mm Ml Ml ÜMÜ Nuttige dieren in uw monument \m dl M KbiNW hjt) imiiffl - Een grootoorvleermuis op een kerkzolder. ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINgM O N UMENTENWACH T MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Bij het aanduiden van gebouwen wordt altijd direct gekeken naar de oorspronkelijke functie waarvoor ze gebouwd zijn. Een kerk is gebouwd als plaats van samenkomst voor gelijke geloofsgezinden. Een windmolen is een bouwwerk werktuig, waarmee men in het verleden graan tot meel vermaalde of men boomstammen tot planken ging verzagen; een boerderij is gebouwd voor agrarische doeleinden. Een geringde kerkuil uit een nestkast van een boerderij. Naast deze oorspronkelijke functie van een gebouw, biedt het ook - vaak ongewenst - huisvesting aan dieren en planten. Zo hebben zich in de loop van de jaren in veel oude kerken vleermuizen gehuisvest en hebben zich in veel oude boerderijen kerkuilen genesteld. Zwaluwen nestelen in grote aantallen in en aan gebouwen. Niet voor niets bezoeken liefhebbers van korstmossen en muurplanten vaak eerst oude gebouwen, omdat bijzondere soorten doorgaans vooral te vinden zijn op de eeuwenoude muren van monumentale panden. Door het efficiënter inrichten en gebruiken van de huidige gebouwen maar ook van onze gehele leefomgeving worden de eerdergenoemde 'medebewoners' bedreigd. Het ontbreken van passende huisvesting alsook het ontbreken van voldoende voedsel zijn oorzaken dat veel soorten steeds zeldzamer worden of zelfs met uitsterven worden bedreigd. Veel nuttige planten en dieren zijn de laatste jaren verdwenen of in aantal en qua leefgebied zeer sterk achteruit gegaan. Het is goed om deze planten en dieren te beschermen, zodat ze niet spoorloos verdwijnen uit ons snel veranderende landschap. Ook de overheid vindt dit heel belangrijk, hetgeen blijkt uit de invoering van de Flora- en Faunawet. Deze wet geeft aan welke planten en dieren een beschermde status hebben en dus niet straffeloos mogen worden verwijderd of vernietigd. Door veel mensen wordt de Flora- en Faunawet gezien als hinderlijk en als een beperking om maatregelen uit te voeren. Is dit terecht, of hebben ook de beschermde plan ten en diersoorten recht op een eigen plek in deze wereld? Deze beschermde planten en dieren zijn immers ook nuttig voor de mens als individu en voor de samenleving als geheel. Vleermuizen vangen namelijk elke nacht veel voor mens en gebouwen schadelijke en onschadelijke insecten. Kerkuilen kunnen ons helpen om muizenplagen te voorkomen. Elke diersoort heeft zo zijn eigen plaats in een netwerk waarin de één het voedsel vormt van de ander, de voedselketen. Hoe meer diersoorten er verdwijnen, des te onstabieler wordt deze keten, met alle nadelige gevolgen van dien. Het is dan ook heel belangrijk om te voorkomen dat dieren met uitsterven worden bedreigd. Vaak kan op eenvoudige wijze rekening gehouden worden met de aanwezigheid van deze dieren en kost het nauwelijks extra moeite ze te beschermen. U kunt ook proberen actief voor deze dieren op te komen. Maak bijvoorbeeld een kerkzolder geschikt voor vleermuizen. Of plaats een kerkuilkast in uw boerenschuur. Wilt u meewerken aan het behoud van deze dieren in uw gebouw monument? Stichting Landschapsbeheer Zeeland te Goes kan u informeren over maatregelen en voorzieningen om dit te realiseren. Boudewijn Jacobusse, Stichting Landschapsbeheer Zeeland Ravelijn de Groene Jager 5 4460 AR Goes telefoon 0113-230936 info@slz. landschapsbeheer. nl www.landschapsbeheer. nl/zeeland Stichting Landschapsbeheer Zeeland Zeeuws Erfgoed 14 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 14