SCEZpresse Behoud van boerderijen tussen de regels door ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Ook in dit nummer vindt u weer veel informatie over de activiteiten van de SCEZ en over het Zeeuwse erfgoed in zijn algemeenheid. Erfgoed heeft de aandacht van velen en de belangstelling neemt nog steeds toe. Vele duizenden Zeeuwen hebben plezier in het bestuderen of het op de een of andere wijze beleven van erfgoed, en vele duizenden Zeeuwen zijn als vrijwilliger actief voor een van de ruim honderd erfgoedorganisaties in Zeeland. Het Zeeuwse erfgoed wordt door inwoners en bezoekers van Zeeland breed ervaren als een van de kernkwaliteiten van het wonen, werken en verblijven in deze provincie. Erfgoed om trots op te zijn. Dat moeten we zo houden! Het erfgoed is divers en het ontdekken daarvan is een genoegen op zich. Onlangs opende in gebouw De Burg de expositie 'De Zeeuwse Klapbank', waarin aandacht voor de Zeeuwse streektalen. Bezoekers van deze interactieve tentoonstelling kunnen, al dan niet genesteld in een gerieflijke bioscoopstoel, verhalen uit het verleden beluisteren. Verhalen in streektaal, en die is niet voor iedere regio van Zeeland gelijk. Gaat u maar luisteren. Het zijn spannende verhalen, ontroerende verhalen en het zijn bovenal verhalen uit het dagelijks leven die de moeite waard zijn om te bewaren. Ook Zeeuws erfgoed. de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ werken al enige tijd intensief samen aan een innovatief erfgoedportaal, dat nog dit jaar zal worden gepresenteerd. Via dit portaal is het mogelijk efficiënt en doelgericht de collecties van deze drie instellingen te doorzoeken. Daarnaast zijn er voor de digitale bezoeker nog twee interessante onderdelen. Zo zal het erfgoed continu aan de hand van thema's worden ontsloten. Denkt u daarbij aan thema's als het Zeeuwse slavernijverleden, de Zeeuwse verdedigingswerken, maar ook aan Michiel de Ruyter (De Ruyterjaar 2007) en religieus erfgoed (Jaar van het Religieus Erfgoed 2008). Voorts zal de digitale zoeker naar namen, adressen en activiteiten van erfgoed organisaties het een stuk makkelijker hebben. Een bezoekje aan het webportaal kan dan volstaan. In de afgelopen periode hebben ongeveer 375 van u de vragenlijst over Zeeuws Erfgoed ingevuld en geretourneerd. Ik dank u daarvoor. Het geeft ons de handvatten voor verbetering waar dat gewenst en mogelijk is. De resultaten van het onderzoek zullen in een volgende aflevering worden gepubliceerd. Wim Scholten, directeur Het ontdekken van het rijke Zeeuwse erfgoed kan binnenkort ook via internet. Het Zeeuws Archief, Onder deze titel organiseren Boerderijenstichting Zeeland en de SCEZ op woensdagmiddag 1 november vanaf 12.00 uur een symposium over boerderijen in het Statenzaalcomplex van het provinciehuis in Middelburg. De inzet van het symposium is om binnen het bestaande en deels nog in ontwikkeling zijnde kader van wet- en regelgeving (nieuwe) kansen te benoemen voor het behoud van de historische boerderijen in Zeeland. De huidige wet- en regelgeving, ook op rijksniveau (BRIM, Nationale Landschappen), maakt het voor de eigenaren en gebruikers van historische boerderijen niet altijd aantrekkelijk of mogelijk om instandhouding of een nieuwe bestemming of functie te realiseren. Hier ligt een taak voor de gemeenten. Zij kunnen bijvoorbeeld de historische boerderijen in hun bestemmingsplannen buitengebied opnemen. Maar misschien is er 'tussen de regels door' meer mogelijk. Het symposium op 1 november zal wat dat betreft de grenzen verkennen. Inleiders zullen in het eerste gedeelte spreken over de boerderij in relatie tot het cultuurlandschap, de 'vergeten boerderijen' en over (nieuwe) subsidie mogelijkheden. Onder anderen zullen spreken John van Zuijlen (Stichting Historisch Boerderij- Onderzoek), Marieke Bergmann (Rijksdienst Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten) en Harry van Waveren (Gedeputeerde Staten van Zeeland). De discussie in het tweede gedeelte zal gaan over de thema's 'Behoud en BRIM' (de nieuwe rijkssubsidie regeling), over 'Behoud door inspiratie' (pakkende voorbeelden in en buiten Zeeland) en 'Behoud met beleid' (afstemming diverse beleidsniveaus, nieuw provinciaal beleid). Voor de deelnemers aan het symposium is er alle gelegenheid om te komen met creatieve suggesties en werkbare oplossingen. Voor het volledige programma zie www.scez.nl Meer informatie: Wim Scholten, whp.scholten@scez.nl 't Hof Reijgerburgh, even buiten Sint-Maartensdijk. Zeeuws Erfgoed 3 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 3