Zeeland.nl/chs CHS een feit; Van Waveren wil meer inspanning voor de cultuurhistorie Waar vind ik de CHS? 2> In het juninummer van Zeeuws Erfgoed van dit jaar werd het al aangekondigd: de verschijning van de Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS) van de Provincie Zeeland. Inmiddels is het zo ver! Op 11 oktober is de site onder grote publieke belangstelling officieel geopend door gedeputeerde Harry van Waveren op Waterland Neeltje Jans. Alle cultuurhistorisch waardevolle objecten en structuren zijn nu in één bron bijeengebracht en voor iedereen te raadplegen. Het gaat daarbij om zaken van onder het maaiveld (de archeologie), op het maaiveld (de historische geografie, zoals verkavelingen, dijkstructuren en dergelijke) en boven het maaiveld (de historische bouwkust en stedenbouw, zoals losse monumenten of stadsgezichten). Van Waveren was blij dat de CHS er is, want "met een instrument zoals de CHS kan de provincie beter invulling geven aan haar verantwoordelijkheden voor behoud en beheer van cultuurhistorische waarden in Zeeland. Maar ook gemeenten, waterschappen en Rijk kunnen de CHS gebruiken als toetsingskader en inspiratiebron voor beleid. En door al deze elementen samen te presenteren, wordt de afweging in een vroeg stadium, maar vooral ook in een ruimtelijk verband mogelijk." In een persoonlijk getinte toespraak spoorde de gedeputeerde de aanwezigen aan om samen meer aan cultuurhistorie te gaan doen en er meer in te investeren. Niet alleen is dat goed voor de kwaliteit van de Zeeuwse leef omgeving, zowel voor bewoners als bezoekers, maar investeringen in cultuurhistorie leveren ook weer geld op. Daarnaast werd er naar zijn mening nog steeds te lichtvaardig omgesprongen met het belang van de cultuurhistorie. Van Waveren hekelde de mentaliteit die vaak in de agrarische sector opgeld doet: als iets niet direct wat opbrengt of van nut is, dan kan het weg. Of dat rekening houden met cultuurhistorie te veel kost in relatie met wat het oplevert. In dit kader sprak de gedeputeerde ook het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan: "De paalhoofden moeten toch echt behouden blijven. Het kost misschien iets meer, maar dat is dan de bijdrage van het waterschap aan de Zeeuwse cultuurhistorie." Ook gemeenten werden door Van Waveren aangesproken. Deze zouden bijvoorbeeld veel meer kunnen doen om mensen en organisaties die molens in stand houden te ondersteunen: "Een verzekering kost een paar duizend euro. Neem die toch gewoon als gemeente mee in de gebouwenverzekering." Alleen in een gezamenlijk optrekken van provincie, particulieren én andere overheden, kan de cultuurhistorie behouden blijven; iedereen moet daarin zijn verantwoordelijkheid nemen. Van Waveren gaf in ieder geval nadrukkelijk aan dat de provincie haar verantwoordelijkheid wil nemen. Zo denkt de provincie bijvoorbeeld aan het aanwijzen van cultuurhistorisch waardevolle provinciale ensembles die veelal gemeentegrensoverschrijdend en identiteits- bepalend zijn, zoals de Staats-Spaanse Linies. Ook de oesterputten in Yerseke werden door Van Waveren genoemd als structuur welke voor de provincie van groot belang is. Daarnaast kondigde de gedeputeerde aan nog geld beschikbaar te hebben voor gemeenten die willen onderzoeken hoe zij het best, op basis van cultuurhistorie, een nieuwe wijk kunnen ontwikkelen, het zogenaamde organisch groeien. In het eind van dit jaar door de Staten vast te stellen provinciaal beleid voor cultuurhistorie en monumenten zal er meer bekend worden gemaakt over de rol van de CHS in het provinciale beleid voor de periode van 2007 tot en met 2012. Het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed zal uitgebreid ingaan op het nieuwe beleid. De CHS is voor iedereen, ambtenaren, bewoners, beleidsmakers en belangstel lenden, te raadplegen op www.zee land.nl/chs Hoewel de site in de lucht is, zijn er nog wel een paar kinderziek tes. Zo is de site nog wat traag en zal de gebruikersvriendelijkheid nog verder worden vergroot. Maar met een beetje geduld en het lezen van de introductie valt er toch veel nuttige en interessante informatie van de CHS te halen. U kunt daarbij zelf bepalen welke informatie u op het scherm wilt zien, door de benodigde kaartlagen aan te klikken. Als alle informatie in één keer op het scherm afgebeeld zou worden, zou het beeldscherm namelijk nauwe lijks meer leesbaar zijn. U bepaalt dus zelf wat u allemaal wilt (rijksmonumenten, historische pol ders, verdedigingswerken enzovoort). Nagenoeg elk cultuurhistorisch element is opgenomen. Maar niet alleen elementen, ook structuren en gebieden zijn beschreven en gewaar deerd. Bovendien zijn de in de CHS gebruikte luchtfoto's bijzonder scherp; ze zijn zelfs scherper dan de luchtfoto's die gebruikt worden op de populaire website van Google Earth. Iedereen kan dus van de site gebruik maken en kennisnemen van de cultuur historische waarde van de eigen leefomgeving. Voor eventuele vragen, opmerkingen of aanvullingen kunt u contact opnemen met de projectleidster: Miek Geerts, telefoon 0118-631881, of stuur een mailtje naar chs@zeeland.nl ONTDEK DE CULTUURHISTORIE VAN ZEELAND! Contact: chs@zeeland.nl Provincie Zeeland Zeeuws Erfgoed 10 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 10