Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Geplakt ijzertijd aardewerk uit de vermoedelijk rituele kuil te Grijpskerke. Walcheren Massale deponering IJzertijdaardewerk Grij p skerke- Kievitshoekweg Zomer 2003 groeven de SCEZ en de AWN bij Grijpskerke een grote hoeveelheid aardewerkscherven en botmateriaal op, na een vondstmelding van een particulier. Het ging om aardewerk uit de late ijzertijd, enkele eeuwen voor onze jaartelling, dat in een kuil van circa 3 x 2,5 meter was gedeponeerd. Het handgevormde aardewerk dateert uit één periode en was versierd met onder meer kraslijnen, vingerindrukken, kamstreken en verfstrepen. De scherven kwamen uit een sloot, die door het Waterschap Zeeuwse Eilanden was verbreed tot een watergang met natuurvriendelijke oevers. Het aardewerk dreigde te worden aangetast door verwering, onkruid en toekomstige rietgroei, waarop men besloot de nog aanwezige scherven te verzamelen en op te graven, omdat behoud in situ onder die omstandigheden niet mogelijk was. Tijdens het onderzoek bleek dat enkele potten nog compleet in de bodem stonden; de meeste waren door de druk van de graafmachine gebarsten. Soms waren potten in elkaar gestapeld. Een dergelijk archeologisch spoor uit die tijd met zoveel materiaal is niet eerder in Nederland aangetroffen. Na de opgraving nam Sjef Thier (AWN-afdeling Zeeland) de verwerking van de duizenden aardewerkscherven met een totaalgewicht van 500 a 600 kilo ter hand. Ze zijn eerst door hem gewassen - een enorm karwei - waarna hij begon met de bijna onmogelijke klus om de scherven weer aan elkaar te passen en te plakken. Driedimensionaal puzzelen! Er zijn nu 32 potten compleet of archeologisch compleet gemaakt. Dat laatste wil zeggen dat het profiel van de pot van rand tot en met bodem compleet is. Er komen ongetwijfeld nog veel potten bij, want het vondstcomplex blijkt eveneens een groot aantal bijna archeologisch complete potten te omvatten, terwijl nog niet eens de helft van het vondstmateriaal is onderzocht. De potten vertonen een grote variatie in vorm en grootte. De grote hoeveelheid aardewerk, die in een korte tijd is gedumpt, en de aanwezigheid van botresten doet vermoeden dat het om een rituele kuil gaat. De uitkomsten van het botonderzoek bij de ROB kunnen hierover in een later stadium meer duidelijkheid verschaffen. Zeeuws-Vlaanderen Nieuwe resten van het verdronken Coudekerke? Funderingsrest bij de Hasjesstraat te Hoek Op 24 mei verrichtten Hans Jongepier (SCEZ) en Sjef Thier (AWN-afdeling Zeeland) archeologische waarnemingen langs een watergang met natuur vriendelijke oevers bij de Hasjesstraat te Hoek. Aanleiding was de melding van een bakstenen funderingsrest door twee amateur-archeologen. De funderingsrest bevindt zich op circa 325 meter van de provinciale weg. Hij is ongeveer 1,50 meter lang en 0,60 meter breed en bevindt zich circa 2,20 meter beneden het maaiveld (circa 1,20 meter - NAP). Langs de waterlijn is hij afgebroken door graafwerkzaamheden, voordien was hij mogelijk nog iets langer. In het talud van de watergang houdt het ZZW-NNO georiënteerde restant duidelijk op. Het baksteenformaat is 26,5 x 13 x 6 centimeter. Volgens één van de vinders loopt de fundering nog 75 centimeter diep door, waarschijnlijk tot in of op het pleistocene zand, dat zich onder het veen bevindt. Het veen is op sommige plaatsen 'gemoerneerd' (afgegraven); ook op de plek van de fundering is het verstoord. Mogelijk betreft de funderingsrest een poer (funderings- blok), waarop bogen van een gebouw hebben gestaan. Deze poer kan tot in het pleistocene zand zijn aangelegd, omdat veen een slechte ondergrond is voor een gebouw. Iets ten zuidwesten van de poer, aan de andere zijde van de watergang, vond men enkele rood geglazuurde aardewerkscherven en een fragment grijs aardewerk (datering veertiende eeuw). Misschien staan de resten in verband met het verdronken laatmiddeleeuwse dorpje Coudekerke, waarvan 700 meter ten westen van de watergang al eerder restanten zijn te ruggevo nde n Sjef Thier bestudeert één van de duizenden ijzertijdscherven uit Grijpskerke. Zeeuws Erfgoed 6 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 6