Stem mee voor de restauratie van een uniek Zeeuws monument! Stoomtrein op volle toeren voor prijs van 1 miljoen ss Zeeuws Erfgoed 11 december 2006/04 Overzichtsfoto traetiegebouW. Stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) neemt deze maand als enige Zeeuwse organisatie deel aan het televisieprogramma 'BankGiro Loterij Restauratie'. Op het moment dat u deze Zeeuws Erfgoed onder ogen krijgt, is het programma reeds bij de AVRO van start gegaan. De formule van het programma werd eerder onder de titel 'Restoration' op de Engelse televisie gebracht en was hét kijkcijferkanon van BBC2. Vijftien deelnemers strijden om prijs In 'BankGiro Loterij Restauratie' van Endemol strijden vijftien Nederlandse monumenten om de gunst van de kijker. Voor het monument dat door het publiek als winnaar wordt aangewezen, stelt de BankGiro Loterij een prijs van maximaal 1 miljoen euro ter beschikking. De SGB heeft haar tractiegebouw kandidaat weten te stellen voor deze wedstrijd. Dit monument gaat het opnemen tegen vervallen kastelen, boerderijen, kerken en fabrieken uit de andere wind streken van Nederland. De uitzending met het Goese tractiegebouw is te zien op zaterdagavond 9 december om 20.20 uur op Nederland 2. Stalling en onderhoud van materieel Het tractiegebouw is de locomotievenloods en werkplaats van de SGB en tevens het thuishonk voor de ruim 160 vrijwilligers van deze organisatie. Het gebouw stamt uit 1927 en werd speciaal gebouwd voor de SZB (Spoorweg-Maatschappij Zuid-Beveland) ten behoeve van de spoorlijntjes die de Zuid-Bevelandse dorpen vanaf dat jaar met Goes verbonden. Op een restant van deze lijnen rijdt de SGB al ruim dertig jaar met haar museumtrein. In het gebouw werden destijds niet alleen stoomlocomotieven gestald, maar ook acht dieselmotorwagons. Dit waren een soort railbussen die gebruikt werden voor personen vervoer. Het unieke van het tractiegebouw is dat het nog steeds in gebruik is voor het doel waarvoor het ooit gebouwd werd: stalling en onderhoud van spoorwegmaterieel. Het was voor die tijd een modern gebouw met toepassingen als prefabbetonnen daken en veel ramen in muren en daken die voor een lichte uitstraling zorgden. Industrieel erfgoed in zeer slechte staat Hoewel het tractiegebouw inmiddels de status van rijksmonument heeft gekregen, is het in zeer slechte staat en lijdt het aan verschillende kwalen zoals funderingsproblemen en betonrot. Restauratie is daarom dringend noodzakelijk, wil dit markante monument voor de toekomst bewaard blijven. In de uitzending van 9 december zal AVRO-presentator Frits Sissing het Goese monument uitvoerig bij het Nederlandse publiek introduceren, hierin bijgestaan door twee experts, Karel Loeff (architectuurhistoricus) en Marieke van Zanten (kunsthistorica). Daarnaast zal bekende Nederlander Appie Baantjer zijn affiniteit met het tractiegebouw toelichten en het kijkerspubliek oproepen om op dit bouwwerk te stemmen. Door middel van indrukwekkende computeranimaties wordt aan de kijker duidelijk gemaakt hoe dit industriële complex uit de jaren twintig van de vorige eeuw er (weer) uit zou kunnen zien na restauratie. Laat uw stem horen op 9 en 23 december! Via de telefoon of per sms kunt u meehelpen het tractiegebouw in de finale te krijgen op 23 december. Is Zeeland dan verzekerd van 'het miljoen'? Nee, daarvoor zal nog één maal, op zaterdagavond 23 december, massaal door u gestemd moeten worden. Het tractie gebouw, een onbetaalbaar stukje Zeeuws industrieel erfgoed, is dit meer dan waard. Draagt u ook uw steentje bij? Stem dan op 9 én op 23 december voor het tractiegebouw van de Stoomtrein Goes-Borsele en roep iedereen op dit ook te doen! SCEZ en Stichting Stoomtrein Goes-Borsele Inspectieput in het tractiegebouw. nrrrauuxuxr Locomotief Borsele' en locomotief'Bison' (rechts) in het

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 11