Heropend Positionering: nieuw promotiemateriaal voor toerisme Profilering: onderscheidend collectiebeleid Stadhuismuseum Zierikzee ontzamelt numismatische bestanden archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgMUSEAstreektalen In de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed werd reeds melding gemaakt van de tentoonstelling 'museuMetamorfose', die momenteel door de provincie reist en waarin aandacht wordt besteed aan herinrichtin gen in Zeeuwse musea. Aan het lijstje 'heropende musea' kan sinds 22 juli het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg worden toegevoegd.. Ter opluistering van deze gebeurte nis gaf een detachement Romeinse soldaten van het Legio X Gemina onder grote publieke belangstelling demonstra ties van hun militaire kunnen. Bovendien verzorgden zij een wachtbeurt voor het museum. Twee andere opvallen de verschijningen waren de Romeinse meisjes Lydia en Lisa (gekapt volgens de nieuwste Romeinse mode). De middeleeuwse afdeling van het museum wordt voorjaar 2007 geopend. De modernisering van het Gemeentelijk Archeologisch Museum kadert in het Interreg IIIa-project ROMA, waarin wordt samengewerkt met de Oost-Vlaamse gemeente Maldegem en de West-Vlaamse gemeente Oudenburg. In verschillende regio's in Zeeland werkten musea afgelopen zomerseizoen nauw samen in de publiciteit naar toeristen. Op Walcheren gaven negen musea in samenwerking met de VVV Walcheren en Noord-Beveland een Schatkaart uit. Op de kaart zijn naast musea nog andere schatten te ontdekken, zoals vliedbergen, kerkringdorpen en een Karolingische burg. In West Zeeuws-Vlaanderen vertelden acht musea in een fraai verhalen boekje (in samenwerking met de VVV Zeeuws Vlaanderen) waarom deze regio zo apart is. Op Schouwen-Duiveland ten slotte ontwikkelden de musea in samenwerking met de VVV Schouwen-Duiveland een arrangementenprogramma en gaven de acht musea samen een minicard uit met zogeheten 'free gift'. De promotieacties sloten goed aan bij een afgelopen jaar door de Vereniging van Zeeuwse Musea ingezet beleid op meer samenwerking tussen musea en de toeristische sector. Eén van de aandachtspunten in het nieuwe provinciaal museumbeleid is een meer onderscheidend collectiebeleid per museum. Dat betekent dat een aantal musea hun beleid hierin komende jaren zullen gaan aanscherpen. Onderstaand praktijkvoorbeeld beschrijft hoe afgelopen jaar in Zierikzee in het kader van het collectiebeleid de numismatische collectie (munten, penningen, papiergeld en aanverwante objecten) onder de loep werd genomen. Bij de numismatische objecten vormt de bepaling van echtheid en staat van bewaring een groot probleem. Beide aspecten zijn van belang omdat die in hoge mate de financiële waarde van de objecten bepalen en niet zelden ook de (cultuur)historische waarde. Najaar 2005 benaderde Stadhuismuseum Zierikzee hiervoor drs. Willem van Moll, registertaxa- teur van numismatische voorwerpen. Van Moll bepaalde van elk object of de conditie goed, matig of slecht was en of er bepaalde maatregelen nodig waren. Aan de hand van de indeling A-D uit het landelijke Deltaplan Cultuurbehoud (selectieve- en kwalitatieve aanpak van de behouds- problematiek in musea uit begin jaren negentig) werd aangeduid welke plaats een object binnen de Collectie Nederland inneemt. Zo behoren de Zierikzeese gildenpenningen tot de kerncollectie. Ook ijkplaten van de regionale Zeeuwse kantoren voor de waarborg van gouden en zilveren werken behoren hiertoe. Objecten waarvan het verband met Zierikzee c.a. onbekend is en die niet relevant zijn voor de collectie van het Stadhuismuseum zijn administratief afgezonderd. Penning van Metselaarsgilde, datering circa achttiende-eeuws, Wittop Koning Zierikzee 10.1 (foto Willem van Moll). Tevens is van elk object een numismatisch verantwoord kwaliteitsoordeel gegeven. Conservatoren Peter Priester en Minke van Meerten van het Stadhuismuseum kunnen nu beter bepalen welke numismatische objecten in aanmerking komen voor conservering dan wel restauratie. Indien nodig kan worden besloten tot ontzamelen. Voor de muntentaxatiedag in Middelburg op 4 augustus in De Burg was veel belangstelling. Ruim veertig mensen uit Zeeland hadden zich aangemeld om hun privé-collectie door Willem van Moll te laten taxeren. De taxatiedag was een initiatief van weekblad De Faam in samenwerking met de SCEZ. (foto Ramon de Nennie) Zeeuws Erfgoed 19 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 19