Kansen voor gemeenten, kansen voor kerken Netwerkdag steunpunt in kader van religieus erfgoed MONUMENTENZORG T3 _ra i.Tk LfJ ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MUSEASTREEKTALEN Historische kerken u-J in Zeeland Het onderzoeksrapport van de pilot Historische Kerken in Zeeland (Provincie Zeeland, 2005) brengt problemen in kaart t.a.v. de instandhouding van historische Zeeuwse kerken en geeft aanbevelingen voor beleid. Meer informatie over het rapport is te vinden op n monumentenzorg op www.scez.nl Anita Blom vertelt over het belang van Wederopbouw. Op 18 mei waren vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten en diverse religieuze actoren bijeen in de Westerkerk te Goes om te spreken over de bijzondere problematiek van instandhouding van kerkgebouwen. De netwerkdag was een eerste concreet resultaat van het onderzoek naar historische kerken in Zeeland, dat verleden jaar is uitgevoerd door de SCEZ, in opdracht van de Provincie Zeeland. In Zeeuws Erfgoed van december 2005 is uitgebreid ingegaan op de uitkomsten van dit onderzoek. Op de netwerkdag werd vooral gekeken naar hoe het nu verder moet en wat er met de aanbevelingen uit het onderzoek gedaan kan worden. Dagvoorzitter Gerrit Schoenmaker geeft aan dat het doel van deze dag het uitwisselen van informatie en het maken van afspraken is. In een korte historische schets maakt hij duidelijk hoe vroeger het samenvallen van Staat en Kerk voor een sterk opdrachtgeverschap zorgde: soevereine steden bouwden kerken uit de opbrengsten van accijns verhoging op bier en wijn! Na de Franse Revolutie wordt de scheiding tussen Kerk en Staat ingevoerd en komt de financiering in handen van de kerk. Bij de teloorgang van kerkgebouwen spelen veel sentimenten mee en hij haalt in dit verband de historicus Simon Schama aan. Ondanks de geschonden aarde, blijft de herinnering hangen, als een mythisch idee, als een stille kracht die besluiten van mensen beïnvloedt. Een kerkgebouw is een plek van herinnering (doop, huwelijk, uitvaart) en die moet niet zomaar worden afgebroken. Aan de aanwezigen de taak een strategie te ontwikkelen om de kerken te behouden als materialisering van de herinnering. Als eerste spreker geeft David Koren, coördinator van het Steunpunt Monumentenzorg, een uiteenzetting van de belangrijkste conclusies uit het onderzoek. Hij behandelt drie problemen rond de instandhouding van de Zeeuwse kerken: de ontkerkelijking, de vitaliteit van het draagvlak en de onderhoudstechnische staat van de kerken (zie ook Zeeuws Erfgoed van december 2005). Hij besluit zijn betoog met de constatering dat kerk en overheid een gedeelde verantwoordelijkheid hebben waar het gaat om het behoud van kerkgebouwen. Sloop van kerken geeft emotionele schade en is kapitaalvernietiging. Extra aandacht is nodig voor de wederopbouwkerken en voor het behoud van de leefbaarheid van dorpen. Hergebruik of herbestemming moet het uitgangspunt zijn. De kerk is immers het hart van de stad of het dorp. Wederopbouwkerken Wederopbouw was specifiek het thema van de tweede bijdrage. Onder de titel 'God in een betonnen blokken doos: de waarde van wederopbouwkerken' gaat Anita Blom van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in op het 'Project Wederopbouw'. De doelstelling van dit project is het bevorderen van kennis over en de waardering voor de bouwkunst en de stads- en dorps- en landschapsstructuren van de wederopbouwperiode (1940-1965), en het bevorderen van een blijvende integratie van waardevolle cultuurhistorische elementen en structuren in het veranderend leefmilieu. Deze doel stellingen kunnen alleen in alliantie met andere partijen behaald worden. Binnen het project zijn diverse typen gebouwen onderzocht, waaronder de wederopbouwkerken uit Brabant. De objecten die geïnventariseerd zijn, zijn opgenomen in een databank die via internet geraadpleegd kan worden (www.monumentenzorg.nl). In deze databank zijn ook de gegevens van vijf Zeeuwse kerken opgenomen, terwijl er meer dan vijftig gebouwd zijn in de betreffende periode! Het is dan ook de bedoeling dat in de toekomst ook de Zeeuwse kerken geïnventariseerd zullen worden. Vormgeving en inrichting van kerken die gebouwd zijn in deze periode wijken vaak in diverse opzichten af van die van kerken die in voorgaande perioden zijn gebouwd. Na de Tweede Wereldoorlog vinden immers nieuwe ideeën ingang m.b.t. het gebruik van materialen en de inrichting van de kerk. Uiteindelijk zal een dergelijke inventarisatie gebruikt worden bij het ontwikkelen van nieuw beleid voor aanwijzing en selectie van monumenten. Dit is dringend noodzakelijk, want de nood voor deze categorie onbeschermde gebouwen is hoog. Daarbij is herbestemming vaak lastig, omdat het moeilijk is een passende functie en een economische drager te vinden. Verkoop en sloop van een kerkgebouw levert vaak financieel meer op. Anita Blom vraagt dan ook aandacht voor de cultuurhistorische waarde van het religieus erfgoed. Kerken zijn de expressie van een gemeenschap op een bepaald moment in de tijd en het is van belang dat alle betrokkenen zich uitspreken over behoud of sloop of over herbestemming. "Slopen kan maar één keer!" Breda als voorbeeld? In de gemeente Breda voert men een actief beleid wat het behoud van kerken betreft. Hier heeft men geleerd van de sloop van reeds twaalf kerken in de historische binnenstad. Deze sloop heeft grote publieke en politieke beroering teweeggebracht en het klimaat geschapen waarin de gemeente nauwkeurig is gaan sturen op het nog resterende religieuze erfgoed. Er is gezocht naar een middel om de situatie in beeld te brengen en om te gebruiken bij de keuze tussen behoud, herbestemming of sloop. Dat middel is het 'Kerkenboek'. Beleidsmedewerker Marc Berends vertelt dat het kerken boek een overzicht geeft van alle, in de gemeente Breda nog aanwezige kerken, de status (wel of geen beschermd monument), de cultuurhistorische waarde (wel of niet behouden), de termijn waarbinnen men verwacht dat de kerk aan de eredienst zal worden ontrokken en vervolgens de mogelijke vorm van herbestemming. De gemeente houdt in haar beleid dus al rekening met het mogelijk vrijkomen van bepaalde kerken. Zo kunnen bepaalde ontwikkelingen of gemeentelijke voorzieningen dus gekoppeld worden aan een kerk waar te zijner tijd toch een passende herbestemming voor gevonden zou moeten worden. Zeeuws Erfgoed 16 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 16