agenda september 2006 ACTIVITEITEN CURSUSSEN Zeeuws Erfgoed september 2006 meer Honoré Rottier (door Jan Kuipers) en Jan van Munster (door Daphne Pappers). A.P. de Klerk, 'Dinteloord, een dorp als (g)een ander? Dorpen van de nieuwe tijd op het nieuwe land van Zuid-West Nederland', in Jaarboek 2006jaargang XIV, Cultuurhistorische vereniging "Nijen aenwas van Nassau" Dinteloord en Prinsenland, pag. 5-30. Artikel waarin Dinteloord (van kort na 1605) als voorstraatdorp wordt vergeleken met soortgelijke dorpen in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en in noordwestelijk Noord-Brabant. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In het tijdschrift Schouwen-Duiveland (jaargang 6, nr. 4, juni 2006) lezen we hoe in Zierikzee de Sint-Jacobsstraat aan zijn naam is gekomen. Het boeren bedrijf wordt onder de loep genomen door H. Remijn, die ook de politici nog wat dingen ter overweging mee geeft. De kunst krijgt aandacht door een bespreking van het werk van de schilderes Anje Schoneman en er worden herinneringen opgehaald aan de tien matrozen en mariniers van Schouwen-Duiveland die gesneuveld zijn tijdens de slag in de Javazee in 1942. Tholen De Heemkundekring Stad en Lande van Tholen stelde de Nieuwsbrief (nr. 16, juni 2006) samen, waarin na het verenigingsnieuws een oproep volgt door Ruben Koman uit Dordrecht. Koman schreef boeken over volks verhalen in samenwerking met het Meertens Instituut te Amsterdam. Hij wil nu volksverhalen uit Zeeland verzamelen, die zich niet per se in onze provincie hoeven af te spelen en ook niet echt gebeurd hoeven te zijn. Het gaat om verhalen die mensen hier elkaar vroeger vertelden, of misschien nog vertellen De verhalen kunnen in het dialect of in het Nederlands opgeschreven worden. In de Nieuwsbrief is een vragenlijst gedrukt die inzenders kan helpen op ideeën te komen. Verhalen graag opsturen naar R.A. Koman, Remmerstein 19, 3328 BL Dordrecht; e-mail rubenkoman@hotmail.com, m.v.v. vol ledig adres, leeftijd en beroep. Walcheren Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (nr. 31, juni 2006), geeft nieuws over activiteiten rond en in het Polderhuis. Daarna een artikel uit het dagboek van Lourus Willem Roelse (1766-1847), waarvoor J. Pouwelse de notities bewerkte. Het gaat over een 'Rijs op Brabant', die Roelse maakte van 4 tot 13 mei 1804. Zeeuws-Vlaanderen Het Tijdschrift, bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (jaargang 1, nr. 2, juni 2006) geeft bijzonderheden over een excursie naar de Leiestreek, die 30 augustus en 2 september gehouden wordt. Er wordt een bezoek gebracht aan het kunstenaarsdorp Sint-Martens- Latem, een graanstokerij, het museum van Deinze en het kasteel van Ooidonk. 30 september en 4 oktober is er nog een excursie, en wel naar een pleistoceen dekzandgebied in West- Zeeuws-Vlaanderen. G.E. Albregts (1911-1998) schrijft herinneringen, verhalen en anekdotes op over Sluis. In een volgend artikeltje wordt verslag uitgebracht over een fietstocht in de omgeving van Schoondijke, Oostburg en Cadzand. W. Wintein geeft een historisch overzicht over de Sophiapolder, waar vierhonderd jaar geleden het Coxydegat lag. Het verband met het middeleeuwse dorpje Coxyde en de oorsprong van de naam Sophiapolder worden door de auteur behandeld. Ronald H.M. van Immerseel schrijft een boeiend relaas over Robertus Immens (1651 1677), die gedurende de laatste drie jaar van zijn leven predikant te Sint- Anna ter Muiden was. De gegevens komen veelal uit een inleiding door dominee Jacobus Willemsen, geschreven bij de uitgave van De Godvruchtige Avondmaalganger van Immens. De Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent (nr. 39, 2005) biedt informatie over de activiteiten en ontwikkelingen gedurende 2005, zoals een verslag over de najaarsexcursie naar Eersel en Turnhout, de stand van zaken in Canisvliet na 2004 en de financiële balans per 31 december 2004. A.H. Stouthamer zond de redactie een met de hand geschreven dagboek van zijn oudoom Marinus Cornelis Stouthamer (1879-1943), met de titel 'De Groote Europeesche oorlog'. Het dagboek is vrijwel letterlijk overgenomen en geeft een realistisch beeld van een stuk geschiedenis van Sas van Gent en omstreken. De schrijver begint zijn dagboek 7 augustus 1914 en de laatste aantekeningen zijn van 10 november 1918. Pastoor M. Erpelink leverde een bijdrage over de bouw van de RK Kerk van O.L.V. Hemelvaart te Sas van Gent, beter bekend als de Cuyperskerk. Het artikel is een bewerking van zijn boekje 100 jaar Cuyperskerk 1890 1892, door hem geschreven in 1992 ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de kerk. Van F. Cappaert is het verhaal 'Een proefalarm van de Sasse brandweer met landelijke bekendheid' en A. Kort schreef 'Een veldwachter in Zuiddorpe'. Deze veldwachter was Joris de Blok, die in 1884, na een bijna twee jaar durend conflict met een dorpsgenoot, de laan uitgestuurd werd. De Nieuwsbriefvan de Heemkundige Vereniging Terneuzen (nr. 58, 2006) opent met een stuk van Frederik Nagtglas: 'Zeeuwsch-Vlaanderen "Een achterhoek aan den overkant"'. Nagtglas woonde en werkte van 1845 tot 1884 in Zeeland en hij bekleedde hier diverse bestuurlijke functies. Een stukje met de titel 'Schipper mag ik overvaren?' is overgenomen uit de rubriek 'Van Toen en Nu' uit de PZC van 14 mei 1996. M. Huisman vertelt over leven en werk van Pieter Paulus, eerst een oranjeklant, later een gematigd patriot. In 1796 werd Paulus gekozen tot onofficieel staatshoofd van de Bataafsche Republiek, waardoor hij de eerste minister-president van Nederland was, afkomstig uit Axel! Er bestaan veel studies over emigratie vanuit Zeeland naar verschillende emigratielanden, maar over de emigratie binnen Nederland, in dit geval vanuit Zeeland naar grote steden als Amsterdam, Utrecht en Eindhoven, is weinig gepubliceerd. F. Inniger vertelt over de belevenissen van zijn familie, waarvan de eersten in de Eerste Wereldoorlog in Amsterdam terechtkwamen. 9 en 10 september Open Monumentendag Thema: 'feest!' Info: www.openmonumentendag.nl 29 september Dialectsymposium Middelburg, filmzaal Abdij. Symposium rond de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank', met aandacht voor collecties gesproken taal, over de ontsluiting ervan en over tentoonstel lingen van dit type elders. Daaraan is ook een bezoek gekoppeld aan de dia lecttentoonstelling in De Burg (SCEZ, zie exposities elders). Info: SCEZ, Veronique De Tier, consulent streektalen, 0118-670883; v.de.tier@scez.nl; www.scez.nl Aanmelden is verplicht. 30 september Jaarlijkse buitenheemse HKW-excursie Buitenheemse excursie naar Leuven e.o. Heemkundige Kring Walcheren. Info en aanmelding: secretariaat HKW, 0118-629449; info@hkwalcheren.nl; www.hkwalcheren.nl 7 oktober Herfstwandeling e diapresentatie Driewegen, zaaltje achter kerk aan Van Tilburghstraat, 14.00 uur (zaal open 13.30 uur). Spreker en gids: Jan de Ruiter. Heemkundige Kring De Bevelanden. Info en aanmelding: 0113-371451; fransdees@zeelandnet.nl 14 oktober Landelijke Archievendag Thema: 'geloof en ongeloof', met in het Zeeuws Archief in Middelburg (Hofplein 16, 9.00-17.00 uur) een gevarieerd dagprogramma rond het thema 'Opgelicht! Praktijken van de firma list en bedrog uit de Zeeuwse geschiedenis'. Info: www.zeeuwsarchief.nl 15 oktober Vlissingse ZEEdag Nieuwendijk 15, 13.00-17.00 uur. Voor Vlissingers gratis toegang tot het muZEEum, met maritieme activiteiten zoals een optreden van het Scheldeloodsenkoor. Zeeuws maritiem muZEEum, Vrienden van het muZEEum en Gemeentearchief Vlissingen. Info en aanmelding: 0118-412498; ac@muzeeum.nl 21 oktober Zeeuwse Dialectdag Kapelle, De Vroone. Thema: 'dialect en muziek' Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Info: 0115-481521 22 oktober Dialezing over het verdronken dorp Oud-Rilland Goes, Buijs Ballot College, Bergweg 4, 19.30 uur. Sprekers: Ron Wielinga (voorzitter AWN) en Dicky de Koning (AWN, projectleider Oud- Rilland). Heemkundige Kring De Bevelanden. Info en aanmelding: 0113-371451; fransdees@zeelandnet.nl t/m 29 oktober Vlissingen, een stad van verhalen Vlissingen, elke zondag, 14.00 uur vertrek Zeeuws maritiem muZEEum. Stadswandeling o.l.v. een gids door bijzondere steegjes en langs interessante plekjes. Deelname: 5 Gidsendienst Zeeland en muZEEum. Info: www.muzeeum.nl 1 november Behoud van boerderijen tussen de regels door Middelburg, Provinciehuis, 12.00 uur. Symposium over de boerderij in relatie tot het cultuurlandschap en (nieuwe) subsidiemogelijkheden. Boerderijenstichting Zeeland en SCEZ. Info: SCEZ, Wim Scholten, whp.schol- ten@scez.nl 25 november Buitenbevelandse reis naar oude Werf Meerman Arnemuiden, Zuidwal, 14.00 uur. Gids: Ria Geluk, Stichting Behoud Hoogaars. Heemkundige Kring De Bevelanden. Info en aanmelding: 0113-371451; fransdees@zeelandnet.nl 25 november Slotevenement 'Zing Zeeuws! Kapelle, De Vroone. Info: www.scez.nl Aanmelding: Joop van den Bremen, 0118-470394; dialectmuziek@zeeland- net.nl Middelburg, Zeeuws Archief Wat staat daar Paleografie voor gevorderden 2 oktober t/m 20 november, 19.30 21.30 uur. Hofplein 16 Duur: 8 maandagavonden Deelname: 115 voor niet-leden, 98 voor leden ZVU en Vrienden van het Zeeuws Archief; lesmateriaal €13,40 (verkrijgbaar bij Zeeuws Archief). Wie waren mijn voorouders Genealogie voor beginners 2 oktober t/m 20 november, 19.30-21.30 uur. Duur: 8 maandagavonden Deelname: €115 voor niet-leden, €98 voor leden ZVU en Vrienden van het Zeeuws Archief; lesmateriaal €17,50 (verkrijgbaar bij Zeeuws Archief).

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 26