monumentenzorg* Stadswandeling 'Historische huisnamen' archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtMON U MEN 1 ENZO RGMUSEASTREEKTALEN Natuurlijk is het ook een zaak van de kerken zelf. Zij zullen zich ook open moeten stellen voor derden en overleg moeten aangaan. Daarbij kunnen kerken ook een hoop van elkaar leren. Iemand uit kerkelijke hoek stelt dat kerken daarbij ook moeten leren meer diaconaal te gaan denken, naar buiten treden naar de samenleving. Voor alle partijen is er dus nog een hoop werk aan de winkel. De SCEZ zal er in ieder geval aan (blijven) bijdragen dat de gesprekken op gang komen en dat partijen elkaar beter gaan vinden. Mogelijkerwijs komt de Hervormde kerk van Groede al eerste in aanmerking voor de nieuwe provinciale regeling voor kerken met restauratie achterstanden. - De verantwoordelijkheid voor het cultureel historisch erfgoed ligt niet alleen bij de kerken. Het gaat om het erfgoed van de gehele gemeenschap en de verantwoor delijkheid ligt ook bij de gehele gemeenschap; - Men moet in een eerder stadium nevengebruik van een kerkgebouw mogelijk maken. Een tijdelijke dubbelfunctie kan immers helpen de tijd tot een mogelijke herbestemming te overbruggen; - Herbestemming is een proces waarmee men tijdig moet beginnen. De discussie begint vaak te laat, als de urgentie te hoog is en de problematische randvoorwaarden zijn toegenomen. Men moet pro-actief opereren, niet wachten tot iets een probleem wordt; - Problemen moeten worden opgelost in een goede sfeer. Het inzetten van ambassadeurs is een wervend idee dat ook in Zeeland te realiseren moet zijn. Men moet zich concentreren op mogelijkheden en niet op problemen; - Zestig procent van de kerken heeft geen sluitende exploitatie. Men sluit echter uit angst en onvermogen hiervoor de ogen. Een handreiking vanuit de burgerlijke gemeente is hier gewenst waar het gaat om financiële ondersteuning en hulp bij herbestemming. De voorzitter constateert een behoorlijke eensgezindheid onder de aanwezigen. Het is vandaag vooral duidelijk geworden dat de zorgen om kerkgebouwen de aandacht verdienen van zowel de kerkelijke als de wereldlijke overheden. Gemeenten zijn vaak niet op de hoogte van de problemen van de kerken. Als zij het stadsbeeld willen bewaren, kunnen gemeenten zich niet afzijdig houden. Het belang van structureel overleg tussen gemeenten en plaatselijke kerkelijke organisaties wordt dan ook door iedereen onderschreven. Een oud-wethouder merkt op dat het vreemd is dat een gemeente jaarlijks overleg pleegt met ondernemersclubs, sportverenigingen, culturele verenigingen en vele andere gremia, maar niet met de kerken. De Middelburgse binnenstad kenmerkt zich door een hoge huisnaamdichtheid: de compacte historische kern omvat niet minder dan achthonderd authentieke huisnamen. Tijdens de Open Monumentendag 2006 op 9 september verzorgt Ed de Graaf een stadswandeling, een nadere kennismaking gericht op het gebruik en de betekenis van huisnamen, met tevens aandacht voor gevelstenen en -detailleringen in relatie tot het huisnaamgebruik. De gids is onder meer auteur van de publicatie d' Guld Waerrelt - De wondere huisnaamwereld van Middelburg. Aan de hand van publicaties, rondleidingen, radioprogramma's, lezingen en adviezen stelt hij zich ten doel het particulier en bestuurlijk initiatief te bevorderen om verdwenen huisnamen in ere te herstellen. Aanvang: 10.00 uur, 11.30 uur, 14.00 uur en 15.30 uur Duur: 75 minuten Vertrekpunt: Vismarkt Middelburg Reservering gewenst: huisnamen. mburg@zeelandnet. nl Deelname: gratis Zeeuws Erfgoed 18 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 18