Dialectendagen, andere dialectbijeenkomsten en enquêtes De Nationale Verteldagen a,ch,o1«g„«„go,d«d„ca,„g,!ch„d«o„,n„gmon„m,n„nwach„on„m«n„nzorgm^, .STREEKTALEN Toneelstukken Op 29 september organiseert de SCEZ in samenwer king met de Provincie Zeeland een symposium rond de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' in de filmzaal van de abdij in Middelburg. Enkele sprekers vertellen over collecties gesproken taal, over de ontsluiting ervan, over tentoonstellingen van dit type elders. Daaraan is ook een bezoek gekoppeld aan de tentoonstelling in De Burg. Wie informatie wil of zich wil inschrijven voor deze namiddag kan terecht bij de consulent streektalen v.de.tier@scez.nlof 0118-670883). Aanmelden is verplicht. Op 21 oktober 2006 is het weer zover. Dan is er weer een dialectdag van de Zeeuwse Dialectvereniging. De dag vindt plaats in De Vroone in Kapelle. Het thema is 'dialect en muziek'. Wilt u meer weten over deze dag, dan kunt u contact opnemen met de secretaris van de vereniging Rinus Willemsen, 0115-481521. Op 25 november 2006 is er het slotevenement van de wedstrijd 'Zing Zeeuws'. De jury bepaalt er wie in de twee categorieën (ingezonden teksten en ingezonden nummers) de drie geldprijzen wegkaapt. Wilt u erbij zijn in De Vroone in Kapelle, neem dan contact op met dialecCmreiek@zeeCandnet.nl0118-470394. Op 17 maart 2007 is er weer een Nederlandse Dialectendag. Deze dag vindt plaats in Mechelen in België. Wie inlichtingen wil over deze tweejaarlijkse dialectendag kan terecht bij de consulent streektalen. Zoals gewoonlijk hoort bij die dag ook een dialectenboek, met bijdragen van iedere regio in Vlaanderen en Nederland. Om de vier jaar houdt de Stichting Nederlandse Dialecten dan ook een enquête en verwerkt de gegevens daarvan in het dialectenboek. Deze keer staat de dag en dus ook de enquête in het teken van 'kinderspel'. Het gaat niet alleen om de kinderspelen van vroeger, maar ook over heel moderne kinderspelen. Zo wordt gevraagd naar namen voor een mp3-speler, voor barbiepoppen, maar ook touwtjespringen en andere blijvende spelletjes komen aan bod. U mag ook een Top 5 van uw favoriete spelletjes opgeven. De enquête is te vinden op www.dcancstcedag.be of www.dcancstcedag.en U kunt de enquête invullen tot 15 oktober 2006. Vorige keer werd u opgeroepen om een enquête in te vullen over dialectgebruik. Dat kan nog altijd. Als u in Zeeland woont of gewoond heeft, kunt u op www. Ict. ii. en/taalcvaluatic/zccuws de enquête nog invullen. We excuseren ons trouwens voor het technische probleem dat ten tijde van het verschijnen van het vorige nummer de toegang tot de enquête verhinderde. Die problemen zijn ondertussen opgelost. Wel is het zo dat er een tussentijdse balans is opgemaakt. Martine Schrier, studente taalwetenschap, heeft immers haar werk gebaseerd op de eerste 1567 enquêtes. De resultaten hiervan worden later deze maand bekend gemaakt via de Zeeuwse media, op het hierboven genoemde symposium op 29 september en ook in het mededelingenblad van de Zeeuwse Dialectvereniging Nchalceeca. Wilt u dit tijdschrift ontvangen, neem dan contact op met de secretaris van de vereniging Rinus Willemsen, 0115-481521. De verhalenvertellers van de Vertelkring Midden Zeeland vertelden op zaterdag 27 mei op drie bijzondere plekjes een verhaal in hun eigen streektaal. Om 14.00 en 15.30 uur kon u naar hen luisteren in het praathuis, op de klapbank of de leugenbank want daar gebeurde het, in Arnemuiden, in Ritthem en in Oost-Souburg. In Oost-Souburg staat een klapbank bij het NS-station. Ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van twee mannelijke inwoners werd op initiatief van de toenmalige burgemeester een zitbank voor bejaarde mannen gebouwd. De bank werd in 1965 onthuld door de toen 101-jarige meneer Suurmond. De klapbank is in 2005 bij het station komen te staan. Vertellers van dienst waren Jo Koeman, Corry Arendse, Rachel van de Vrede en Albert Goeman. Het weer was deze keer echt een spel breker. Niet omdat het te warm was, zoals twee jaar geleden, maar omdat het water goot. Gelukkig bleken hier en daar toch enkele luisteraars bereid te zijn om het hondenweer te trotseren. In Ritthem leverde dat een leuk onderonsje op in het praathuis. Eerder die week is er ook verteld in Zeeuws- Vlaanderen. In samenwerking met de VVV Zeeuws-Vlaanderen en in het kader van de Week van de Zee en de Nationale Verteldagen vertelde Vertelkring Kiosk op 21, 24 en 26 mei in Terneuzen, Paal en Groede haar programma 'Op reis: zeeën van tijd'. Vijf vertellers brachten hun verhaal met muziek van Conchita de Krijger. Vertellers van dienst waren Julien Blommaert, Rosita de Bakker-van Roeyen, Conchita de Krijger, George Sponselee en Ed Steijns. In de afgelopen vijftien jaar heeft Jopie Minnaard een tiental korte toneel stukken geschreven in het dialect van Zuid- Beveland. Deze stukken zijn vele malen gespeeld door de toneelgroep Ad Hoc. Nu deze groep opgehouden heeft te bestaan wil Jopie de stuk ken beschikbaar stellen aan andere groepen. Zij heeft daartoe een drietal stukken opnieuw bewerkt. Bij gebleken belangstelling zal zij ook de overige stukken bewerken. De titels van de drie stukken zijn: 'Voe 't lapje ehouwe'; 'Logeren bij de boer' en ''t Akkevietje van Tante Tanne'. Een korte inhoud en aanwijzingen bij de stukken zijn te vinden op www.sscz.el Voor een zichtzending en bestelling kunt u contact opnemen met de consulent streek talen of met Jopie Minnaard, telefoon 0113-561905; e-mail jmceeaaedl @zcclaedect. el Ondanks hct slcshtc wcce kwamce cekclc bczockces dc vcetcllces cce haet oedce dc eccm stckce ce Aeecmicdce (foto's Coeey Aecedsc). Zeeuws Erfgoed 23 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 23