Presentatie van tentoonstelling over Zeeuwse dialecten Meeluisteren bij 'De Zeeuwse Klapbank' archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseaS T REE KT ALEN Het was zover. Op 30 juni werd de tentoonstelling over de Zeeuwse dialecten officieel gepresenteerd aan enkele genodigden. Gedeputeerde George van Heukelom plugde de audiostekker in, twee verhalenvertellers staken van wal en na afloop werden er hapjes uit de Zeeuwse keuken geserveerd. Tot en met 10 november is 'De Zeeuwse Klapbank' nog elke werkdag te bezoeken tussen 10.00 en 16.00 uur in gebouw De Burg van de SCEZ aan de Groenmarkt 13 in Middelburg. De tentoonstelling is opgebouwd uit drie grote delen. Het eerste onderdeel zijn de luisterhokjes, waarin de bezoeker stukjes dialect uit heel Zeeland kan beluisteren. Deze fragmenten dateren uit de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Het jongste stukje is begin jaren tachtig opgenomen, het oudste in januari 1961. In de luister hokjes hoort u fragmenten over de Ramp, over de land bouw en over alledaagse dingen zoals die zich afspeelden in die jaren. Op een scherm leest u de vernederlandste versie van wat er te horen is. In totaal zult u er vijftig stukjes van ongeveer vier of vijf minuten kunnen beluisteren. In deze opstelling zijn ook enkele informatieve wanden aangebracht, waarop u wetens waardigheden vindt over de Zeeuwse dialecten. Voor wie niet zo geïnteresseerd is in wat er toentertijd gebeurde of voor wie graag verhalen en liedjes hoort, staan er ook twaalf bioscoopstoelen opgesteld waarin per stoel vijf verhalen of liedjes te beluisteren zijn. Elke stoel is een dialectregio. Zo hoort u op de vier stoelen die de noordgroep uitmaken, verhalen en liederen uit Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland. De zuidstoelen zijn voor Zeeuws- Vlaanderen. Daarin hoort u verhalen en liederen uit West-Zeeuws-Vlaanderen, het Land van Axel, het Land van Hulst en de grensstreek. Zuid-Beveland en Walcheren hoort u in de middengroep. Uiteraard hoort u hier bekende namen zoals Engel Reinhoudt, Adri Oosterling, Jopie Minnaard en vele anderen uit de diverse vertelkringen. Er staat ook een bank. Op deze (klap)bank kunt u rustig wat informatie bekijken, taalkaarten bekijken, met andere bezoekers praten over wat u gehoord hebt, of op de ingebouwde computer bijkomende informatie opzoeken. Daarin kunt u bijvoorbeeld de sprekende kaart van het Meertens Instituut vinden en fragmenten uit de Taalkamer van het Huis van Alijn in Gent. In de opstelling in de publieksruimte van De Burg staat de computer nog los, maar zodra de tentoonstelling op reis gaat, wordt hij ingebouwd in de bank. De tentoonstelling reist vanaf volgend jaar twee jaar lang via de Zeeuwse bibliotheken. De reisroute van de tentoonstelling zal te raadplegen zijn op www.scez.nl U krijgt uiteraard in de volgende nummers van Zeeuws Erfgoed ook te horen waar 'De Zeeuwse Klapbank' zich op dat ogenblik bevindt. Wilt u meer informatie over deze tentoonstelling, neem dan contact op met de consulent streektalen (v.de.tier@scez.nl of 0118-670883). We hopen uiteraard u te mogen ontmoeten in De Burg of in een van de bibliotheken. Op 29 september is er een symposium rond deze tentoonstelling. Meer informatie daarover vindt u op de volgende pagina. Deze tentoonstelling is mogelijk gemaakt dankzij enkele vrijwilligers van de diverse verenigingen met de steun van de Provincie Zeeland, het VSBfonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds en de Zeeuwse Bibliotheek. Materiaal werd ter beschikking gesteld door het Meertens Instituut (Amsterdam), de vakgroep Nederlandse Taalkunde (Universiteit Gent), Omroep Zeeland en de Beeldbank Zeeland van de Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Erfgoed 22 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 22