Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] Activiteiten Project Verdronken Dorpen - - - - - - - - - ARCHEOLOGIEerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Roland Danker in actie. Belangstelling voor de Zeeuwse expozuilen tijdens de conferentie 'Verdronken Geschiedenis Warffum 23 juni 2006 (foto Henk Scholte, Huis van de Groninger Cultuur). Afronding project Het project 'Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland' (AMK Zeeland) is op 1 juni 2006 afgerond. In totaal zijn 80 'terreinen van archeologische betekenis' onderzocht. Van deze 80 zijn er in totaal 21 opgewaar deerd tot een 'terrein van hoge archeologische waarde' en 30 tot een 'terrein van archeologische waarde'. Van een aantal terreinen is ook de oppervlakte, begrenzing of ligging gewijzigd. Opvallend is dat in de gemeente Sluis relatief veel terreinen een hoge waardering kregen. De resterende 29 terreinen bevatten geen of nauwelijks nog relevante archeologische sporen en worden afgevoerd van de AMK. Deze zijn wel als vondstmelding opgenomen in Archis 2, de nationale database van archeologische vindplaatsen. Op een aantal terreinen is het onderzoek in samenwerking met drs. Alexander Lehouck van de Universiteit Gent uitgevoerd. Onderstaande tabel toont de resultaten per gemeente. De geoptimaliseerde AMK is door de ROB in de landelijke archeologische database Archis 2 ingevoerd en aangepast. Het resultaat wordt op korte termijn door Gedeputeerde Staten van Zeeland vastgesteld. In totaal zijn drie dozen vondstmateriaal geborgen. Ze zijn gedeponeerd in het archeologisch depot te Middelburg. Alle gegevens en documentatie van het project worden ondergebracht in het Zeeuws Archeologisch Archief in Middelburg, zodat ze voor derden te raadplegen zijn. Hier is ook het eindrapport van het project gearchiveerd. Dit was de laatste verslaglegging van het AMK-project in Zeeuws Erfgoed. Een goede gelegenheid om een aantal vrijwilligers nogmaals te bedanken voor hun inzet en medewerking: in het bijzonder Roland Danker (zie foto) en Wim Bauwens. Verder de AWN-afdeling Zeeland, Dicky de Koning, de landmeters van de Provincie Zeeland, dr. Adrie de Kraker, Richard de Haan en Martin Daems, en de collega's van de SCEZ, werkveld archeologie. Gemeente Totaal aantal Terreinen van Hoge Terreinen van Afgevoerde terreinen onderzochte terreinen Archeologische Waarde Archeologische Waarde Schouwen-Duiveland 23 4 11 8 Tholen 8 4 4 Noord-Beveland 4 1 1 2 Borsele 3 1 1 1 Goes 1 1 Kapelle 1 1 Reimerswaal 3 1 2 Middelburg 4 1 2 1 Veere 13 4 6 Vlissingen 3 1 1 1 Hulst 1 1 Sluis 15 7 3 5 Terneuzen 1 1 Totaal 80 21 30 29 SCEZ-medewerkers Robert van Dierendonck (provinciaal archeoloog) en Jan Kuipers namen op 23 juni deel aan de conferentie 'Verdronken Geschiedenis' in het Groningse Warffum. Wetenschappers en andere betrokkenen presenteerden er de resultaten van hun onderzoek naar het verdronken eiland Bosch, van de dertiende tot in de zestiende eeuw gelegen tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog. De SCEZ-inbreng bestond uit presentatie van de expozuilen van de tentoonstellingen in 2005 te Axel, Yerseke en Ouwerkerk over de verdronken dorpen, en een lezing door Jan Kuipers over het Zeeuwse project. Bij verschijning van deze Zeeuws Erfgoed is waarschijnlijk een aflevering over het verdronken Rilland van het programma 'Rondje Delta' (NCRV-televisie) al uitgezon den; deze stond gepland voor 2 september; hieraan is meegewerkt door Chiel Jacobusse (Stichting Het Zeeuwse Landschap), Dicky de Koning en Rudi Dercks (AWN-afdeling Zeeland) en Jan Kuipers (SCEZ). Vanuit het project 'Verdronken Dorpen' is op 13 juli door Jan Kuipers meegewerkt aan een aflevering van de serie 'Dertienstedentocht' van Omroep Zeeland TV over de verdronken stad Reimerswaal, uit te zenden in het najaar. Zeeuws Erfg°ed 4 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 4