Inhoudsopgave Colofon Internet www.scez.nl Cultureel Erfgoed ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Zeeuws Erfgoed is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over nieuws en achtergronden van uit de werkvelden archeologie, erf goed-educatie, geschiedbeoefening, monumentenwacht, monumenten zorg, musea en streektalen. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Leo Adriaanse, Aad de Klerk, David Koren, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Tony Veenstra eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk, Jan Kuipers en Veronique De Tier foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Gebouw De Burg Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Zeeuws Erfgoed jaargang 5 nr. 3 september 2006 Meegezonden - Agenda september 2006 met bijdragen van Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking - Zeeuws Archief Nieuws nr. 31 Aan dit nummer droegen bij: ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Leida Goldschmitz- Wielinga, Henk Hendrikse, Nathalie van Jole-de Visser, Hans Jongepier, Dicky de Koning en Jan Kuipers GESCHIEDBEOEFENING Johan Francke, Aad de Klerk en Anja Neele MONUMENTENWACHT Boudewijn Jacobusse, Wim Jakobsen en Tony Veenstra MONUMENTENZORG David Koren MUSEA Leo Adriaanse STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Aad de Klerk ALGEMENE PAGINA'S Aad de Klerk en Berit Sens Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 23 oktober 2006, zeeuwsefgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. 3 SCEZpresse Behoud van boerderijen tussen de regels door ARCHEOLOGIE 4 Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] Activiteiten Project Verdronken Dorpen 5 Archeologische voorwerpen uit Aardenburg onder handen Affiche voor vondstmeldingen 6 Onderzoek en meldingen 7 Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland Projectboekje Sint-Janskerkhof Sluis gepresenteerd 8 Verborgen buitens Verslag van een minisymposium, start van een nieuw project? ZAAD goed bezocht GESCHIEDBEOEFENING 9 Van de consulent 10 Persoonlijke collecties in Zeeuws Documentatiecentrum 11 Heemkundig rondje: Heemkundige Kring Philippuslandt MONUMENTENWACHT 12 Open Monumentendag 2006: 'Feest!' 13 Kennismaken met Monumentenwacht Zeeland? Vorstenkot 14 Nuttige dieren in uw monument 15 Unieke inventarisatie van historische boerderijen in Zeeland MONUMENTENZORG 16 'Kansen voor gemeenten, kansen voor kerken' Netwerkdag steunpunt in kader van religieus erfgoed 18 Stadswandeling 'Historische huisnamen' MUSEA 19 Heropend Positionering: nieuw promotiemateriaal voor toerisme Profilering: onderscheidend collectiebeleid Stadhuismuseum Zierikzee ontzamelt numismatische bestanden 20 Nieuw provinciaal museumbeleid: de drie P's STREEKTALEN 22 Presentatie van tentoonstelling over Zeeuwse dialecten Meeluisteren bij 'De Zeeuwse Klapbank' 23 Dialectendagen, andere dialectbijeenkomsten en enquêtes De Nationale Verteldagen I Stichting Zeeland 24 MOnuMENTaal l\ Bij de omslag In 1913 schonk een aannemer uit Kattendijke een muziektent aan de plaatselijke muziekvereniging. In de Dorpsstraat, vlak voor de kerk, verrees een achthoekige, in baksteen opgetrokken verhoging met een houten opbouw. De bouw voerde de aannemer in eigen beheer uit. Tot in de jaren vijftig maakte muziekvereniging Oefening en Uitspanning (O&U), opgericht op 10 augustus 1910 bij goedkeuring van de burgemeester van de gemeente Kattendijke en Wilhelminadorp, veel gebruik van deze muziektent. In de eerste helft van de twintigste eeuw was een muziektent in een dorp geen uitzondering. Vrijwel elk dorp had wel een muziekvereniging (fanfare of harmonie) en een muziektent. In de tweede helft van de vorige eeuw raakten de muziektenten echter steeds meer in onbruik en verval en werden vaak afgebroken. Dankzij inspanningen van de Kattendijkse dorpsgemeenschap werd in 2000 de muziektent door de dorpsbewoners zelf volledig gerenoveerd. De kiosk is binnen de gemeente Goes de enige die overgebleven is en in zijn oorspronkelijke staat nog te bewonderen is. Sinds de renovatie staat de muziektent weer in het middelpunt van de belangstelling en biedt hij opnieuw onderdak aan de leden van muziekvereniging Oefening en Uitspanning, tegenwoordig in samenwerking met de Echo uit Wilhelminadorp (zie foto). (bron Jozef Stokkermans, foto Patrick Geerts, muziekverenigingen O&U en de Echo) Zeeuws Erfgoed 2 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 2