Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland Projectboekje Sint-Janskerkhof Sluis gepresenteerd ARCHEOLOGIE ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Donderdag 6 juli opende onder flinke belangstelling de tentoonstelling 'Tussen Honte en Hinkele' in het Historisch Museum De Bevelanden te Goes. Deze is een gezamenlijke activiteit van de AWN-afdeling Zeeland en het museum, ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de afdeling. Na inleidende woorden van Hans Oomen, directeur van het museum, Joost Adriaanse, voorzitter van de Gemeenschappelijke Regeling Het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, tevens wethouder van cultuur in Goes en Ron Wielinga, voorzitter van de AWN- afdeling Zeeland, bracht Jan Kuipers (documentalist SCEZ en AWN-lid) op gloedvolle wijze gebeurtenissen en getuigenissen ten gehore zoals opgetekend door tijdgenoten van de vloeden in 1530 en 1682, het jaar waarin het dorp Valkenisse ten onder ging. Als laatste Nieuwe archeologische fietsroute gemeente Borsele Binnenkort verschijnt een boekje met een nieuwe fietsroute, ontwikkeld door de AWN en Heemkundige Kring De Bevelanden. De route voert door de gemeente Borsele met zijn polders, dijken, kreken en welen, maar vooral langs de vele vliedbergen en voormalige kasteel terreinen. In de gemeente bleven veel bergjes bewaard. In verband met hun strategische ligging aan (vroeger) bevaarbaar water en kruispunten van oude wegen hadden Studiedag 'Hantering van archeologisch materiaal' In het kader van het vijftigjarig jubileum van de AWN- afdeling Zeeland organiseert de landelijke AWN een studiedag op zaterdag 2 september 2006 in het Buijs Ballot College te Goes. Op deze dag maken deelnemers kennis met determinatie, conservering en restauratie, en eigenschappen van vondstmaterialen die bij archeologisch onderzoek worden aangetroffen. Het programma is praktijkgericht, waarbij deelnemers hun vondstmateriaal mee kunnen brengen om specifieke vragen voor te leggen. Specialisten op het gebied van de verschillende materialen zijn uitgenodigd, veelal verbonden aan een universitaire instelling, archeologisch instituut of bedrijf. kreeg Harry van Waveren, gedeputeerde voor cultuur in de provincie Zeeland, het woord. De openingshandeling bestond uit het samenstellen van een puzzel door de sprekers, waarin tevens symboliek school voor het werk van (amateur-)archeologen. Vervolgens kon iedereen de tentoonstelling in de Zwarte Zusterzaal gaan bekijken. Musea, particulieren en de SCEZ brachten materiaal bijeen voor deze jubileumtentoonstelling. De particuliere voorwerpen zijn niet eerder getoond en zeer de moeite waard. Ook trekken prachtige foto's de aandacht. Aan de vele dorpen die bij de rampen van 1530/1532, 1570 en 1682 verdronken, wordt met tekstbordjes, archief materiaal en foto's aandacht besteed. Tevens is er een grote, in airbrushtechniek vervaardigde wandschildering van het verdronken Rilland, gebaseerd op een impressie van AWN-lid Jerryt Krombeen. de torens op de bergjes een verdedigbare functie, maar waren óók een statussymbool van ambachtsheren. Slechts enkele ambachtsheren waren rijk genoeg om nadien stenen kastelen te bouwen, waarvan nog slechts wat resten in de grond bewaard zijn gebleven. In het boekje worden een uitgebreide routebeschrijving, een routekaartje en veel foto's opgenomen; het zal onder andere bij de VVV te koop zijn. Let dus op publicatie in de dag- en weekbladen! Naast lezingen zijn er twee workshops over: - 'organisch materiaal': hout, bot, leer, textiel en plantaardig materiaal; - 'anorganisch materiaal': aardewerk, glas, metalen, natuursteen en vuursteen. Aanvang: 9.30 uur, locatie Buijs Ballot College, Bergweg 4 in Goes. Speciaal tarief voor leden van de AWN en Heemkundige Kring De Bevelanden: 20,- per deelnemer, inclusief werkmateriaal, koffie, thee en lunch. Aanmelden tot uiterlijk 7 augustus aanstaande. Nadere informatie: AnneMarie Visser, telefoon 0164-672635; e-mail jmvisser@planet.nl Archeologie is puzzelwerk! Drukke belangstelling voor 'TussenHonte en Hinkele' in het museum te Goes (foto 's Niek Beeke). Symposium 50 jaar AWN-afdeling Zeeland Op zaterdag 25 novem ber vindt het AWN- jubileum-symposium plaats in Middelburg. Geïnteresseerd in archeologie? Vraag nadere informatie bij bestuursleden Arco Willeboordse, telefoon 0117-495508, e-mail awilleboordse@ gemeentesluis. nl of Dicky de Koning, telefoon 0113-311813, e-mail dickydekoning@ zeelandnet. nl Woensdag 17 mei is tijdens de jaarvergadering van de stadsraad Sluis in De Keure het eerste exemplaar van het projectboekje Sintjanskerkhof Sluis, samengesteld door Henk Hendrikse en Ernst-Jan Pals, uitgereikt aan wethouder Jacky Boogaard (zie over de voormalige Sint-Janskerk en het kerkhof het decembernummer 2005 en het maartnummer 2006 van Zeeuws Erfgoed Wegens de slechte staat van onderhoud van het Sint-Janspark is door inwoners van Sluis het initiatief genomen tot een werkgroep en het ontwikkelen van een reddingsplan. Deze Werkgroep Sint-Janskerkhof maakt deel uit van de stadsraad Sluis. Het eerste initiatief was het schoonmaken van alle nog aanwezige grafstenen zodat nog leesbare teksten en zichtbare afbeeldingen geïnventariseerd konden worden. Aan de hand van een opnieuw vervaardigde opgravingsplattegrond zijn met behulp van de SCEZ alle grafstenen ingemeten en ingetekend. Wat van de stenen resteert is het behouden waard. Hiervoor is een restauratieplan noodzakelijk en moeten fondsen geworven worden. Het projectboekje oppert ideeën om het terrein nieuw elan te geven. De werkgroep wil dat het terrein waar eens de kerk stond, in 2011 opnieuw is ingericht. Want tweehonderd jaar voordien (in 1811) verwoestte een brand de kerk met zijn fraaie monumentale inrichting. Het projectboekje is verkrijgbaar bij de Sluise boekhandels Ultee en Remortel. Kopers van het werkje (verkoopprijs 9,95) steunen met het volledige aankoopbedrag het restauratieplan van het Sint-Janskerkhof. Zeeuws Erfgoed 7 september 2006/03

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 7