranden. Maar een fraai gezicht is het zeker. Natuurlijk kunt u kiezen voor een metalen schoorsteenkap op uw woning, maar een monument is pas echt af als het bekroond wordt met een vorstenkot. Wim Jakobsen, 1ste monumentenwachter Afdekkende vorstpannen boven op een schoorsteen. Zeeuws Erfgoed 13 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 13