.Zeeuws ngennn o september 2006 Tederjt VOOR DRADEN PUBLICATIES Zeeuws Erfgoed september 2006 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Bewoners van de Spanjaardstraat, verzorgd door de werkgroep Spanjaardstraat (Vlissingen, 2006) 95 pag. Een nieuw soort 'petit-histoire'. In het boekwerkje wordt verteld wie er door de eeuwen heen in de Middelburgse Spanjaardstraat hebben gewoond, hoe de huizen er uitzagen, wat voor werk de bewoners deden en welke openbare functies werden uitgeoefend. Bekende bewoners waren onder meer dr. Samuel Coronel en mr. Pieter Pous. Martin van den Broeke, Funeraire cultuur: Middelburg (Rotterdam, 2006) 64 pag. Aan alle (voormalige) begraafplaatsen in de gemeente Middelburg gewijde publicatie, deel van een door de Vereniging De Terebinth uitgegeven reeks. Valentijn Byvanck (red.), Wonders (Middelburg 2006), 100 pag, foto's. Het Zeeuws Museum gaf afgelopen jaar en geeft dit jaar opnieuw voorproefjes van de wonderkamers in de nieuwe vaste opstelling vanaf 2007. Veel objecten uit de collectie hebben hun oorspronkelijke functie verloren. Het zijn inmiddels objecten van verwondering geworden. Een aantal van deze objecten zijn gefotografeerd, gestileerd en in een eigentijdse en hippe publicatie weergegeven. Een verrassende benaderingswijze die helaas de eenvoud en schoonheid van een aantal geselecteerde objecten niet altijd ten goede komt. J. Ch. Cornelis, Stad en Land van Philippine in de historie 1505-2005 (Philippine, 2005) 159 pag, ill. De derde herziene druk van een oorspronkelijk in 1955 verschenen werk. De tweede druk (1955-1980) werd herzien door Rob Slock, de nieuwste uitgave (1980-2005) door de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine. Zestien hoofd stukken waarvan de eerste veertien van de hand van Cornelis over onder meer de geboorte van de stad, haar ligging in de vuurlinie in de strijd tegen de Spanjaarden, twee beroemde inwoners van Philippine, de Franse tijd en de kerken. Jan van Damme, Stemmen uit de sjoel van Middelburg (Middelburg, 2006) 120 pag., ill. Het achtste deel in de serie 'OOG-getuigen van de 20ste eeuw'. Aan de hand van zes biografische levensschetsen wordt het verhaal van de joodse synagoge in Middelburg en de joodse gemeenschap verteld. Daarin onder meer aandacht voor de Middelburgse synagoge voor 1940, de verschrikkingen van de oorlog, de terugkeer van het joodse gevoel en de restauratie van de synagoge, nu elf jaar geleden. Cor Heijkoop, Averij voor Ter Neuzen. Twee eeuwen scheepscalamiteiten om en nabij Terneuzen (Vlissingen, 2006) 128 pag., ill. De eerste zeven hoofdstukken behandelen in chronologische volgorde en per tijdvak de scheepscalamiteiten voor Terneuzen vanaf het midden van de negentiende eeuw tot heden. In de laatste vier hoofdstukken komen onder meer de Terneuzense sleepvaartbedrij- ven, veiligheid en Terneuzense fotogra fen aan bod. Achterin is een beknopt notenapparaat opgenomen, een bron nen- en literatuurlijst en een register van scheeps- en persoonsnamen. Bartho Hendriksen, Zeeland. Capitool reisgidsen (Houten, 2006) 208 pag., ill., fig., foto's, krt., tek., plattegr. Bijzonder fraai vormgegeven reisgids met alle wetenswaardigheden over Zeeland. Allereerst een inleiding en korte geschiedenis van Zeeland waarna een uitgebreide beschrijving van Middelburg volgt. Hoofdmoot zijn de toeristische beschrijvingen per eiland en regio's van Zeeland. Verder zijn er tips voor de reiziger met aandacht voor accommodaties, restaurants en cafés, sportvoorzieningen, winkelmogelijk heden en cultuur en is er enige praktische reisinformatie. Joke E. Korteweg, Kaperbloed en koop mansgeest. 'Legale zeeroof door de eeuwen heen (Amsterdam, 2006) 342 pag., ill., krt. Met behulp van veel knip- en plakwerk geschreven studie naar de commissievaart door de eeuwen heen in het algemeen en in de Republiek en Zeeland in het bijzonder. In acht hoofdstukken en een epiloog onder verdeeld in drie delen die de fasen in de commissievaart markeren, werkt de auteur zich door de materie van zeeroof in de oudheid naar een van regelgeving voorziene organisatie van kaapvaart in de nieuwe tijd tot de nadagen van de kaapvaart in de negentiende eeuw. Kort wordt stilgestaan bij de piraterij van heden ten dage. Het geheel is voorzien van een lijst van afkortingen, literatuurlijst, noten en register. Peter de Lijser, De mannen van de 'Stille Westkant, het verhaal van de sloeproeier, tij-man en bootman. Ontstaansgeschiedenis van de Verenigde bootlieden - Terneuzen 1906-2006 (Breskens, 2006) 108 pag., ill., foto's, krt., tab. Ter gelegenheid van het honderjarig jubileum van Verenigde Bootlieden b.v. verscheen deze uitgave over een interessant stukje maritieme historie van Terneuzen. Wegens het internationale karakter van de scheep vaart is dit lees- en kijkboek zelfs tweetalig: Nederlands én Engels. De overtuigde landrotten en walslurpen kunnen op pagina 14 van dit aan trekkelijke document lezen wat ook alweer een sloeproeier, tijman, vast- maker, vletter, bootman en slikloods is. I.M. van Loo, Boven water. De watersnoodramp van 1953 in Oost-Zuid-Bveland in woord en beeld (Krabbendijke, 2006) 248 pag., ill., foto's, krt. Een fotoboek met aandacht voor de plaatsen Kruiningen, Hansweert-Oost, Hansweert, Yerseke, Oostdijk, Krabbendijke, Rilland-Bath, Gawege en Waarde. Het tekstaandeel is gering. Bijzonder is dat er ook veel kleurenfoto's zijn gebruikt, ofschoon deze vaak zijn overbelicht. Mieke Meijer-van der Linde, (samen stelling) e.a., De Vlissingse Houtkust. Geschiedenis van de Oostenrijkse wonin gen in Vlissingen (Vlissingen, 2006) 88 pag., ill., foto's, krt., tek. De Vlissingse Houtkust is een wijk van houten Oostenrijkse woningen gebouwd in de periode van de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog, grofweg tussen de Koudekerkseweg voor het ziekenhuis en de boulevard. In het boekje wordt verhaald van de geschiedenis van de bijzondere huizen en hun bewoners tot heden. Het geheel is voorzien van veel foto's. In de bijlage is een lijst opgenomen met daarin de bij de auteurs bekende Oostenrijkse woningen in Nederland, zo een 528, waarvan de meeste in Den Helder, Eindhoven, Brunssum en dertig in Vlissingen. Middelburg had er ooit acht staan, thans nog zeven, want Miniatuur Walcheren had ook ooit zijn eigen Oostenrijkse woning in het park. Marian Muller-Roks, Tederheid voor draden (Halsteren, 2006), 112 pag, foto's. Een toevallige ontdekking van de kanthandelaars Werkers op een tentoonstelling in Kieldrecht in 2003, bracht de auteur van deze bijzondere publicatie op Tholen, geboortegrond van deze familie van kanthandelaars. Op Tholen zelf bleek de naam bepaald niet bekend. Het boekje vult deze leemte op uitstekende wijze op en geeft, ter aanvulling op de vaste presentatie in Streekmuseum De Meestoof, veel informatie over de kant en handel op het eiland Tholen. J. de Ruiter, Nieuwdorp. Nieuw dorp in de Kraaijerts (Goes, 2006) 80 pag., ill., krt., tek. Met nog twee afleveringen te gaan, het inmiddels zoveelste deel in de historische reeks over dorpen in de gemeente Borsele van de hand van De Ruiter. Ditmaal Nieuwdorp. In 28 hoofdstukken komen onder meer de Kraaijertpolder, het Sloe, de kerk gemeenschap en de afscheidingen, de scholen, molens, haven, meestoven, herbergen, Franse bezetting en Tweede Wereldoorlog voorbij. P. J. A. van Voorst Vader, Verhalen uit Zeeland. Historische beschouwingen en andere geschiedkundige gegevens aan- nieuwe exploraties in het Zeeuwse verleden van de familie Vader (uitgave Stichting van Voorst Vader). Z.p. 137 pag. In beperkte oplage verschenen bundel van eerder verschenen én nieuwe artikelen over en in relatie tot de familie Vader/Van Voorst Vader. Tijdschriften Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 15, nummer 2, 2006, pag. 65-104. Het thema van dit nummer is 'Driehonderd jaar synagoge Middelburg. Nieuwe Nederlanders toen en nu'. Dat is meteen de titel van het eerste artikeltje van de hand van A. Vos. Renate G. Fuks-Mansfeld schreef: 'Omzien en vooruitzien over de positie van Joden tijdens de Republiek', E.J. Numanns' bijdrage is 'de integratie van Joden na 1796', 'Kanttekeningen bij deze integratie eigen ervaringen tijdens WOII' is van M. Gelber en Joan Ferrier sluit af met een analyse van integratie van minder heden in het heden en het verleden. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 56, nummers 1-2, 2006, 56 pag. Ditmaal speciale aandacht voor Zeeuws- Vlaanderen. Commissaris van de Koningin Wim van Gelder vraagt zich in 'Het Verenigd Koninkrijk en de afscheiding van België' af in hoeverre de oorzaken van de afscheiding tot op de dag van vandaag doorwerken. Verder zijn er bijdragen over grens dorpen en grensoverschrijdend leven, kooptoerisme, het Woordenboek van de Vlaamse dialecten, de Vlaamse gezondheidszorg, Staats-Spaanse linies, het Zwin en enkele meer algemeen Zeeuwse onderwerpen zoals de invloed van Vlaamse schilders in Zeeuwse kunstenaarsdorpen aan het begin van de twintigste eeuw, het nieuwe kunstenaarsinitiatief Zeeuwse Nieuwe en de restauratie van de Veerse stadhuisbeelden. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 56, nummers 3-4, 2006, 64 pag. Het thema in deze uitgave richt zich op de verdichting van de stedelijke gebieden en het behoud van het open platteland. Hierbij aandacht voor onder meer de boerderijarchitectuur na de Tweede Wereldoorlog, kunst in de gebouwde omgeving en de herontwikkeling van de haventerreinen in Vlissingen. Interviews met onder

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 25